Csak a hűség az, ami igazán számít: sokan úgy vélik, hogy Kash Patel, akit az FBI élére szeretnének kinevezni, nem éppen a legmegfelelőbb választás erre a posztra.
A megválasztott elnök a 37 ezer fős FBI irányítását egykori átlagos kirendelt védőügyvédre kívánja bízni. Trump a MAGA, azaz Amerika mindenekelőtt mozgalom élharcosaként jellemezte jelöltjét. Ugyanakkor Kash Patel emlékét másképp idézik fel azok, akik hasonló időszakban dolgoztak vele a kormányzati szférában.
"Akinek nincs ügynöki tapasztalata, az sosem nyerheti el azt a tiszteletet, amely elengedhetetlen az iroda napi működésének irányításához" – fogalmazott a volt amerikai igazságügyi miniszter a tavalyelőtt megjelent emlékirataiban. Bill Barr emlékeztetett arra is, hogy Donald Trump már első elnöki ciklusában Kash Patelt jelölte a Szövetségi Nyomozóiroda vezetői posztjára.
"Csak a holttestemen át" - jelentette ki Barr, aki végül meghiúsította Patel kinevezését, őt viszont száműzték Trump köreiből. A megválasztott elnök most újra előhalászta a lojális jogász nevét, aki már szeptemberben ismertette elképzeléseit.
Azonnal bezárom az FBI központját a washingtoni Pennsylvania sugárúton, majd másnap újra megnyitom, ezúttal a "mélyállam" múzeumaként - jelentette ki Kash Patel. A "mélyállam" kifejezés, amely az árnyékkormányra utal, Trump szótárában a kormányzati bürokrácia pejoratív összefoglalása.
"Patel hozzátette: 'A hétezer itt dolgozó munkatársamnak lehetőséget biztosítanék, hogy szerte Amerikában bűnözők nyomába eredjenek.'"
Az FBI vezetői pozíciójában sürgős változásokra van szükség; a Kongresszusnak fel kell lépnie, hogy leleplezze az ügynökségnél tapasztalható "mocskot és korrupciót". Ezen kívül a szövetségi nyomozóiroda finanszírozását addig felfüggesztenék, amíg a szükséges dokumentumok nem érkeznek meg. Patel, a "Kormányzati gengszterek" című könyv szerzője, hosszú listát állított össze azokról a reformokról, amelyek között szerepel a szivárogtatók és újságírók felelősségre vonása, valamint a nemzetbiztonsági alkalmazottak cseréje olyan egyénekre, akik nem veszélyeztetik az elnök vízióját. Ezek a javaslatok kifejezetten vonzóak Trump számára, mivel tervei szerint ezen alapokra szeretné felépíteni saját csapatát.
Patel a "Összeesküvés a király ellen" című trilógiájával két év alatt varázslatos kalandokat hozott el a fiatal olvasók számára. A mesék középpontjában Donald király áll, akinek első diadalát Hillary Queenton (a valóságbeli rivális, Hillary Clinton játékos ábrázolásával) és alattvalói próbálják meg megkérdőjelezni egy FBI-vizsgálat révén, amely az elnökválasztás orosz befolyásának titkait szeretné feltárni. A történetekben a szerző magát "Kash, a briliáns nyomozó" néven említi, aki varázslatos képességeivel képes kiszagolni a sötét szándékokat, és segíteni a királynak a gonosz erők leküzdésében. A könyv borítója már előre sejteti a kaland izgalmait, amely tele van rejtélyekkel és meglepetésekkel.
A második kötet, a Kétezer öszvér, egy vitatható dokumentumfilmet említ, amely azt állította, hogy a 2020-as elnökválasztás manipulálva lett. Nemrégiben maga a film szerzője, Dinesh D'Souza is elismerte, hogy a film "pontatlan" adatokra támaszkodott.
A harmadik kötetben Donald király diadalmaskodik riválisaival, akik meglepő módon szinte tökéletes másai Joe Bidennek és Kamala Harrisnak.
Ha Kash Patel részt vehet a szenátusi meghallgatáson, akkor is csak arra számíthatunk, hogy elképzelései a Szövetségi Nyomozóiroda küldetésének mélyen megkérdőjelezhető aspektusait tükrözik - állítja az első Trump-adminisztráció nemzetbiztonsági tanácsadójának helyettese. Sorsszerű iróniának tartja, hogy korábban az intézmény politikai befolyásoltsága miatt aggódtak, míg Trump éppen olyan jelöltet választott az élére, aki a kritizált gyakorlatot kívánja tovább vinni.
