A Politico értesülései alapján Magyarország várhatóan nem fogja megakadályozni az orosz szankciók bevezetését.


Az Európai Unió oroszországi szankcióinak megújítása körüli feszültségek látszólag enyhülnek, miután Donald Trump amerikai elnök szigorúbb fellépést helyezett kilátásba Moszkvával szemben – értesült a Politico. A lap diplomáciai forrásokból szerzett információi szerint Magyarország, amely korábban a szankciók meghosszabbításának megakadályozásával fenyegetőzött, most várhatóan felülvizsgálja ezt a pozíciót. Orbán Viktor miniszterelnök a ma reggeli interjújában elmondta, hogy három fontos feltétele van a magyar támogatás megadásának a szankciók meghosszabbításához.

Az utóbbi napokban Magyarország nyilvánosan mérlegelte, hogy megakadályozza az EU oroszországi szankcióinak féléves meghosszabbítását - számolt be róla a Politico. A szankciók széles spektrumot ölelnek fel, a kereskedelmi megszorításoktól kezdve egészen 200 milliárd euró értékű orosz államadósság befagyasztásáig. A helyzet szerdán drámaian megváltozott, miután Trump egy meglepően heves közösségi média posztban felszólította Oroszországot, hogy "AZONNAL ÁLLJON LE ezzel a nevetséges háborúval", különben "magas szintű adók, vámok és szankciók" várnak minden orosz importárura.

A brüsszeli diplomaták csütörtökre már úgy érezték, hogy Magyarország kész lehet a vétóval kapcsolatos fenyegetésének visszavonására. Egy bennfentes forrás megjegyezte: "Magyarország feszültséget teremt, de ha a szankciókat eltávolítja, akkor nálunk robbanásra számíthatunk." Orbán Viktor mai reggeli interjúja után azonban ez a hír inkább spekulációnak tűnik. A miniszterelnök világossá tette, hogy három konkrét feltételt szabott meg ahhoz, hogy Magyarország továbbra is támogassa az oroszellenes szankciókat:

A fejlemények közvetlenül a pénteki kulcsfontosságú találkozó előtt történtek, amikor a 27 uniós ország tisztviselői megpróbálják jóváhagyni a szankciók újbóli felhatalmazását. Hivatalosan január 31-ig van idejük erre.

Ha a pénteki napon nem kapják meg a szankciók jóváhagyását, akkor az EU külügyminiszterei a hétfői brüsszeli találkozójukon fogják megvitatni a témát. A szankciók esetleges eltörlésének legközvetlenebb következménye az lenne, hogy Oroszország befagyasztott pénzeszközei — melyek jelentős része a belgiumi Euroclear letétkezelőnél van — újra a Kremlhez jutnának.

Related posts