Az ausztrál kormány benyújtotta a törvényjavaslatot, amely a gyermekek közösségi média használatának korlátozására irányul.


A törvényjavaslat értelmében az ausztrál kormány akár 49,5 millió ausztrál dolláros bírságot is kiszabhat azokra a közösségi média hálózatokra, amelyek nem teszik meg a megfelelő lépéseket. A tervezetet benyújtó Munkáspárt az online térben növekvő gyűlöletbeszéddel érvel a tiltás mellett.

Az ausztrál Munkáspárt, amelyet Anthony Albanese vezet, csütörtökön benyújtotta a parlamentnek azt a törvényjavaslatot, amely megakadályozná, hogy a 16 éven aluli fiatalok hozzáférjenek a közösségi média platformokhoz. Ez a lépés nemcsak az ausztrál politikai tájban figyelemre méltó, hanem a globális trendek között is kiemelkedik, hiszen a javaslat értelmében még a szülői beleegyezés ellenére sem lenne lehetőségük a gyerekeknek az online felületek használatára.

Ausztrália új, szigorú korhatár-ellenőrzési rendszert kíván bevezetni, amely a biometrikus adatok és a kormányzati azonosítás integrációját is magában foglalja. Ez a lépés a világ egyik legszigorúbb közösségi média szabályozásának megvalósítását jelenti, és jelentős hatással lehet a felhasználók online élményeire.

A javaslat egyébként az életkori határban is abszolút "rekordernek" számít: míg Franciaország tavaly egy 15 éven aluliakra vonatkozó közösségi média tilalmat javasolt, amit ráadásul a szülők beleegyezésével ki lehet kerülni, addig a legtöbb európai országban, így Magyarországon is 13 éves korhoz kötik a határt.

"Ez a reform egy jelentős lépés a jövő felé. Tisztában vagyunk vele, hogy egyes gyerekek ki fognak találni módszereket a kiskapuk kijátszására, de ezzel egyértelmű üzenetet fogalmazunk meg a közösségi média platformok számára: ideje, hogy rendet teremtsenek" - nyilatkozta Anthony Albanese, az ausztrál miniszterelnök a törvényjavaslat kapcsán.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a 16 éven aluli fiatalok továbbra is hozzáférhetnek az online üzenetküldő szolgáltatásokhoz, mint például a Facebook Messenger, és tovább élvezhetik az online játékok nyújtotta szórakozást. Jelenleg úgy tűnik, hogy a világ legismertebb videómegosztó platformja, a YouTube is elérhető marad a gyermekek számára.

A Munkáspárt által előterjesztett törvényjavaslatot az ausztrál parlament legjelentősebb ellenzéki frakciója, a Liberális Párt, várhatóan támogatni fogja. Ezzel szemben a független képviselők és a Zöldek további információkat kértek a javasolt szabályozás részleteivel kapcsolatban.

A téma egyik kulcskérdése, hogy ki az, aki eldönti, mely online platformok számítanak káros tartalmakat terjesztőnek, és melyek nem. Jelenleg úgy tűnik, hogy a Meta által működtetett Facebook és Instagram, a ByteDance által fejlesztett TikTok, valamint Elon Musk X (korábban Twitter) lehetnek a középpontban.

Újabb kérdések merülnek fel a 16 éven aluli felhasználók jövőjével kapcsolatban, akik már aktívan használják a közösségi média platformokat. Az első pletykák arra utalnak, hogy ez a korosztály esetlegesen kivételt élvezhet a törvény hatálya alól, viszont eddig még nem érkezett hivatalos megerősítés ebben a témában.

Michelle Rowland, az ausztrál kommunikációs miniszter, csütörtöki nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a törvények betartása nem a felhasználók, hanem a közösségi média platformok felelőssége.

"A közösségi média jelentős társadalmi felelősséggel bír, amelyet a felhasználók biztonságának érdekében vállalniuk kell. Ezen okból kifolyólag terjesztjük elő ezt a törvényt - hangsúlyozta Rowland."

Az ausztrál kormány akár 49,5 millió ausztrál dolláros (32 millió amerikai dolláros) bírságot is kiszabhat a közösségi média platformokra abban az esetben, ha a korhatárra vonatkozó szabályok megszegését tapasztalják.

Related posts