A magyar népesség termékenységi mutatói drámai csökkenést mutatnak, hiszen az elmúlt másfél évtizedben a születések száma 1,3 alá süllyedt, ami rendkívül aggasztó tendenciát jelez.

Március hónapban a termékenységi arányszám 1,25-re csökkent. Az első negyedév összesített adatai alapján a szám 1,31-re emelkedett, de ez még mindig alacsonynak számít. A népességfogyás ebben az időszakban 17,3 ezer főt tett ki, ami 21 százalékkal meghaladta a tavalyi év hasonló időszakának értékeit. Minden régióban tapasztalható volt, hogy kevesebb gyermek született, míg a halálozások száma növekedett az előző évhez képest.
Márciusban 5885 új élet látta meg a napvilágot, míg 11 198 ember távozott az élők sorából – olvasható a KSH legfrissebb jelentésében. Az előző év azonos hónapjához viszonyítva a születések száma 8,9%-kal csökkent, míg a halálozások aránya 4,9%-kal emelkedett.
A teljes termékenységi arányszám 1,25 volt márciusban. Utoljára 2010-2011-ben mozgott ilyen mélységekben a ráta, a gazdasági világválság után.
Az első negyedévet, a január-márciust egyben tekintve 17 945 gyermek jött világra, 7,2%-kal, 1397-tel kevesebb, mint az előző évben. Ezen belül januárban 4,1, február-márciusban 8,8%-kal kevesebb volt az élveszületések száma, mint 2024 azonos hónapjaiban. A szökőnaphatástól megtisztított születésszám január-márciusban 6,2%-kal volt alacsonyabb az előző év azonos időszakinál.
A teljes termékenységi arányszám, amely a nők esetében 1,31-re tehető, egy évvel ezelőtt még 1,38 volt.
A születések és a halálozások egyenlegének következtében a természetes fogyás 17 300 fő volt, 20%-kal több az előző évi, 14 419 fős értéknél.
A szökőnaphatástól megtisztítva a természetes fogyás 21%-kal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában.
A születések száma az összes régióban csökkent az előző év hasonló időszakához viszonyítva. A legjelentősebb visszaesés Budapesten, Dél-Dunántúlon és Észak-Magyarországon figyelhető meg.
Az előző év azonos időszakához viszonyítva minden régióban emelkedett a halálozások száma. A legjelentősebb növekedés Észak-Magyarországon, Budapesten és Közép-Dunántúlon figyelhető meg.
A természetes fogyás üteme minden egyes régióban növekedett. Észak-Magyarországon, Budapesten és Közép-Dunántúlon a növekedés mértéke meghaladta az országos átlagot.