A Wall Street pillanatnyilag megtorpan, miközben Trump vegyes üzenetekkel bombázza a piacokat.

Az amerikai részvénypiacok élénk fellendülése egy kétnapos rali után hirtelen megtorpant, mivel a Trump-kormányzat ellentmondásos jeleket küldött más országoknak, különösen Kínának a vámterveikkel kapcsolatban.
A napközbeni csúcsoktól elmaradtak, de magasan zártak az amerikai részvénypiacok szerdán - annak ellenére, hogy Donald Trump elnök ígéretet tett arra, hogy "jelentősen" csökkenti a Kínára kivetett vámokat. Ugyanakkor az elnök tagadta, hogy el akarná távolítani az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed vezetőjét, Jerome Powellt, akit hevesen kritizált korábban, amiért nem csökkenti a kamatokat.
Az S&P 500 index 3,6%-os növekedést mutatott, majd hirtelen visszaesett, végül pedig 1,67%-kal zárta a kereskedést. Ennek ellenére a második egymást követő napon újra emelkedést regisztrálhatott.
Szerdán a Wall Street Journal beszámolt arról, hogy a Trump-kormányzat mérlegeli a Kínára kivetett vámok csökkentését 50% és 65% közötti mértékig. A tervezett változtatás egy többlépcsős stratégián alapul, mely szerint a nemzetbiztonság szempontjából nem létfontosságú termékekre 35%-os vámot alkalmaznának, míg az alapvető kínai importtermékek esetében legalább 100%-os vámot tartanának fenn. Habár ezek az értékek a jelenlegi 145%-os szinthez képest jelentős enyhülést jelentenek, a javasolt kereskedelmi korlátozások így is jelentős hatással lennének a kereskedelmi kapcsolatokra.
Scott Bessent, a pénzügyminiszter, újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy nem tettek egyoldalú javaslatot a Kínára kivetett vámok mérséklésére. Ezen kívül jelezte, hogy a kormány nem csupán a vámok terén tervez lépéseket, hanem szélesebb körű intézkedéseket is mérlegel. A washingtoni Nemzetközi Pénzügyi Intézetben tartott beszédében Bessent kiemelte, hogy "nagy lehetőség rejlik egy átfogó megállapodásban" az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi viták rendezésére.
Azzal érvelt, hogy Kínának el kellene hagynia a fejlődő országok rangját, és hangsúlyozta: "Nincs semmilyen érv, ami alátámasztaná a folyamatos hitelezést... Kínát, mint a világ második legnagyobb gazdaságát, 'fejlődő országként' kezelni egyszerűen nevetséges."
A Financial Times jelentése szerint a Trump-kormányzat mérlegeli a kínai autóalkatrészekre kirótt vámok csökkentésének lehetőségét. Trump azonban határozottan cáfolta ezt az elképzelést, utalva arra, hogy elképzelhető, hogy a kanadai autóalkatrészekre vonatkozó importvámokat akár meg is emelheti. Az amerikai elnök hónap elején 25%-os vámot vezetett be az összes autóimport után, ugyanakkor az Egyesült Államok-Mexikó-Kanada megállapodás (USMCA) keretében egy hónapos mentességet biztosított az autóalkatrészek számára.
"Bár ezek a legutóbbi fejlemények nyilvánvalóan rövid távú következményekkel járnak, mindez ismét azt mutatja, hogy a politika továbbra is összefüggéstelen és változékony" - írta Michael Brown, a Perpperstone London vezető kutatási sztárja egy jegyzetben - "a folyamatosan változó álláspontok valószínűleg nem fognak semmit sem változtatni a külkereskedelmi mérleg javítására törekvő politika lényegén".
Reggel 6 órakor az amerikai részvénykilátások romlottak a csütörtöki ázsiai kereskedés során, mivel a bizonytalanság tovább fokozódott. A Dow Jones Industrial Average 0,28%-kal, az S&P 500 0,14%-kal, a Nasdaq Composite pedig 0,22%-kal csökkent. A befektetők továbbra is óvatosak Trump kiszámíthatatlan vámtervei által vezérelt politikai és gazdasági bizonytalanság közepette.
Az ázsiai piacok vegyesen alakultak. A hongkongi Hang Seng index 1,23%-ot esett, a japán Nikkei 225 0,58%-ot emelkedett, a dél-koreai Kospi 0,33%-ot csúszott, míg az ausztrál ASX 200 0,66%-ot emelkedett.
Ezzel szemben az európai tőzsdei határidős indexek kis mértékben csökkentek, ami a kontinens egészén lapos nyitást jelez. Az európai piacok továbbra is jobban teljesítettek amerikai társaiknál, amit a stabilabb makrogazdasági környezet támogatott. A német DAX 3,14%-ot ugrott, egyhavi csúcsra visszatérve, míg az Euro Stoxx 600 1,8%-ot emelkedett szerdán.
Az euró az elmúlt két kereskedési ülésen erőteljesen gyengült az amerikai dollárral szemben. A zöldhasú erősödött, miután Trump nyilvánvalóan visszakozott mind Kínával, mind Jerome Powell FED elnökkel kapcsolatban, bár a dollár fellendülése fenntarthatatlannak bizonyulhat. Az EUR/USD devizapár a csütörtöki kereskedés elején alig 1,13 fölé esett, a hétfőn elért több mint hároméves csúcsról, 1,1566-ról.
Az arany ára a legutóbbi kétnapos csökkenés után dinamikusan visszapattant, ami a piaci bizonytalanság folyamatos jelenlétét jelzi. A spot arany árfolyama reggel 5 óra 55 perckor 1,2%-os emelkedést mutatott, unciánként elérve a 3329 dollárt az ázsiai kereskedés során, ezzel jelentős részét visszaszerezve a szerdai veszteségeknek. Ezen kívül az arany határidős ügyletek is kedvező fordulatot vettek, 1,3%-kal 3.338 dollárra emelkedve unciánként.