A német külügyminisztérium határozottan kiáll az AfD párt szélsőségesként való kategorizálása mellett, miután a Fehér Házból érkezett kritikák keltettek feszültséget.


A német külügyminisztérium egy élénk eszmecserébe bonyolódott az X közösségi platformon J.D. Vance amerikai elnökkel és Marco Rubio külügyminiszterrel – számolt be róla a BBC.

A vita a német belügyi titkosszolgálat jelentése miatt robbant ki, amelyben megállapították, hogy az AfD bizonyítottan szélsőjobboldali párt. A belügyi titkosszolgálat közölte, hogy jelentésük szerint a párt a szabad, demokratikus rend ellen irányuló törekvést folytat és semmibe veszi az emberi méltóságot.

A jelentés lehetőséget nyújt a hírszerzés számára, hogy figyelemmel kísérje a szervezetet, továbbá informátorokat delegáljon a párthoz. Az AfD vezetősége "nevetségesnek" minősíti ezt a megállapítást, és úgy vélik, hogy egy lejárató kampány célkeresztjébe kerültek.

Alice Weidel és Tino Chrupalla, a párt vezetői, úgy vélik, hogy a döntés "nyilvánvalóan politikai motivációjú" és "komoly kihívást jelent a német demokrácia számára".

Az amerikai külügyminiszter szerint "Ez nem demokrácia - ez zsarnokság álruhában" - írta az X-en.

A német külügyminisztérium azonban visszavágott: "Ez a demokrácia" - írta, egyenesen a politikus X-posztjára válaszolva. A bejegyzés szerint a döntést "alapos és független vizsgálat" után hozták meg, és megfellebbezhető. "Történelmünkből megtanultuk, hogy a jobboldali szélsőségességnek véget kell vetni" - zárult a közlemény - utalva Adolf Hitler náci pártjára és a holokausztra.

"A Nyugat együtt bontotta le a berlini falat. És most újra felépítették - nem a szovjetek vagy az oroszok, hanem a németek" - írta J. D. Vance X-en. Az amerikai politikus kilenc nappal a választások előtt Münchenben fejezte ki támogatását a párt felé.

A jelentés újra felerősítette az AfD betiltására irányuló követeléseket a Bundestagban, amely a jövő héten esedékes szavazás előtt zajlik. Ezen a szavazáson Friedrich Merz konzervatív vezetőt kívánják kancellárrá megerősíteni. Merz a balközép szociáldemokratákkal (SPD) tervez koalíciós együttműködést.

Lars Klingbeil, az SPD elnöke, aki valószínűleg alkancellári és pénzügyi tárcát is betölti majd, kijelentette, hogy bár nem kívánják kapkodva meghozni a döntéseket, a kormány fontolóra veszi az AfD betiltásának lehetőségét.

Related posts