Concorde: Lezárult a 400 forint alatti euró időszaka

A márciustól Varga Mihály vezette jegybanknak szűk lesz a mozgástere, ha pedig szükség lesz rá, várhatóan újra többes kamatrendszer jöhet. Egyre kevésbé várható, hogy az euróval szemben tartósan visszatér a 400 alatti forintárfolyam. Jövőre komoly izgalmat jelent, hogy mi lesz a 7000 milliárd forintnál nagyobb állományú inflációkövető állampapírokkal - vélik a Concorde elemzői.
Nagy kérdés, hogy a következő években milyen forrásokból képes a magyar gazdaság érdemi növekedésre. A költségvetésben tervezett ütemnél lassabb GDP-növekedésre lehet számítani, hiszen számos lefelé irányuló kockázat terheli a gazdasági kilátásokat. Az idei évben tapasztalt 1,3%-os növekedés után jövőre 2,7%-os bővülés várható. Különösen az autóipar és az akkumulátorgyártás alakulása fogja meghatározni a jövőbeni lehetőségeket – figyelmeztet Jobbágy Sándor, a Concorde vezető makrogazdasági elemzője. Emellett az infláció éves átlagos mértéke jövőre 3,8%-ra emelkedhet.
A zuhanó beruházások árnyékában aggasztóan lassan bővül a lakossági fogyasztás. Ugyanakkor a fogyasztás fokozatosan kezdi visszanyerni lendületét, hiszen az infláció érzékelése csökken, és a reálbér-növekedés is kedvező jeleket mutat. Azonban a fogyasztói bizalom még mindig nem érte el a 2022-es orosz-ukrán háború kitörése előtti szintet, és messze van attól is, amit 2019-ben tapasztaltunk.
Az elmúlt évek magas inflációja során sokan tapasztalták, hogy megtakarításaik reálértéke drámaian csökkent. Ezt a veszteséget próbálták különféle módokon kompenzálni, hogy helyreállítsák anyagi helyzetüket.
- fogalmazott az elemző. A háztartások kedvezőtlen hangulata jövőre a reálkeresetek jelentős emelkedésével javulhat.
Az euróval szemben nem várható, hogy tartósan visszatérne a 400 alatti forintárfolyam. A friss prognózisukban azzal számolnak, hogy az árfolyam az euróval szemben a 2024 végi 403 után 2025 végén 414 forint lehet.
A magyar forint az utóbbi évtizedekben, különösen a 2010-es évektől kezdve, egy viszonylag korlátozott, de folyamatosan gyengülő sávban ingadozik. Ebből a keretből néhány válságos időszakban sikerült felfelé kitörnie. Jelenleg az árfolyam egy kicsit felfelé kacsintgat a sáv felső határához, de ha nem érkezik újabb váratlan sokk, valószínű, hogy visszatér a 410 forint alatti (de 400 forint feletti) zónába az euróval szemben.
Bár 12 év után Varga Mihály személyében új elnök áll az MNB élére, a monetáris mozgástér jelentősen beszűkült – nyilatkozta az elemző a HVG-nek. Jobbágy hangsúlyozta, hogy a 2022 októberében lezajlott események komoly tanulságokat hordoznak a monetáris politika számára, így ha a helyzet megkívánja, Magyarországon ismét bevezethetik a többes kamatrendszert.
A jövő év izgalmas kihívásokat tartogat, különösen a 7000 milliárd forintot meghaladó inflációkövető állampapírok esetében, amelyek kifizetéseinek zöme az első negyedévben esedékes. Ezeknek a papíroknak a megtartása egy esetlegesen újra fellángoló inflációs környezetben akár reálhozamot sem garantálhat jövőre. A forint gyengülése és az energiaárak növekedése miatt ez a forgatókönyv nem is tűnik valószínűtlennek.
A háztartások 2025 első három hónapjában soha nem látott összegű kamatot kapnak, túlnyomó részben az inflációkövető Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP) után. Ezek ugyanis most fizetik ki a 2023-as 16,6 százalékos inflációhoz kapcsolódó kamatot (sorozattól függően 0,25-1,5 százalékos kamatprémiummal megfejelve) a befektetőknek, míg a következő alkalommal már a 2024-es, jóval kisebb pénzromlási ütem lesz az igazodási pont. Az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint a PMÁP után a költségvetést több mint 1300 milliárd forintos kamatfizetés terheli 2025 folyamán, emellett három sorozat is lejár. Így néhány hónap alatt az éves GDP több mint 2 százalékának megfelelő összeghez jutnak a lakossági befektetők. Nem mindegy tehát, hogyan döntenek. Az ÁKK eddig minden fórumon úgy nyilatkozott, hogy nem jelent problémát, ha csökkenne a PMÁP állománya, bár nem számít tömeges kiáramlásra annak ellenére sem, hogy jövőre csökkennek a kamatok.
Az utóbbi évek során a kisbefektetők jelentős tapasztalatokra tettek szert, és az alternatív befektetési lehetőségek száma is folyamatosan bővült. Kérdéses, hogyan fog reagálni az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a kialakuló trendekre. A kamatok váratlan csökkenése mellett a forint gyengülése szintén hozzájárulhat ahhoz, hogy a befektetők az állampapírok helyett inkább a befektetési alapok irányába forduljanak.
Bukta Gábor, a Concorde Értékpapír elemzési üzletágvezetője úgy véli, hogy a jelenlegi alacsony árazású régiós részvénypiacok különösen vonzó lehetőségeket kínálnak a lakossági befektetők számára. Kiemelte, hogy a budapesti tőzsde (BÉT) esetében is jelentős diszkont figyelhető meg, amely részben annak köszönhető, hogy a blue chip részvények közül több is erőteljes kitettséggel rendelkezik az orosz gazdaság irányába.
A következő években várhatóan újabb külföldi befektetők fognak megjelenni a magyar részvénypiacon.
- tette hozzá Bukta. Jövőre a Budapesti Értéktőzsdén a Richter és a Magyar Telekom tekintetében érdemi javulásra számít, míg a Mol esetében csökkenés valószínű, az OTP-nél pedig mérsékelt elmozdulásra lehet számítani. (Várakozása szerint a baltikumi Luminor Bank politikai okok miatt végül nem kerül az OTP birtokába, ugyanakkor jelentős osztalék is várható, ami a befektetők számára kedvező hír lenne.) A lengyel piac jövőre a régió legjobban teljesítő szegmense lehet, köszönhetően a gazdasági növekedés erősödésének, valamint egy esetleges ukrajnai tűzszünetnek vagy békének.
A BUX index lendülete megtorpanhat, 2025-ben akár látótávolságba is kerülhet a 100 ezer pont (jelenleg a mutató 80,5 ezer pontnál jár). Ebben sokat segíthet a geopolitikai feszültségek csökkenése, mivel az az eszközök átárazódását hozná magával.
Amennyiben a 2026-os választások közeledtével fokozódik a politikai rivalizálás, úgy a jövő év második felében a külföldi befektetők aktivitása valószínűleg visszafogottabbá válik a budapesti tőzsdén. Ez a tendencia pedig gátat szabhat a piaci dinamizmusnak.
„Kérlek, hozd létre a saját, egyedi stílusodban a szöveget!” – javasolta a Concorde Értékpapír elemzési üzletágának vezetője.