A hegyimentők felfedték: ez állt a problémák hátterében a szlovén Alpokban.
"Itt lenne az ideje, hogy elengedjem az utolsó gondolataimat?" - Ezt a fájdalmas üzenetet egy lezuhant repülőgépen utazó személy hagyta hátra, talán éppen a...
Mint ismert, múlt vasárnap két magyar túrázó eltévedt a Kamniki-Alpokban Szlovéniában, nagyjából 1930 méter magasan. A rossz idő miatt nem tudtak lejutni a hegyről, a férfi lába el is tört. A mentőakció azonnal kezdetét vette, ám a zord időjárási körülmények, a szél és a hóesés miatt többször is meg kellett szakítani a keresést. A nőre hipotermiás állapotban találtak rá, a férfi keresése további négy napig tartott, testét több mint kétméteres hóréteg fedte, szonárok segítségével sikerült meghatározni a helyét.
A tragikus esemény kapcsán a Telexnek nyilatkoztak a szlovén hegyimentők, akik részletesen beszámoltak a mentési akciókról és a helyszín kihívásairól.
Ahogy azt említették, nyáron is számos kihívást tartogat az off-trail útvonal, ahol a közelmúltban két magyar túrázó balesetet szenvedett. Ezen a szakaszon a 2-es nehézségi fokozatú négykézláb mászás, vagyis scrambling szükséges, hiszen a terep meredek és a talaj instabil. A téli időszakban a hó és a jeges lejtők miatt a helyzet még bonyolultabbá válik - tájékoztatta a portált Neža Bajželj, a Szlovén Hegyimentő Egyesület (Gorska Reševalna Zveza Slovenije, GRZS) szóvivője.
A hóval fedett lejtőn túl gyorsan száguldoztak a mélység felé. Amikor végre megérkeztek arra a határvonalra, ahol a további haladás lehetetlenné vált, kétségbeesetten kerestek egy utat. Egy sziklás részen próbáltak átbújni, hogy visszanyerjék a helyes irányt.
- írta a szóvivő. A férfi lezuhant a havas és jeges sziklafalon, és eltörte a lábát is. Bár először csak hallótávolságon belülre csúszott, azaz pár tíz méterre, de a következő napokban egyre lejjebb és lejjebb sodródott. A nő nem akarta ott hagyni a balesetet szenvedett másik túrázót.
A hegyimentők hangsúlyozzák, hogy a legfontosabb lépés ilyenkor a túrázók számára a segítségkérés. Fontos, hogy mindent megtegyenek a biztonságuk érdekében: kerüljék a további csúszást és a lehetséges lavinákat, tartsák melegen magukat, és semmiképp se hagyják, hogy az álom elragadja őket. Mivel azonban minden helyzet egyedi, nem lehet általános szabályokat felállítani arról, hogy mikor érdemes megpróbálni lejutni, és mikor jobb várakozni. Azonban, ha egy túrázó úgy érzi, hogy nem képes elérni a völgyet, és az élete veszélyben forog, akkor a legjobb döntés az lehet, hogy segítséget kér és türelmesen vár a mentőkre.