Elképesztő felvétel: Kárókatonák irtják a törpeharcsákat Tatán | Soksz


Mindkét faj rendszeresen komoly károkat okoz a hazai ökoszisztémákban.

Törpeharcsa-lakomát rendeztek a kormoránok Tatán - írta a Pecaverzum.

Ballabás Gábor geográfus csodás életképeket osztott meg közösségi platformján a tatai Öreg-tóról, bemutatva a hely varázslatos szépségét és természeti értékeit.

Ha csak rövid időd van elcsendesedni és közelről csodálni a vadvilágot Tatán, irány a vár és környéke, ahol a langyos vizű karsztforrások menedéke most is várja az érkezőket. Táplálkozó- és pihenőhely, sok érdekes faj testközelből. Nekem ma alig 40 percem volt minderre

- osztotta meg gondolatait a január 6-án megjelent bejegyzésében.

A kormoránok törpeharcsa-lakomát rendeztek, a falánk ragadozók sorban érkeztek, majd hallal a szájukban távoztak. Bár a szúrós tüskékkel rendelkező törpeharcsa nem tartozik a halfogyasztó madarak kedvencei közé, ez a tény a kárókatonákat cseppet sem zavarta.

Egy másik videóban egy dankasirály próbált megküzdeni egy törpeharcsával, kisebb erőlködés után végül legyűrte.

Csak a jég csillog, mint a kristály. A törpeharcsa tüskéi a víz alatt rejtőznek, és még egy éhes dankasirálynak is komoly kihívást jelenthetnek.

- magyarázta Ballabás Gábor.

A fekete törpeharcsa Észak-Amerika középső és keleti részén őshonos faj, Európába a 19. század végén érkezett. Magyarországra Olaszországból telepítették be a nyolcvanas években. Mivel vizeink környezeti adottságai megfelelőek számára, gyorsan elterjedt és mára már az ország teljes területén jelen van. Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, a falánk ragadozó régóta megkeseríti a horgászok életét.

A hazai vizekben régóta folyik a harc a hatalmas seregekben felbukkanó halakkal szemben, amelyeket már évtizedek óta varsákkal igyekeznek visszaszorítani. A Balaton vizeiben a fekete törpeharcsa különösen káros hatással bír, hiszen főként közvetlen ragadozása révén jelentős mértékben veszélyezteti az őshonos halak populációját, és ezzel együtt az ökoszisztémák egyensúlyát is megingatja. A különböző régiókban minden évben engedéllyel végzik a nagy kárókatonák gyérítését is, hiszen ezek a madarak hatalmas étvággyal rendelkeznek, ami komoly problémákat okoz a halgazdaságok működésében.

Related posts