Amerika előtt járhat Európának, hiszen a digitális euró bevezetése új lehetőségeket nyithat meg, és jelentős fejlődést hozhat a régió számára.

Az Európai Központi Bank (EKB) optimizmussal szemléli Donald Trump amerikai elnök kriptovalutákkal kapcsolatos elképzeléseit, amelyek potenciálisan felgyorsíthatják a digitális euró bevezetését. Piero Cipollone, az EKB igazgatótanácsának tagja, úgy véli, hogy Trump támogatása a dollárhoz kapcsolódó stabilcoinok iránt sürgetőbbé teheti az európai digitális fizetőeszköz fejlesztését - számol be róla a Reuters.
Az Európai Központi Bank (EKB) a digitális eurót egy új, innovatív elektronikus fizetési megoldásként prezentálta, amely független a vezető amerikai szolgáltatók, például a Visa vagy a PayPal befolyásától. Ezzel a lépéssel az EKB célja, hogy erősítse az európai pénzügyi rendszert és biztosítsa a felhasználók számára a biztonságos, gyors és hatékony tranzakciókat.
Egy központi bank által biztosított online pénztárcaként funkcionálna, biztosítva a felhasználók számára a digitális pénz biztonságos kezelését és tárolását.
Cipollone úgy véli, hogy Trump támogatása a dollárhoz kötött, globálisan elérhető stabilcoinok iránt egy újabb amerikai fizetési eszköz létrehozását segíti elő, ami még inkább indokolttá tenné a digitális euró projekt felgyorsítását.
Az Európai Bizottság 2023 júniusában előterjesztette javaslatát a digitális euróra vonatkozó jogszabály megalkotására, ám azóta a folyamat üteme jelentősen lelassult a törvényhozók és bankárok szkepticizmusának következtében. Cipollone azonban bizakodó a jövőt illetően:
A politikai színtér egyre inkább felébred erre a jelenségre, és nem kizárt, hogy hamarosan felgyorsuló folyamatokat tapasztalunk.
Az Európai Központi Bank igazgatótanácsának egyik tagja kifejezte reményét, hogy az Európai Parlament és a Tanács még a nyári időszak előtt lezárja a digitális euróval kapcsolatos jogszabályok kidolgozását. Ha ez sikerül, az új szabályozások novemberre véglegessé válhatnak, ami lehetőséget biztosít az EKB döntéshozóinak arra, hogy szavazzanak a digitális valuta bevezetéséről.
Cipollone aggodalmát fejezte ki az amerikai stabilcoinok elterjedésével kapcsolatban, mivel ez a betétek Európából az Egyesült Államokba való átcsoportosításával fenyeget.
Ha az európai emberek elkezdik használni a stabilcoinokat fizetésre, tekintettel arra, hogy a legtöbbjük amerikai és dollár alapú, akkor a betéteiket Európából az Egyesült Államokba fogják átcsoportosítani
"– Fogalmazd meg a gondolataidat egyéni stílusban!" – javasolta.
Az európai bankárok aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy a digitális euró bevezetése veszélyeztetheti a hagyományos pénzügyi intézmények likviditását. A félelmek szerint az ügyfelek készpénzük egy részét az Európai Központi Bank (EKB) által biztosított, biztonságos digitális tárcákba helyezhetik, ezzel pedig csökkenthetik a bankok kasszáját. Az EKB valószínűleg reagálni fog ezekre a aggályokra, és elképzelhető, hogy korlátozza a digitális euróban tárolható összegeket, valamint díjat sem fog felszámítani ezekért az állományokért.
Miközben több ország, például Nigéria, Jamaica és a Bahama-szigetek már sikeresen bevezette saját központi banki digitális valutáját (CBDC), és még 44 másik országban kísérleti programok zajlanak, Donald Trump megakadályozta az amerikai központi bank, a Federal Reserve terveit, hogy hasonló valutát indítson el.