**Újabb rejtélyes rádiójel érkezett 7 milliárd fényévről** A csillagászok újabb izgalmas felfedezést tettek, amikor egy ismétlődő rádiójelet detektáltak a világűrből, amely körülbelül 7 milliárd fényévről származik. Ez a jel nem csupán a távolsága miatt


Egy, a közelmúltban megjelent tanulmányban egy gyors rádiókitörést (FRB) követnek nyomon forrásáig - írja a ScienceAlert. Az eredmények alapján az FRB 20190208A egy apró, halvány, távoli törpegalaxisból származik, ami szokatlan forrásnak tekinthető.

Az FRB-k nagyon rövid, ám rendkívül erős rádiójelek, amelyek napjaink csillagászatának legnagyobb rejtélyei közé tartoznak. A kitörések többsége egyszeri, de akadnak ismétlődőek is közöttük. A jelek hátterében feltételezhetően olyan nagy energiájú objektumok állnak, mint amilyenek az intenzív mágneses mezővel rendelkező neutroncsillagok, az úgynevezett magnetárok, természetükkel kapcsolatban azonban sok még a kérdőjel.

Az új publikáció azt jelzi, hogy az FRB-k komplexebbek a vártnál. Danté Hewitt, az Amszterdami Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a gyors rádiókitöréseket befogadó galaxisok többsége nagy, csillagaontó rendszer, az FRB 20190208A gazdagalaxisa viszont rendkívül halvány és kicsi.

Az érintett kitörés ismétlődő mintázatot mutat, amely először 2019 februárjában került megfigyelés alá. 2021 februárja és augusztusa között a Hewitték csapata 65,6 órán át figyelte a forrást, és e periódus alatt még kétszer sikerült rögzíteniük a jelet. Az összegyűjtött adatok lehetővé tették a kibocsátás helyének pontosabb meghatározását, ezt követően pedig optikai távcsövekkel végeztek el további megfigyeléseket.

"A gazdagalaxis azonosítására tett kezdeti kísérleteink nem mutattak ki forrást az FRB helyén" - mondta Hewitt, hozzátéve, hogy ez kissé zavarba hozta őket. Ilyen esetben több lehetséges magyarázat is szóba jöhet, a további megfigyelések után arra jutottak, hogy a jelek egy rendkívül halvány törpegalaxisból érkeztek.

A hasonló rendszerek észrevétele nem egyszerű, különösen, ha távol vannak. Az érintett galaxis halványsága miatt a pontos távolságot nem tudták meghatározni, de az FRB rádiójelének szóródása alapján a rendszer nagyjából 7 milliárd fényévre lehet.

Az FRB 20190208A nem csupán az egyik legtávolabbi gyors rádiókitörés, amelyet eddig felfedeztek, hanem különleges izgalmat is hordoz, köszönhetően a mögötte álló gazdag galaxisnak.

Hewitt megállapítása szerint a vizsgált rendszer fényessége 10-100-szor gyengébb, mint a legtöbb FRB-galaxisé. Ezek a törpegalaxisok viszonylag kevés csillagot rejtenek magukban, azonban éppen ezekben a környezetekben találhatók az univerzum legnagyobb csillagai. Amikor ezek a hatalmas égitestek elérik életük végső fázisát, óriási szupernóva-robbanásokat idéznek elő, és sok esetben magnetárrá alakulnak át.

Eddig aránylag kevés gyors rádiókitörést sikerült lokalizálni, ami viszont érdekes, hogy több ismétlődő FRB is törpegalaxisokhoz köthető. Erre az egyik lehetséges magyarázat az, hogy az efféle rendszerekben kedvezőek a körülmények az ilyen kitöréseknek. Az FRB alaposabb megértéséhez természetesen rengeteg vizsgálatra lesz még szükség.

Related posts