A világszerte elismert milliárdos úgy véli, hogy a cselekedeteink sokkal többet árulnak el rólunk, mint a szavaink.

Ne csupán mondjunk, hanem inkább kérdezzünk! Ez a megközelítés is megtalálható Steven Bartlett, a brit befektetési és marketing szakember alapelvei között. Ez a sikeres üzletember és podcast-házigazda olyan gondolatokat oszt meg, amelyek hasznosak lehetnek mindazok számára, akik szeretnének fejlődni önmagukban, valamint azoknak, akik az üzleti világban törekednek a nagyobb sikerre.
A kommunikáció kulcsszerepet játszik életünk mindenféle személyközi konfliktusában, legyen szó üzleti ügyekről, romantikus kapcsolatokból fakadó nézeteltérésekről vagy akár plátói barátságokról. Ez a folyamat egyszerre hordozza magában a problémát és a megoldást is. A kapcsolatok tartóssága előre jelezhető az alapján, hogy a konfliktusok inkább erősítik vagy gyengítik azokat – olvashatjuk az "Egy CEO naplója - A munka és a magánélet 33 törvénye" című, nemrégiben magyarul megjelent könyvben.
Az egészséges konfliktus erősíti a kapcsolatot, mert az érintettek közösen küzdenek egy probléma ellen; az egészségtelen konfliktus viszont gyengíti a kapcsolatot, mert az érintettek egymás ellen küzdenek.
Egy figyelemre méltó példa az éghajlatváltozás jelensége: annak ellenére, hogy az utóbbi évtizedben a tudományos közösség egyre inkább megdönthetetlen bizonyítékokat prezentált arra vonatkozóan, hogy a globális felmelegedés hátterében az emberi aktivitás áll, a Pew Research Center legfrissebb közvélemény-kutatása szerint az amerikai republikánusok körében, akik a tudományos evidenciáknak még hitelt adnak, a szám jelentősen csökkent. Akárhogy is nézzük, a tények nem állnak meg, és a heves viták, amelyek folynak körülötte, láthatóan nem vezetnek eredményre.
Az ellenérvek nem kínálnak megoldást.
Ha azt kívánjuk elérni, hogy az ellenkező nézőpontot képviselő fél nagyobb hajlandósággal figyeljen ránk, és nyitott legyen az álláspontunkra, akkor érdemes elkerülnünk, hogy a beszélgetést az egyet nem értésünk kifejezésével indítsuk - emeli ki Bartlett.
Ha nem értünk egyet valakivel, mindenáron álljunk ellen az érzelmi kísértésnek, és ne azzal kezdjük a válaszunkat, hogy "Nem értek egyet" vagy "Tévedsz", inkább azzal vezessük be az ellenérveinket, ami közös bennünk, amiben egyetértünk, a másik érveinek azokat a részeit emeljük ki, amelyekkel azonosulni tudunk.
Bármilyen gondosan megfogalmazott és jól megalapozott érvet elutasítanak, ha ellenállással lépünk elő. Akárhány bizonyítékot is hozunk fel, vagy bármennyire megalapozottak is az érveink, ha a helyzetet objektíven vizsgáljuk, a kezdeti ellenállás megnehezíti a kommunikációt.
Ha az egyetértés és a közös alapok irányából közelítünk, jelentősen megnövelhetjük annak valószínűségét, hogy a másik fél komolyan mérlegeli érveink megalapozottságát, logikánk helyességét és bizonyítékaink megbízhatóságát. A "soha ne mondjunk ellent" elve egy kulcsfontosságú készséget képvisel, amely lehetővé teszi számunkra, hogy sikeresebb tárgyalókká, előadókká, kereskedőkké, vezetőkké, írókká, vagy éppen párkapcsolati partnerekké váljunk.
Fedezze fel a HVG Pszichológia 360 világát! Az első hónapért mindössze 5 Ft-ot kérünk. További részletek a lapról itt találhatók. Ne hagyja ki egyedülálló pszichológiai Tudástárunk gazdag tartalmát!