Biztosak vagyunk benne, hogy helyesen végezzük a szelektív hulladékgyűjtést? Íme néhány elterjedt tévhit, amelyeket érdemes lenne elfelejtenünk!


30 tonnás kamion tarolta le Viki szobáját, megszólal az édesanya - "Isteni szerencse, hogy a lányom életben maradt"

Sokan tévesen azt hiszik, hogy csak a teljesen tiszta papír, műanyag vagy fém hulladékot lehet szelektíven gyűjteni. Pedig a valóság ennél sokkal rugalmasabb! Például, ha a pizzás dobozunk csak egy kissé zsíros, vagy a tojástartónk nem ázott át, nyugodtan elhelyezhetjük őket a papírgyűjtőben. Ugyanez vonatkozik a tejes, joghurtos vagy tejfölös dobozokra is: ha alaposan kiöblítettük őket, és nem bocsátanak ki kellemetlen szagot, helyük van a műanyag szelektív gyűjtőben. Érdekes módon sokan nem tudják, hogy a folpack, papírszalvéta vagy kéztörlő is a szelektív gyűjtés részét képezheti, amennyiben nem szennyezettek erősen (például olajos vagy paradicsomos foltokkal).

A fürdőszobában is sok olyan hulladék keletkezik, amely újrahasznosítható. A testápolók, kézkrémek, arclemosók kupakos flakonjai, valamint a naptejes és hajzselés tubusok a megfelelő szelektív gyűjtőbe kerülhetnek, ha kiürültek.

Bizonyos termékek, mint például a dezodoros spray-k, veszélyes hulladéknak számítanak, mivel a bennük lévő hajtógáz miatt nem helyezhetők el a normál szemét között. Ezeket a termékeket a legközelebbi hulladékudvarban szükséges leadni. Rendkívül fontos, hogy a veszélyes hulladékokat szakszerűen kezeljék, mivel helytelen megsemmisítésük komoly környezeti károkat okozhat.

Mi legyen a sorsuk a CD-kkel, DVD-kkel, kazettákkal és magnószalagokkal? Ezek az elektronikai hulladékok különös figyelmet igényelnek, hasonlóan az elemekhez és akkumulátorokhoz, amelyek esetleg veszélyes anyagokat rejtenek magukban. A jó hír viszont az, hogy szinte minden városban találhatóak olyan gyűjtőhelyek, üzletek vagy hulladékudvarok, ahol ezeket ingyenesen leadhatjuk. Az egész folyamat rendkívül egyszerű, de érdemes előre felkészülni, mert a hulladékudvarokban a lakcímkártyánkat is be kell mutatnunk. Mielőtt útnak indulnánk, hasznos lehet ellátogatni a MOHU weboldalára, ahol a térképes kereső segítségével könnyedén rátalálhatunk a legközelebbi leadópontokra.

Egy laposra préselt kartondoboz vagy műanyag üveg jelentősen kevesebb helyet foglal el, ami azt jelenti, hogy ritkábban telik meg a gyűjtőedény. Emellett a szállításhoz is kevesebb energia szükséges.

Nem kell mindent teljesen elmosni - elég, ha nem tartalmaznak ételmaradékot vagy folyadékot. Egy gyors öblítés, lecsepegtetés bőven elegendő.

Ne feledkezzen meg a nappaliban, hálószobában vagy dolgozószobában keletkező hulladékokról sem - például újságpapírok, reklámanyagok, csomagolópapírok - ezek mind a szelektívbe valók.

A szelektív hulladékgyűjtés kis odafigyeléssel is működhet, és nagy változást hozhat, ha mindenki kiveszi belőle a részét. Ne feledje: amit ma megfelelően elhelyez, az holnap nem terheli a természetet.

Related posts