Íme négy gyakori jel, amelyek arra figyelmeztethetnek, hogy a szájüregi rák előrehaladott állapotban van: 1. **Folyamatos fájdalom**: Ha a szájüregben, a nyelven vagy az ínyeken tartós fájdalmat tapasztalsz, amely nem múlik el, érdemes orvoshoz fordulni.


Magyarországon évente kétszer annyian halnak meg szájüregi daganatban, mint autóbalesetben.

Magyarország az Európai Unióban élenjáró helyet foglal el a szájüregi daganatok előfordulásában, míg a globális rangsorban a harmadik helyet tölti be. Évente kétszer annyi ember veszti életét ezen betegség következtében, mint autóbalesetben. Azonban a jó hír az, hogy a rendszeres fogorvosi szűrővizsgálatok és a korai diagnózis révén a betegség hatékonyan kezelhető és gyógyítható.

A szájüregi daganatok kialakulásában számos tényező játszik szerepet, többek között a dohányzás, a mértéktelen alkoholfogyasztás, valamint a krónikus mechanikai irritáció. Emellett a nem megfelelő szájhigiénia is hozzájárulhat a betegség megjelenéséhez. Különösen a szájgarat tumorok esetében kiemelkedő kockázati tényezőnek számít a magas rizikójú HPV-fertőzés. Ezt a betegséget gyakran "csendes gyilkosnak" nevezik, mivel sokáig nem okoz panaszokat vagy fájdalmat, ami miatt a diagnózis késlekedhet. A daganatok korai felismerése érdekében pedig egyetlen év is kulcsfontosságú lehet, hiszen a túlélési esélyek szempontjából ez az időszak rendkívül jelentős.

- Korai stádiumban - melynek túlélési esélye igen jó, 70-80%-os - a hosszan fennálló, egyenletlen felszínű, lassan növekedő fájdalmatlan duzzanatok vagy fekélyek ébreszthetnek gyanút. A pár perces szűrővizsgálat teljesen fájdalommentes és semmilyen beavatkozással nem jár, mindössze arra van szükség, hogy beüljünk a fogorvosi székbe - mondta el dr. Mensch Károly, a Fogorvostudományi Kar Orális Diagnosztikai Tanszékének egyetemi adjunktusa.

A Semmelweis Egyetem által készített oktatóvideó segítségével egyszerűen elsajátítható az önvizsgálat helyes menete, amelyet otthon is könnyedén elvégezhetsz.

Mielőtt nekikezdenénk a saját egészségünk ellenőrzésének, mindig alaposan mossunk kezet. Az első lépés során körkörös mozdulatokkal vizsgáljuk meg a nyakunkat és a fejünkön található nyirokcsomókat. Ha ezek a csomók kitapinthatóak, hetek óta duzzadtak, és nehéz őket elmozdítani, akkor ez rosszindulatú elváltozásra is figyelmeztethet. Ezt követően nézzük át a száj nyálkahártyáját és az ínyeinket is. Amennyiben bármilyen dudort észlelünk, fontos, hogy szakemberhez forduljunk.

Related posts