"Ezek nem reformok, hanem büntető intézkedések egy olyan fickó részéről, aki Trump pribékje akar lenni" - mondta Charles Kupperman.
A megválasztott elnök már korábban azzal fenyegetőzött, hogy a második ciklusban, az igazságügyi minisztérium bevetésével "levadássza" politikai ellenfeleit. Ezzel már egy ügyvéd is megpróbálkozott 2016 után. John Durham azok ellen a nemzetbiztonsági tisztviselők ellen tervezett vádat emelni, akik a Trump-kampány orosz szálait vizsgálták. Négy évet töltött a cél elérésével, de nem jutott eredményre. A kiszemelt gyanúsítottak életét azonban alaposan felforgatta.
Ha Patel lesz az FBI igazgatója, segíthet Durhamnek az új vizsgálatok elindításában. Noha a szabálysértés gyanúját tényekkel kell alátámasztani, az FBI vezetőjeként jelentős mérlegelési jogkörrel rendelkezne. Az eljárás elindításához azonban szükséges lesz az igazságügyi minisztérium támogatására.
Bár a helyzet független a körülményektől, a célszemélyek életére nézve komoly következményekkel járhat, sőt akár súlyos anyagi visszaeséshez is vezethet. Az érintetteknek drága ügyvédeket kell felbérelniük, még abban az esetben is, ha végül nem indul el bírósági eljárás. Érdekesség, hogy az FBI jelenlegi igazgatóját, Christopher Wrayt, Donald Trump nevezte ki 2017-ben. A hivatal betöltésére vonatkozó mandátum - a kongresszusi határozat szerint - tíz évre szól. Az elnöknek lehetősége van arra, hogy leváltsa a tisztségviselőt, tehát Wray vagy saját akaratából távozik, vagy kirúgják, lehetőséget adva ezzel Patel számára.
Az FBI igazgatója felelős mintegy 37 ezer munkatárs tevékenységének koordinálásáért, akik 55 amerikai területi irodában dolgoznak. Ezen kívül 350 kihelyezett irodát és több mint 60 nemzetközi helyszínt is felügyel, amelyek a világ szinte minden országát lefedik.
"Fénylő tehetségű jogász és nyomozó" – e szavakkal jellemezte Donald Trump azt a jelöltet, akit az FBI vezetői pozíciójára választott ki. Az elnök szerint az érintett karrierjét a korrupció feltárásának, az igazságszolgáltatás megerősítésének és az amerikai nemzet védelmének szentelte, így ő az "Amerika mindenekelőtt élharcosa".
Kash Patel zakójának hajtókáján időnként a K$H kitűző csillog, amely a vállalkozásának politikai támogatóját hirdeti. Ezen a területen kiemelkedő szerepet játszik a Donald királyról szóló mesekönyvek kiadása, valamint a Trump-párti pólók értékesítése. A kampány valóban jövedelmezőnek bizonyult: a New York Times jelentése szerint Patel az idei év során több százezer dolláros tanácsadói díjat zsebelt be a kampány keretein belül.
Kashyap Pramod Vinod Patel egy különleges háttérrel rendelkező egyén, akinek szülei Indiai származásúak, és akiket Kelet-Afrikában üldöztek. A hetvenes évek elején Kanadába költöztek, majd onnan az Egyesült Államokba tették át székhelyüket. Kashyap 1980. február 25-én New Yorkban született, ahol a hagyományos hindu értékek szellemében nevelkedett. Tanulmányait a történelem és a jog területén végezte, Londonban pedig megszerezte a nemzetközi jogi diplomát. Pályafutását Miamiban kezdte, ahol kirendelt szövetségi védőként dolgozott, majd 2014 és 2017 között az igazságügyi minisztérium terrorizmus elleni ügyészeként tevékenykedett. Ezt követően két évig a képviselőház hírszerzési bizottságának republikánus vezető tanácsadójaként segítette a munkát.
Miután a demokraták 2019-ben átvették a képviselőház irányítását, Trump nemzetbiztonsági tanácsának egyik munkatársa lett. Később, 2020 februárjában a Richard Grenell által vezetett Nemzeti Hírszerzés Igazgatói Hivatalának helyettes vezetőjeként tevékenykedett.
Az év novemberében már a Pentagonba költözött, ahol a megbízott védelmi miniszter kabinetfőnöke volt két hónapig.
