Az Egyesült Államok elképesztő pénzügyi veszteségekkel nézhet szembe: vajon az ausztrálok bizalmát eljátszották?


Május 8-án kerül megrendezésre a Portfolio Investment Day 2025, ahol tapasztalt szakértők osztják meg legfrissebb befektetési gondolataikat. A konferencia során a résztvevők betekintést nyerhetnek a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- és műtárgypiac rejtelmeibe. Ne habozz, most van itt az ideje a jelentkezésnek!

Februárban egy különleges küldöttség érkezett Washingtonba, amely több mint tizenkét ausztrál nyugdíjalap-vezetőből állt. Céljuk az volt, hogy új befektetési lehetőségekről egyeztessenek az amerikai tisztviselőkkel. A találkozón Scott Bessent pénzügyminiszter is részt vett, aki nagy érdeklődéssel fogadta a látogatókat. Sam Sicilia, a 73 milliárd amerikai dollárt kezelő Hostplus nyugdíjalap vezetője, ekkor kifejtette véleményét:

Kimerítettük a hazai piacunkat, azért jöttünk, mert az Egyesült Államokban szeretnénk befektetni.

A Super Summit néven ismert eseményen ausztrál vezetők találkoztak az amerikai pénzügyi szektor prominens alakjaival, mint a Citigroup, a JP Morgan és a BlackRock vezérigazgatói. A rendezvény során elhangzott, hogy az ausztrál nyugdíjalapok folyamatosan bővülnek, hiszen heti szinten 3,8 milliárd ausztrál dollár (körülbelül 2,4 milliárd USD) áramlik a rendszerbe, ami rendkívül megbízható és stabil tőkeforrást jelent. Scott Bessent hangsúlyozta, hogy az ausztrál szuperalapok növekedése független a nyersanyagárak ingadozásaitól, ami jelentős előnyt jelent a kiszámíthatóság és fenntarthatóság szempontjából a többi állami vagyonalappal szemben.

Ausztrália munkáltatói nyugdíjalapjai, melyeket helyben "szuperalapoknak" ismernek, jelenleg körülbelül 2700 milliárd amerikai dollár értékű vagyont kezelnek.

Az Egyesült Államokban körülbelül 400 milliárd dollárnyi tőke áramlik ebbe a területbe, és a prognózisok szerint ez az összeg 2035-re akár 1000 milliárd dollárra is nőhet.

A jövőbeli előrejelzések alapján Ausztrália már 2031-re megelőzheti Kanadát és az Egyesült Királyságot, így a világ második legnagyobb nyugdíjrendszerével büszkélkedhet. Ez a fejlődés jelentős befektetői potenciált hordoz magában hosszú távon. Sicilia rámutatott, hogy az alapok különösen vonzónak találják a 50-100 éves futamidejű infrastrukturális projekteket, mint például a repülőtér- és kikötő-koncessziók.

A konferencia időzítése azonban nem volt ideális: kevéssel a csúcstalálkozó után Donald Trump 10%-os vámot vetett ki az ausztrál exporttermékekre. Ez túl azon, hogy jelentős piaci kilengéseket váltott ki, komoly kétségeket is ébresztett az ausztrál befektetőkben a hosszú távú amerikai jelenlétet illetően. Több alap jelezte, hogy az új helyzet miatt felülvizsgálják az amerikai befektetéseiket.

"Ahogyan a többi ausztrál alap esetében, nekünk is jelentős kitettségünk van az amerikai piacon, amely eddig remek befektetési lehetőséget nyújtott, különösen a technológiai szektor vonatkozásában. Azonban most átgondoljuk ezt az elköteleződést. Őszintén megvallom, úgy érzem, hogy már túlléptük az amerikai befektetések csúcsát." - mondta John Pearce, a UniSuper befektetési vezetője áprilisi nyilatkozatában.

Michael Winchester, az Aware Super befektetési stratégiáért felelős vezetője pedig úgy fogalmazott: az alapjuk szeretné kihasználni a globális piaci esést arra, hogy olcsón megvásárolhasson bizonyos részvényeket, de el kell gondolkodniuk azon, hogy az Egyesült Államok valóban megfelelő célpont-e.

Ausztrália nyugdíjrendszere azután vált valóságos befektetési nagyhatalommá, hogy '80-as, '90-es években államilag kötelezővé tették a munkáltatói befizetéseket a privát vagyonkezelésen alapuló tőkefedezeti rendszerbe. A cégek eleinte a bérek 3%-át fizették be, mostanra ez már 11,5%-ra nőtt, és idén júliusban 12%-ra növekszik. A befektetés a munkavállalók döntése alapján történik, ők szabadon választhatják meg, hogy melyik alapba szeretnének befektetni.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, tájékozódjon alaposan a jogi hátterekről.

Related posts