A Google mostantól a szürke zónában kezdi el összegyűjteni az adatainkat?


Az adatvédelmi aktivisták szerint az ilyen technikák kiszolgáltatják az egyének érzékeny adatait

A Google azt állítja, ezeket az adatokat más vállalatok már széles körben használják, miközben továbbra is ösztönzi a felelős adatfelhasználást. A cég azonban korábban határozottan kiállt az ilyen jellegű adatgyűjtés ellen, egy 2019-es blogbejegyzésben azt írták, az ujjlenyomatozás "felforgatja a felhasználó választási lehetőségeit, és helytelen" - számolt be a BBC.

(A legfrissebb hírek itt)

Az új szabályváltozásokat bejelentő, tavaly év végi bejegyzésben azonban a Google azt mondta, az emberek internetezési szokásai miatt - például az olyan eszközök esetében, mint az okostévék és konzolok - nehezebb a hirdetéseket targetálni, a felhasználókra célozni a hagyományos adatgyűjtéssel, amelyet a felhasználók a cookie-khoz való hozzájárulással irányítanak. A vállalat szerint a több adatvédelmi lehetőség is biztonságot nyújt a felhasználóknak.

"Az adatvédelmet fokozó technológiák új lehetőségeket kínálnak partnereink számára, hogy sikeresek legyenek a feltörekvő platformokon... anélkül, hogy a felhasználók adatvédelmét veszélyeztetnék" - közölte a Google a BBC-vel. A változtatás ellenzői szerint azonban az ujjlenyomat- és IP-címgyűjtés csapást mér a magánéletre, mivel a felhasználók nehezebben tudják ellenőrizni, milyen adatokat gyűjtenek róluk.

Martin Thomson, a Mozilla mérnöke és a Google egyik versenytársa, így fogalmazott: "A Google az ujjlenyomatozás engedélyezésével lényegében felhatalmazta saját magát – és az általa dominált reklámipart – arra, hogy olyan nyomkövetési módszereket alkalmazzon, amelyek ellen az embereknek nem sok lehetőségük marad a védekezésre."

Az ujjlenyomatozás során egy adott személy eszközéről és böngészőjéről származó információk gyűlnek össze, amelyek alapján egyedi profil alakítható ki. Bár ezeket az adatokat nem kifejezetten reklámcélokra gyűjtik, mégis lehetőség nyílik arra, hogy a felhasználó jellemzői alapján személyre szabott hirdetéseket küldjenek. Az eljárás tehát nem csupán azonosításra szolgál, hanem a felhasználói élmény optimalizálására is.

Ahhoz, hogy egy weboldal optimálisan jelenjen meg, elengedhetetlen, hogy ismerjük a felhasználó képernyőméretét és nyelvi beállításait. Azonban ha ezt az információhalmazt kiegészítjük az időzónával, a böngésző típusával, az akkumulátor töltöttségi szintjével és számos egyéb adattal, akkor egy olyan különleges beállítást kapunk, amely lehetővé teszi a felhasználók azonosítását. Ez a kombináció segíti a webes szolgáltatások testreszabását és a felhasználói élmény javítását.

A Google korábban megtiltotta, hogy az IP-címeket - amelyek az internetes eszközök egyedi azonosítói - a hirdetések célzásához használják. Az adatvédelmi aktivisták szerint a sütik, amelyek kis fájlok formájában tárolódnak a helyi eszközökön, jobban ellenőrizhetők a felhasználók által. Ezzel szemben az ujjlenyomatokkal kapcsolatos adatok elküldésére a felhasználóknak sokkal kevesebb befolyásuk van, ahogyan azt a BBC is kiemelte.

"Azzal, hogy a Google kifejezetten engedélyez egy olyan nyomkövető technikát, amelyet korábban a felhasználói kontrollal összeegyeztethetetlennek minősített, rávilágít arra, hogy továbbra is a profitot helyezi előtérbe az adatvédelemmel szemben. Ugyanazok a nyomkövető technikák, amelyekről a Google azt állítja, hogy elengedhetetlenek az online hirdetésekhez, az egyének érzékeny adatait is kiszolgáltatják az adatbrókereknek, a megfigyelő cégeknek és a bűnüldöző hatóságoknak" - mondta Lena Cohen, az Electronic Frontier Foundation technológusa.

Pete Wallace, a GumGum reklámtechnológiai vállalat munkatársa a BBC-nek kifejtette: „Az én álláspontom az, hogy az ujjlenyomatozás olyan területen mozog, amely nem teljesen tiszta és átlátható. Felmerül a kérdés, hogy az emberek valóban komfortosan érezhetik-e magukat, ha a magánéletük határvonalain belül maradnak. Személy szerint úgy vélem, hogy ez nem így van.”

A GumGum a kontextuális hirdetések módszerére épít, amely nem a felhasználók személyes adataira, hanem azok környezetére, például a weboldalon található kulcsszavakra támaszkodik a hirdetések célzásakor. Wallace véleménye szerint az ujjlenyomatozás bevezetése jelentős változást hoz az ipar számára. "Az ujjlenyomatozás olyan, mintha a fogyasztói adatok felhasználása a vállalatok érdekeire összpontosítana, nem pedig a felhasználók védelmére" – mondta. Szerinte ez a megközelítés hátráltatja azt a fejlődési irányt, amely a fogyasztói adatvédelem prioritására épült.

A szakértő kifejtette, hogy abban reménykedik, a reklámtechnológiai vállalatok eljutnak arra a felismerésre, miszerint "ez nem a helyes megközelítés a fogyasztói adatok kezelésére". Ugyanakkor arra is számít, hogy a hirdetések precízebb célzása érdekében az ujjlenyomatozás mint lehetőség is fókuszba kerülhet.

A Google szóvivője a BBC-nek hangsúlyozta: "Folyamatosan biztosítjuk a felhasználóknak a lehetőséget, hogy eldöntsék, szeretnének-e személyre szabott hirdetéseket kapni. Ezen kívül az iparág egészére vonatkozóan elkötelezettek vagyunk a felelős adatkezelés előmozdítása iránt."

Related posts