"Kash Patel alapvető szerepet játszott a kormány nemzetbiztonsági struktúrájában. Kétségtelenül rendkívül alkalmas az FBI irányítására, és biztos vagyok benne, hogy kiváló igazgató válik belőle" - dicsérte Alex Pfeiffer, a megválasztott elnök szóvivője.
A jelölés ellenzői arra hívják fel a figyelmet, hogy az FBI korábbi vezetői közül sokan jelentős tapasztalattal bírtak az igazságügyi minisztériumban vagy a nyomozóirodánál való kinevezésük előtt. Ezzel szemben Patel háttere éles ellentétben áll azokéval, akik hasonló méretű szövetségi ügynökségeket irányítottak. Gregory Brower, aki az FBI legutolsó két igazgatójának helyetteseként és főtanácsadó-helyetteseként tevékenykedett, ezt a különbséget különösen hangsúlyozta.
Kash Patel "több mint hatvan esküdtszéki eljárásban" vett részt – ezt osztotta meg Donald Trump jelöltjéről egy közösségi média bejegyzésében. Akkori kollégái, akikkel kezdő állami védőügyvédként dolgozott, közepesen tehetséges jogászként jellemzik őt. Patel nem rejtette véka alá az igazságügyi minisztérium ügyészei iránti mély ellenérzését, akikkel az eljárások során találkozott. Emellett elutasította, hogy olyan javaslatokat tegyen, amelyek esetleg a bukásához vezethettek volna.
Később ügyészként végül a megvetett igazságügyi minisztériumban találta magát, ahol a terrorizmus elleni küzdelem vált a fő szakterületévé.
Többször hangoztatta, hogy ő volt a "fő ügyész", amikor a líbiai Bengáziban található amerikai diplomáciai missziót ért 2012-es támadás elkövetőinek felkutatására indított hajtóvadászat során tevékenykedett.
Szeptember 11-én egy tragikus esemény során életét vesztette az amerikai nagykövet, valamint három munkatársa.
Kash Patel azonban, állításával ellentétben, nem játszott kulcsszerepet a vizsgálatban. Valójában az igazságügyi minisztérium kezdő tagjaként még a bírósági tárgyalást előkészítő csapatban sem tevékenykedett.
Patel lenyűgözte Trumpot, amikor ő lett a titkos Nunes-feljegyzések elsődleges szerzője. Ezzel a dokumentummal a képviselőházi republikánusok megkérdőjelezték az igazságügyi minisztérium által folytatott nyomozást, amely a 2016-os választásokra gyakorolt állítólagos orosz beavatkozásra vonatkozott. Ezt követően az elnök személyesen utasította, hogy Patelnek munkát találjanak a Nemzetbiztonsági Tanács keretein belül.
A Patel-feljegyzés, amelynek titkosítását végül Trump feloldotta a titkosszolgálatok és a demokraták ellenállásának következtében, a republikánusok és a konzervatív média körében elterjedt egy téves narratívát táplált. E szerint a politikai motivációk irányították az orosz kapcsolatok kivizsgálását, és azt sugallták, hogy a kormány a Trump-kampány után kémkedett.
Amikor Trump 2019-ben a közfelháborodással és a közelgő felelősségre vonással nézett szembe, miközben próbálta aláásni kihívója, Joe Biden tekintélyét Ukrajna bevonásával, Kash Patel, a nemzetbiztonsági tanács kulisszák mögötti szereplője, készülni kezdett egy "hűségvizsgálatra" a Fehér Ház falai között.
"Politikai hóhérként" funkcionált volna - nyilatkozta az akkori nemzetbiztonsági tanácsadó helyettese. Charles Kupperman a kormány jogi tanácsadóival folytatott megbeszélés során próbálta meggyőzni az elnököt Patel szerepének kiterjesztéséről, arra hivatkozva, hogy ez jogi és etikai dilemmákat vetne fel.
"A Szövetségi Nyomozóiroda munkatársainak 99,9%-a elkötelezett ügynök, akik a hűség, a bátorság és a tisztesség alapelveit követik" - nyilatkozta egy korábbi FBI-ügynök.
Donald Trump azért választotta a szokványosnak a legkevésbé sem mondható jelöltet, mert az ügynökség gyökeres átalakítását tűzte ki célul.
Jeff Lanza emlékeztetett arra, hogy a saját szavai szerint az illető azért érkezik, hogy radikálisan csökkentse az irodai létszámot.
"Hogyan valósulhat meg ez zökkenőmentesen, és milyen hatással lesz ez a Patel alárendeltségébe tartozó ügynökök lelkesedésére?" - figyelmeztetett Lanza, aki korábban maga is az FBI kötelékéhez tartozott.