Jámbor András és Hadházy Ákos közös kezdeményezésében az összes devizahiteles eljárás felfüggesztését kérik.

Jámbor András és Hadházy Ákos közös törvényjavaslatot terjesztett a parlament elé, amelyben azt kérik, hogy a magyar állam függessze fel az összes folyamatban lévő devizahiteles ügyet. Jámbor a keddi sajtóközleményében emlékeztetett, hogy a múlt héten az Európai Bíróságon dr. Marczingós László ügyvéd sikert aratott, ami radikálisan megváltoztatja a devizahitelezéssel kapcsolatos eddigi joggyakorlatot. A törvényjavaslat teljes szövege a parlament hivatalos honlapján érhető el.
A két független képviselő kezdeményezése értelmében az eljárásokat addig függesztenék fel, amíg kiderül, mi a jogértelmezése ennek a döntésnek. Emellett azt javasolják, hogy szülessen olyan törvény, amely átülteti az Európai Bíróság döntésének szellemiségét a magyar jogrendbe, és megpróbálja kompenzálni az érintett polgárokat - áll a közleményben.
Az európai bírósági ítélet az unió fogyasztóvédelmi irányelvét értelmezte egy devizaalapú lízingszerződés kapcsán, és tisztességtelennek minősítette az árfolyamkockázatot teljes egészében a fogyasztóra hárító kikötést. "Az Európai Bíróság kimondta: ha egy szerződés a tisztességtelen kikötés (például az árfolyamkockázati rész) eltávolítása (érvénytelenítése) miatt érvénytelenné válik (mert anélkül nem teljesíthető), akkor - értelemszerűen - a szerződés nem tekinthető úgy, hogy a tisztességtelen feltételek kihagyásával is teljesíthető" - írja a közleményében Jámbor András.
A bíróság határozata szerint az ilyen jellegű szerződések nem teljesíthetők, még abban az esetben sem, ha a tagállami jog, például a magyar jog, csupán a tisztességtelen feltételek káros következményeit kívánja eltávolítani a fogyasztó számára, miközben a szerződés egyéb rendelkezéseit érvényben hagyná.
Az uniós jogszabályok világosan megfogalmazzák, hogy az ilyen helyzetekben "vissza kell állítani azt a jogi és ténybeli állapotot, amelyben a fogyasztó a szerződés megkötése nélkül lett volna." Jámbor szavai szerint ez lényegében a szerződés teljes érvénytelenségét és az eredeti helyzet helyreállítását jelenti.
A közleményben arra is felhívták a figyelmet: ez a döntés még nem jelenti azt, hogy automatikusan átültetik a magyar jogba. Ennek így kellene történnie, de ez a korábbi - bár ennél jóval gyengébb - hasonló szellemiségű ügyekben sem történt meg.