A magyar építőipar határvonalán: Új lehetőségek és kihívások küszöbén.


Októberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 0,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - tájékoztatott erről a Központi Statisztikai Hivatal. Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 5,7 százalékkal mérséklődött, az egyéb építményeké 7,5 százalékkal bővült. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 4,6 százalékkal meghaladta a szeptemberit.

Októberben az előző év azonos hónapjához képest a két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult:

Az építőipar különböző szegmenseiben eltérő trendek figyelhetők meg: míg az épületek építése terén a termelés volumene 9,4%-kal csökkent, addig az egyéb építmények esetében ez a csökkenés 12,3%-ra rúg. Ezzel szemben a legnagyobb súlyú terület, a speciális szaképítés, kedvező irányt mutat, hiszen itt 12%-os növekedést könyvelhetünk el.

Az újonnan megkötött szerződések volumene 44,2%-kal csökkent. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések 34,5%-os, míg az egyéb építményekre vonatkozó szerződések 53,4%-os visszaesést mutattak az előző évhez képest.

Az építőipari vállalkozások szerződésállománya 2023 októberének végén jelentős növekedést mutatott, hiszen 31,8 százalékkal felülmúlta a tavalyi év hasonló időszakát. Ezen belül azonban az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 2,2 százalékkal csökkent, míg az egyéb építményekre vonatkozó megállapodások esetében 66 százalékos emelkedést tapasztaltunk.

Zárásként érdemes megemlíteni, hogy a Központi Statisztikai Hivatal statisztikái alapján az év első tíz hónapjában az építőipari termelés volumene 0,7 százalékos növekedést mutatott az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Mint már korábban említettük, az építőipar az utóbbi években komoly megpróbáltatásokon ment keresztül. Ez a kulcsfontosságú szektor most készen áll arra, hogy aktívan hozzájáruljon a magyar gazdaság fejlődéséhez, illetve a gazdasági akcióterv keretében megfogalmazott lakhatási problémák megoldásához. A kihívások továbbra is bőven jelen vannak, ezért az építőipari szövetség elnökét faggattuk a mögöttünk álló időszak eseményeiről és a jövőbeli lehetőségekről.

2023-ban az építőipar nem igazán dicsekedhet a teljesítményével, de a szakszövetség elnöke, Koji László véleménye szerint a jelenlegi gazdasági helyzet fényében nem zártak le kifejezetten kedvezőtlen évet. Az ágazat, amely nemcsak a gazdaság szempontjából kiemelkedő, hanem számos ember megélhetését is biztosítja, most küzd igazán a komoly kihívásokkal. Februárban adott nyilatkozatában Koji László arra figyelmeztetett, hogy a legnagyobb nehézségek még előttük állnak. Ahogy az év végéhez közeledünk, úgy tűnik, hogy a szakszövetség elnökének előrejelzései egyre inkább valósággá válnak, hiszen a problémák súlya csak most kezd igazán megmutatkozni.

Kihívásokban továbbra sincs hiány. Elég, ha csak az állami beruházások befagyasztására, a rendelések visszaesésére, a munkaerőhiányra, a lánctartozásokra vagy a fenntarthatósági kritériumoknak való megfelelésre gondolunk.

Az építőipar teljesítménye olyan alacsony szintre süllyedt, hogy egyes jelentősebb projekteket figyelembe véve a valós helyzetet jelentősen eltorzíthatják - emelte ki az elnök. "Ha féléves vagy éves időszakokat elemezünk, akkor egyértelmű, hogy az építőipar 2023-as teljesítménye a 2019-es szinthez hasonlóan alakul. Az iparág 2020 és 2022 között jobb teljesítményt mutatott. A jelenlegi trendek alapján úgy tűnik, hogy az országos építésszerelési tevékenység 2024-es eredménye nagyjából a tavalyi szintnek megfelelően alakul, így nem várható visszaesés, legfeljebb 5 százalékos csökkenés lehet" - tette hozzá, megjegyezve, hogy a körülbelül 140 ezer építőipari vállalkozás teljesítménye között jelentős eltérések figyelhetők meg.

Related posts