Giorgia Meloni ma bejelentette, hogy lemond az Európai Konzervatívok és Reformerek elnöki posztjáról - számolt be Deák Dániel a Mandinerben.
GYORSELEMZÉS // Giorgia Meloni ma bejelentette, hogy lemond az Európai Konzervatívok és Reformerek elnöki posztjáról, és a következő elnök jelöltje Mateusz Morawiecki, a korábbi lengyel miniszterelnök. Ez a lépés jelentős következményekkel járhat, hiszen a döntés elősegítheti az Orbán Viktor vezette Patrióták Európáért és a szintén jobboldali Európai Konzervatívok és Reformerek közötti esetleges egyesülést. Ezzel a szövetség a második legnagyobb politikai erővé válhat az Európai Parlamentben, 162 képviselővel, míg az Európai Néppárt jelenlegi 188 képviselővel bír. Miért is történhet ez? Számos jel utal erre:
December 4-én Orbán Viktor Róma szívében találkozott Giorgia Melonival, ahol a magyar miniszterelnök kissé titokzatosan annyit mondott: "Régi barátság, új fejezet, nagy tervek!" E kijelentés mögött egyértelműen egy újfajta együttműködés lehetősége bontakozik ki, amely izgalmas jövőt sejtet.
2. Giorgia Meloni által az elnöki posztra jelölt Mateusz Morawiecki Orbán Viktor egyik kulcsfontosságú szövetségese. Amikor megalakult a Patrióták Európáért pártszövetség, hosszú ideig úgy tűnt, hogy Morawiecki is csatlakozik a lengyel PiS-hez, ezzel tovább erősítve a közép-európai politikai együttműködést.
3., Az egyik fő oka a két külön pártszövetségnek, hogy Marine Le Pen és Giorgia Meloni nem igen kedvelik egymást. Ugyanakkor most hogy Meloni hátrébb lép, ez az akadály is elhárulhat.
4., A háború rövidesen lezárul, így ez a konfliktustéma is megszűnhet köztük. Az Európai Konzervatívok és Reformerek több tagja ugyanis nemzeti alapon (balti vagy az oroszokkal szomszédos országok képviselői) támogatta a háború folytatását, emiatt nem értett egyet Orbán Viktorral ebben a kérdésben. Donald Trump győzelmével azonban változik a helyzet: várhatóan tárgyalások indulnak meg Putyinnal a háború befejezéséről, így ez az akadály is elhárul a két pártszövetség között.
Orbán Viktor többször is hangsúlyozta, hogy célja az, hogy a patrióta politikai erők a legnagyobb, vagy legalábbis a második legnagyobb pártcsaládot alkossák az Európai Parlamentben. Ezzel jelentős befolyásra tennének szert a brüsszeli döntéshozatalban. Ha a két pártszövetség összefogna, akkor ez a cél könnyen elérhetővé válhatna. Sőt, a jelenlegi 162 képviselőjükhöz akár független politikai tagok vagy az Európai Néppárt képviselői is csatlakozhatnának, amivel megelőzhetnék az Európai Néppártot, amelynek most 188 képviselője van.