Böszörményi-Nagy Gergely a MOMÉ-ról: A társadalmi szerződés megkötése egy mérföldkő a közösségünk életében, hiszen ezáltal formális keretet adunk az együttműködésünknek és közös céljainknak. Az aláírás nem csupán egy jogi aktus, hanem egy elköteleződés is


Interjút adott az Indexnek Böszörményi-Nagy Gergely, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemet (MOME) fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke, aki először szólalt meg azóta nyilvánosan, hogy megbukott az egyetem rektora. Mint arról korábban beszámoltunk, Koós Pál elvesztette a maga által kért bizalmi szavazást, ami a kicsúcsosodása volt az egyetemen hetek óta gyűlő feszültségnek. A tiltakozók ezt követően társadalmi szerződést szeretett volna aláíratni az alapítvány kuratóriumi elnökével, de ez végül nem történt meg, mert Böszörményi-Nagy nem jelent meg.

A kuratórium elnöke az Indexnek kifejtette, hogy véleménye szerint a hallgatók sosem törekedtek a megegyezésre. Bár jelezték nyitottságukat a párbeszédre, a tüntetők állítása szerint folyamatosan elutasították a dialógust. Továbbá kiemelte, hogy a szerződések létrejötte érdekében elengedhetetlen a felek kölcsönös meghallgatása és a közös döntéshozatal, azonban "az ultimátum teljesen más megközelítést igényel, és azt egy 150 éves nemzeti intézmény fenntartója nem tudja elfogadni".

Böszörményi-Nagy Gergely szerint a MOME szenátusa ma saját hatáskörben, önállóan dönt minden oktatási és kutatási kérdésben, minden szakmai pozícióról és minden a hallgatókat érintő ügyben, ezzel szerinte teljes mértékben meg is valósul az akadémiai szabadság.

A kérdésre, hogy van-e hasonlóság a jelenlegi események és az SZFE-n néhány évvel ezelőtt zajló történések között, a válasz így hangzott: "Bár néhány egyéni ambíció valóban párhuzamba állítható, a két egyetem helyzete lényegében teljesen eltér egymástól." Ezen felül megjegyezte, hogy nem hiszi, hogy a MOME hallgatói többsége ellenállna az egyetem megújulásának, hiszen ez nyilvánvalóan nem az ő érdekük.

A kuratóriumi elnök véleménye szerint "a MOME továbbra is a modellváltás példamutató sikertörténete", ehhez kapcsolódóan pedig megjegyezte, hogy amennyiben aláírná a hallgatók által bemutatott társadalmi szerződést,

Ez a modellváltás gyakorlatilag a visszafordításával lenne egyenértékű, ha a fenntartó számára teljesen megszűnne a kontroll lehetősége az általa felügyelt intézmény felett.

Ez viszont, ahogyan említette, ellentmond annak a célnak, amiért az alapítványok megszülettek.

Nem vonja kétségbe, hogy a távozó rektor és ő is hibákat követtek el az egyetem vezetése során az elmúlt években, azonban meggyőződése, hogy ezek a problémák orvosolhatók.

A MOME szempontjából a kérdés nem az, hogy visszatér-e a béke, mert visszatér. A kérdés az, hogy milyen feltételekkel. Az akció szervezőitől, az őket segítő sajtótól hallható retorikában számos tévedés és félreértés van, ezek közül a legalapvetőbb, hogy a MOME megújulása leginkább a fenntartó érdeke lenne. Erre a reformra nem nekünk, hanem az egyetemnek van égető szüksége

- zárta le mondandóját az elnök, aki emellett úgy véli, hogy a hallgatók lázadásával kapcsolatos figyelmeztetések csupán üres fenyegetések.

Related posts