A szankciók hatásai egyre érezhetőbbé válnak, hiszen több millió hordó orosz olaj várakozik a nyílt tengereken, mintha csak egy elfeledett kincset rejtegetnének az óceán mélyén.

A legújabb amerikai szankciók nyomán három, összesen több mint kétmillió hordó orosz olajat szállító tartályhajó vesztegel Kína keleti partjainál. A hajómegfigyelési adatok szerint a szállítmányok nem tudnak kikötni, miután az Egyesült Államok pénteken újabb korlátozó intézkedéseket vezetett be az orosz olajexporttal szemben - számolt be a Bloomberg.
Az egyik érintett hajó, a Huihai Pacific, eredetileg január 15-én tervezte megérkezését a Shandong tartományban található Dongjiakou kikötőjébe. A Kpler adatrögzítő cég adatai alapján a tartályhajó a hónap elején körülbelül 770 ezer hordó ESPO nyersolajat töltött fel az orosz Kozmino kikötőjében. A hétvégén azonban váratlan irányváltásra került sor, így most rakományával a nyílt tengeren várakozik.
A másik két érintett hajó, a Mermar és az Olia szintén jelentős mennyiségű ESPO olajat szállít. A Mermar január 5-én hagyta el Kozminót több mint 755 ezer hordó rakománnyal, míg az Olia január 7-én indult útnak közel 709 ezer hordónyi olajjal. Mindkét hajó eredetileg Yantai kikötőjébe tartott, de most a kínai partok közelében vesztegelnek.
Az amerikai szankciók, amelyek az ukrajnai invázió óta a legszigorúbb lépések közé tartoznak az orosz olajexport ellen, jelentős hatással vannak a globális piacon. Ezek a korlátozások nem csupán több tartályhajót céloznak meg, hanem legalább egy kereskedőt is, aki az ESPO minőségű olajjal foglalkozik, amelyet a kínai független finomítók kifejezetten kedvelnek. E lépések célja, hogy tovább csökkentsék Oroszország olajbevételeit és gazdasági erejét.
A helyzetet tovább árnyalja, hogy a Shandong Port Group Co., amely a tartomány számos kikötőjének üzemeltetéséért felel, arra kérte a terminálokat, hogy...
ne engedjék be a szankciókkal sújtott olajszállító tartályhajókat, és ne tegyék lehetővé rakományuk kirakodását.
Ez a lépés közvetlenül az amerikai intézkedések kihirdetése után valósult meg.
Az újonnan bevezetett szankciók komoly felfordulást idéztek elő az ázsiai olajpiacon, különösen a legnagyobb vásárlók között. Elemzők véleménye alapján ezek a változások a globális olajkereskedelem egészét is megrengethetik.