Botrány Svédországban: a kormány tervei szerint a veszélyeztetett farkaspopuláció felét megsemmisítenék.


Az új év nem éppen kedvezően indul Svédország farkasai számára, mivel a kormány 2025. január 2-ától elindítja a veszélyeztetett populáció csökkentését. A céljuk, hogy a farkasok létszámát a felére mérsékeljék, ami komoly aggodalmakat vet fel a faj jövője kapcsán.

A svéd kormány zöld utat adott öt farkascsalád, összesen 30 egyed levadászására. A természetvédelmi aktivisták szerint azonban ez a lépés ellentétes az uniós jogszabályokkal: a Berni Egyezmény előírásai szerint a védett fajok populációjának nem szabad fenntartható szint alá csökkennie - értesült a The Guardian.

Svédország farkasállománya 2022-2023-ban 20 százalékkal csökkent, jelenleg 375 egyedet tartanak nyilván. A csökkenés a fokozott vadászati nyomásnak köszönhető. Miután a kormány az év elején bejelentette, hogy felére kívánja csökkenteni az állományt, a jelenlegi 300 farkas helyett 170 farkas lesz a "kedvező természetvédelmi helyzet" új minimumszintje.

Az országban 1966-tól 1983-ig nem volt szaporodó farkaspopuláció. A faj az országban veszélyeztetettként szerepel a Nemzetközi Természetvédelmi Unió vörös listáján. A tervek egyébként egy szélesebb körű tendencia részét képezik:

Az Európai Bizottság jelenleg azt mérlegeli, hogy felülvizsgálja az élőhelyek védelméről szóló irányelvét. Ennek oka, hogy a farkasok állománya jelentős növekedésen ment keresztül, különösen Skandinávia, valamint Közép-Európa alpesi és erdős vidékein. A helyi gazdák aggodalmukat fejezik ki a megnövekedett farkaspopulációval kapcsolatban, mivel úgy vélik, hogy ez komoly fenyegetést jelent a haszonállatokra, köztük a juhokra.

Nemrégiben a berni egyezmény keretein belül, amely az európai vadon élő állatok, növények és természetes élőhelyek védelmét hivatott szolgálni, a tagállamok szavazása során döntés született a farkasok védelmi státuszának módosításáról. A farkasok ezentúl nem "szigorúan védett" fajjá, hanem "védett" fajjá minősülnek. Ez a változás 2025. március 7-én lép életbe, és megkönnyíti az Európai Unió számára az élőhelyvédelmi irányelv felülvizsgálatát, amely lehetővé teszi a farkasok nagyobb számban történő kilövését. A környezetvédelmi aktivisták azonban arra figyelmeztetnek, hogy a gazdák számára célszerűbb lenne elektromos kerítéseket alkalmazniuk haszonállataik védelme érdekében, mintsem a farkasok kilövésével próbálkozni.

Amennyiben az Európai Unió a Berni Egyezmény legutóbbi határozatát követve módosítja a farkas védettségi helyzetét az élőhelyvédelmi irányelv keretein belül, az súlyos következményekkel járhat. Nem csupán a farkasok sorsa kerülhet veszélybe, hanem ez a lépés az összes európai vadon élő állat és növényfaj számára is kockázatot jelenthet.

„A svéd húsevő állatok szövetségének elnökeként, Magnus Orrebrant hangsúlyozta, hogy rendkívül aggasztónak tartják az EU jelenlegi irányvonalát, amely a farkasok védelmi státuszának csökkentésére irányul. Ez a lépés komoly következményekkel járhat.”

Related posts