A dalai láma véleménye szerint az ő következő inkarnációja Kínán kívül, a "szabad világ" területén fog megérkezni.


A tibeti buddhizmus szellemi vezetőjének legújabb műve további mélységekbe áshatja a Kínával folytatott konfliktust.

Kedden debütál a dalai láma legújabb könyve, a „Voice for the Voiceless” (Hangot a hangtalanoknak), melyben kifejti, hogy a tibetiek világszerte azt kívánják, hogy az általa képviselt intézmény megmaradjon halála után is. A 89 éves dalai láma korábban úgy nyilatkozott, hogy a spirituális vezetők sora vele véget érhet, és hogy lehetséges, hogy utódja Tibeten kívül, például Indiában reinkarnálódik, ahol ő maga is száműzetésben él. Most viszont azt írja, hogy utódja a "szabad világban" fog megszületni, amely alatt Kínán kívüli területeket ért.

"Mivel a reinkarnáció célja az előd munkájának folytatása, az új dalai láma a szabad világban fog megszületni, hogy a dalai láma hagyományos küldetése - vagyis hogy az egyetemes együttérzés hangja, a tibeti buddhizmus spirituális vezetője és Tibet szimbóluma legyen, és megtestesítse a tibeti nép törekvéseit - folytatódjon" - írja a könyvében.

A tibeti hagyományok szerint a buddhista vezető lelke a halál pillanatában egy gyermek testében újjászületik. A jelenlegi dalai lámát már kétéves korában felfedezték, mint elődje reinkarnációját.

Peking határozottan ragaszkodik ahhoz, hogy saját maga válassza ki a következő utódját, ám a dalai láma véleménye szerint a Kína által kijelölt spirituális vezető nem élvezne tiszteletet.

A jelenlegi dalai láma, Tendzin Gyaco, 23 éves fiatalember volt, amikor 1959-ben, a Mao Ce-tung vezette kommunista rezsim ellen indított sikertelen felkelés következtében, több ezer tibeti társával együtt Indiába menekült. A Nobel-békedíjjal kitüntetett vallási vezetőre Kína szigorú kritikákat fogalmaz meg, és a legújabb könyvének megjelenése kapcsán a kínai külügyminisztérium is megerősítette, hogy szerintük ő egy szeparatista. A sajtótájékoztatón a szóvivő kifejtette, hogy a dalai láma "politikai száműzött, aki a vallás álarca mögé bújva Kína ellen irányuló szeparatista tevékenységeket folytat."

Kína a múlt hónap során kifejezte reményét, hogy a dalai láma "visszatalál a helyes útra". Az ország nyitott lenne a jövőbeni párbeszédre, amennyiben a dalai láma teljesíti bizonyos feltételeket, például elismeri Tibet és Tajvan Kína elidegeníthetetlen részeként, ahol a Kínai Népköztársaság az egyetlen törvényes kormány. Ezzel a javaslattal szemben azonban az indiai száműzetésben élő tibeti parlament kifejezte elutasítását.

A Dalai Láma bejelentette, hogy júliusban, a 90. születésnapja alkalmából, nyilvánosságra hozza az utódlásával kapcsolatos információkat. Könyvében kifejti, hogy hazája továbbra is a "kommunista Kína elnyomó uralmának rabja", és hangsúlyozza, hogy a tibeti nép szabadságáért vívott harcot "bármilyen körülmények között", még halála után is folytatni kívánja.

Related posts