Berlin átalakíthatja az eddig megszokott Európai Uniót, ha megvalósulnak a "koncentrikus körökre" osztásra vonatkozó tervek. Ez a megközelítés új alapokra helyezheti az uniós együttműködést, és lehetőséget adhat a tagállamok közötti különbségek jobb kezel

Friedrich Merz, a CDU vezetője határozott gazdasági és migrációs reformokkal készül a német választásokra. Ambíciója, hogy a jobboldali populizmus visszaszorításával és az EU megerősítésével biztosítsa Németország jövőjét - derül ki az Economistnak adott interjújából.
A német kereszténydemokraták (CDU) élén álló Friedrich Merz határozott és magabiztos nyilatkozatot tett az Economistnak adott interjújában. Ez az interjú két héttel azt követően zajlott, hogy sikerült egy nem kötelező érvényű határozatot keresztülvinni a parlamenten, amely a migrációs kérdésekben az AfD támogatására támaszkodott. Az ügy heves országos tiltakozásokat szült, de Merz nem hagyja, hogy ez a hullámzás eltántorítsa kancellári ambícióitól.
Véleménye szerint a migráció és a gazdaság kérdésének megfelelő kezelése kulcsfontosságú ahhoz, hogy az AfD-t távol tartsák a hatalomtól.
Merz programjának középpontjában a német gazdasági modell átfogó átértékelése áll. Véleménye szerint Németország hagyományos üzleti megközelítései már nem állják meg a helyüket a mai globális kihívásokkal szemben, ezért sürgeti a radikális deregulációt mind Brüsszel, mind Berlin szintjén.
Ezen kívül csökkentené a szociális juttatásokat, hogy a munkaerőpiacot ösztönözze, és legalább 50 gázerőmű építését tervezi az ipari energiaellátás stabilizálására.
Nem kívánna visszatérni az orosz gázimporthoz, azonban nyitott lenne hosszú távú megállapodások megkötésére az amerikai LNG behozatalának érdekében. Az atomenergia terén is enyhítene a jelenlegi teljes tilalmon.
A fiskális politika terén Merz mérsékelt reformokat helyez kilátásba. Bár elismeri, hogy a német államháztartás jelenlegi szerkezete és az állami beruházások szükségessége miatt a költségvetési fegyelem lazítására lehet szükség, a CDU hagyományos pénzügyi konzervativizmusa miatt ez nem az elsődleges célja.
Mindezek ellenére kifejezte készségét arra, hogy megkezdje a tárgyalásokat a német alkotmányos adósságfék módosításáról, amennyiben a körülmények ezt indokolják.
Merz Európa-politikájában a "koncentrikus körök" elméletét támogatja, amely új lehetőségeket nyitna a különböző szintű integrációra az EU keretein belül. Különös hangsúlyt fektetne Franciaország és Lengyelország partnerségére, emellett a kontinens saját védelmi iparának megerősítése is prioritást élvezne. Az Egyesült Államokkal való viszonyában pragmatikus megközelítést képvisel:
bár óva int attól, hogy az EU túlzottan behódoljon Washington követeléseinek, elfogadja, hogy Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia biztonságáért.
Merz választási stratégiája világos és célzott: a gazdasági és migrációs kihívások kezelésével kívánja visszaszorítani az AfD befolyását. A legfrissebb közvélemény-kutatások alapján a CDU/CSU népszerűsége körülbelül 30%-on áll, ám a politikus számára továbbra is komoly kihívást jelent a fiatal és női választók elérése. Nyilvánvaló, hogy koalíciós partnerek bevonására lesz szüksége, valószínűleg a Zöldek vagy a szociáldemokraták oldaláról, hogy egy stabil kormányt tudjon kialakítani.