Az építőipar talán a gödör legmélyebb pontjára jutott.


Ingatlanpiaci évindító konferencia, hogy tágabb perspektívából indítsuk az évet! Találkozzunk február 20-án!

A decemberi havi szintű 0,7%-os növekedés nem tudja megfordítani az építőipari termelés csökkenő tendenciáját. Az ágazat ingadozásokkal teli, de ha az elmúlt három év teljesítményét nézzük, azt mondhatjuk, hogy összességében csalódást keltően alakult.

Az építőipar főként a gyenge belső kereslet következtében találja magát nehéz helyzetben.

Az állami megrendelések 2022 óta ezermilliárdos nagyságrendben estek ki a könyvekből, az uniós források nagyon szerényen csordogálnak, az újlakás-építés évek óta igen alacsony fordulatszámon pörög, az irodapiac a hosszú ciklusának az alján jár. Nem segít az ágazaton az sem, hogy a gyenge külső kereslet miatt az exportcélú beruházások zuhannak.

Ha megvizsgáljuk, hogy a nemzetgazdasági beruházások tavaly jelentős csökkenést mutattak, várhatóan 13-14%-kal, akkor az építőipar teljesítménye mégsem tűnik olyan katasztrofálisnak. Ez persze az ágazat szereplőit valószínűleg nem nyugtatja meg, hiszen a 2021-es adatokhoz viszonyítva a termelés 4%-kal csökkent, ami azt jelzi, hogy az építőipar az utóbbi három évben egy stagnáló üzleti környezettel küzd. Az ipari szektorhoz hasonlóan az építőiparban is megfigyelhető, hogy két egymást követő évben csökken a teljesítmény.

Az idei előrejelzések nem éppen fényesek, mivel a vállalatok beruházási kedve továbbra is gyenge, és az állami ösztönző intézkedések lehetőségei is meglehetősen korlátozottak. Mindazonáltal a rendelési mutatók – bár egy rendkívül alacsony bázisról indulva – felfelé tendálnak, ami bizakodásra ad okot, hogy az iparág talán túljutott a legnehezebb időszakon. Az építőipari cégek december végén mért szerződésállományának volumene 15,7%-kal nőtt az előző évhez képest. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések 2,7%-os, míg az egyéb építményekre vonatkozó szerződések 24,9%-os növekedést mutattak a 2023. decemberi adatokhoz viszonyítva.

A legfrissebb adatok tükrében megállapíthatjuk, hogy az építőipari termelés a tavalyi negyedik negyedévben éves szinten körülbelül 2%-kal csökkent, míg az előző negyedévhez viszonyítva stagnálást mutatott. Mivel az építőipar súlya a teljes gazdaságban viszonylag alacsony, ezért sem éves, sem negyedéves távlatban nem gyakorolt jelentős hatást a GDP alakulására. Mint tudjuk, a magyar gazdaság 2024 utolsó negyedévében kilépett a recesszióból, és a rendelkezésre álló részadatok azt jelzik, hogy a termelő szektorok gyenge teljesítménye ellenére a szolgáltatási szektorok növekedése játszotta a fő szerepet ebben a fordulatban.

A címlap képe egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a következő információk jogi szempontból részletes útmutatást nyújtanak.

Related posts