6 kórokozó, ami jelenleg elterjedt Magyarországon: nemcsak a megfázásért felelősek 1. **Influenza vírus**: Az influenza nemcsak a légutakat támadja meg, hanem súlyos szövődményeket is okozhat, különösen a legyengült immunrendszerűeknél. 2. **RSV (Respir


Magas érzelmi intelligenciája van azoknak, akik így írnak: friss kutatást tettek közzé

Az utóbbi időszakban Magyarországon több különböző kórokozó jelentős növekedést mutatott, ami komoly kihívások elé állítja az egészségügyi rendszert. Az Országos Epidemiológiai Központ legújabb jelentése alapján több fertőző betegség esetében is drámai mértékben emelkedett a diagnosztizált esetek száma.

A jelentés kiemelt eseménye egy Veszprém vármegyében kitört közösségi gastroenteritis-járvány, amely 2024. november 18-án kezdődött. Az érintett óvodában 172 ember volt kitéve a fertőzésnek, közülük 36-an betegedtek meg (32 gyermek és 4 dolgozó). A tünetek hasmenés, hányás és hasi fájdalom formájában jelentkeztek, azonban láz nem kísérte a megbetegedéseket. Bár az ételmérgezést kizárták, a diagnosztikai vizsgálatok calicivírus-fertőzést igazoltak.

A calicivírus általában hányás, hasmenés és általános gyengeség formájában jelentkezik. A tünetek általában egy-három napig tartanak, de különös figyelmet igényelnek a kisgyermekek és idősek, mivel náluk a kiszáradás kockázata magasabb. Otthoni kezelés során kiemelkedően fontos a megfelelő folyadékpótlás. Súlyosabb esetekben, mint például ha a tünetek három napnál tovább fennmaradnak, vagy a kiszáradás jelei észlelhetők, elengedhetetlen az orvosi beavatkozás.

A védőoltással megelőzhető betegségek közül a szamárköhögés (pertussis) kapcsán 34 megbetegedést jelentettek az ország több területéről, köztük Budapestről és 14 vármegyéből. A betegek között csecsemők, gyermekek és felnőttek egyaránt előfordultak, a legnagyobb számban azonban a 30-39 éves korcsoport érintett. A tünetek közé tartozik az elhúzódó, rohamokban jelentkező köhögés, amely akár heteken át fennállhat.

A pertussis, más néven szamárköhögés, különösen komoly fenyegetést jelent a csecsemők számára, mivel légzési nehézségeket és súlyos szövődményeket idézhet elő. Az antibiotikumos terápia jelentősen lerövidítheti a betegség lefolyását és mérsékelheti a tünetek súlyosságát. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy a szülők mielőbb orvosi segítséget kérjenek, ha a csecsemőt érintő tüneteket észlelnek.

További figyelmet érdemel a Campylobacteriosis és Salmonellosis, amelyek szintén emelkedett esetszámot mutattak. Ezek az ételmérgezésként ismert bakteriális fertőzések jellemzően hasi görcsökkel, hasmenéssel, hányingerrel és lázzal járnak. A legtöbb beteg 3-5 nap alatt gyógyul, de a folyadékvesztés és kiszáradás veszélye miatt fontos a megfelelő hidratálás. Ezenkívül még a bárányhimlős (Varicella) esetekből is egyre több van - a tüneteiről bővebben itt olvashatsz.

A rotavírus-gastroenteritis 27 új esetével főként a kisgyermekes családokat érintette. Ez a vírus súlyos hasmenést, hányást és lázat okozhat, a tünetek általában 4-8 napig tartanak. A védőoltás a rotavírusfertőzés megelőzésének egyik leghatékonyabb módja.

Mikor érdemes orvoshoz fordulni? Az egészségünk megőrzése érdekében fontos, hogy figyeljünk testünk jeleire. Ha hirtelen megjelennek olyan tünetek, mint erős fájdalom, láz, légzési nehézség, vagy ha egy meglévő állapot romlik, akkor ne habozzunk szakemberhez fordulni. Emellett, ha hosszabb ideig tartó panaszaink vannak, mint például krónikus fáradtság, emésztési zavarok, vagy hangulati ingadozások, szintén indokolt az orvosi konzultáció. Az egészségügyi szakemberek segíthetnek a diagnózis felállításában és a megfelelő kezelés kiválasztásában. Ne feledjük, hogy a megelőzés mindig jobb, mint a gyógyítás, ezért rendszeres szűrések és kontrollvizsgálatok is ajánlottak.

A legtöbb esetben a megfelelő folyadékpótlás, pihenés és diétás étrend elegendő a gyógyuláshoz, de orvosi segítséget kell kérni, ha:

A tél beköszöntével elengedhetetlen, hogy fokozott figyelmet fordítsunk a higiéniás szokásokra, mint például a gyakori kézmosás és a közösségi terekben való óvintézkedések betartására. A jelenlegi fertőző betegségekkel szemben a megelőzés jelenti a legnagyobb védelmet.

Related posts