A fegyverarzenálját készenlétbe helyezte az EU, miközben Washington a célkeresztbe került.
Az Európai Unió vezetői komoly kihívással néznek szembe az Egyesült Államok elnökválasztásának eredményeként: hogyan készüljenek fel Donald Trump második elnökségére, amely várhatóan jelentős változásokat hoz az EU gazdasági és biztonságpolitikai érdekeiben. Bár már léteznek tervek az együttműködésre, valamint stratégiák arra az esetre, ha az új washingtoni adminisztráció agresszív lépéseket tenne, Brüsszelben sokan inkább a kivárásra szavaznak. Ennek ellenére az unió nem tétlenkedik, és készül arra, hogy határozottan lépjen, amennyiben szükség lenne rá.
Donald Trump legújabb nyilatkozatai, melyekben vámok kivetésével fenyegette meg Kanadát, Mexikót, Kínát, és az Európai Uniót is tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokkal vádolta, komoly aggodalmakat okoztak Brüsszelben – számol be erről a Financial Times.
Az európai részvények gyengültek, míg az euró árfolyama a dollárral szemben tovább süllyedt. A Stoxx 600 index éves teljesítménye mindössze 5%, szemben az S&P 500 23%-os növekedésével.
Az EU új gazdasági stratégiája és eszközei, például az anti-koerciós mechanizmus, megerősítették a blokk önvédelmi képességeit. Ezek lehetővé teszik, hogy az EU vámokat vagy más szankciókat vessen ki politikai megtorlás esetén. Ugyanakkor Trump várható, 10-20%-os átfogó európai vámjai,
A német autóipar különösen súlyos kihívásokkal néz szembe, amelyek nemcsak a hazai piacra, hanem az egész európai blokkra is komoly fenyegetést jelentenek. A várható recesszió következtében a német gazdaság akár 3,2%-os visszaeséssel is szembesülhet, ami jelentős hatással lesz a munkahelyekre és a beruházásokra. Az ipar átalakulása, a fenntarthatósági követelmények növekedése és a globális verseny együttesen nehezíti a helyzetet, így az autógyártók számára kulcsfontosságú, hogy alkalmazkodjanak az új kihívásokhoz.
A politikai helyzet sem kedvez az uniós egység megőrzésének. Franciaország és Németország belpolitikai válságai, valamint a kelet-európai populizmus erősödése tovább bonyolítják a helyzetet. Emmanuel Macron francia elnök ugyan az EU önálló védelmi politikájának megerősítését szorgalmazza, de a konkrét döntéseket felvizezhetik, ha elfogadják a soros magyar elnökség által beterjesztett javaslatokat.
Trump nyíltan hangoztatott ellenségeskedése a NATO-val és Ukrajnával szemben fokozza az európai vezetők aggodalmait. Miközben az Európai Uniónak megvan a pénzügyi kapacitása Ukrajna támogatására, a politikai akarat és az egység hiánya komoly akadályt jelent az amerikai támogatás esetleges csökkenése által keletkező űr betöltésében.
Az EU vezetői jelenleg inkább kivárásra játszanak, mintsem hogy előzetes lépésekkel provokálják Trumpot. A "hallgató üzemmód" azonban hosszú távon nem biztosít védelmet a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai instabilitás ellen. Az EU előtt álló legnagyobb kihívás az lesz, hogy megőrizze egységét, és hatékony választ adjon az új transzatlanti kihívásokra.