Látványos mértékben megnövekedett az amerikaiak érdeklődése az európai aranyvízum iránt.
Az amerikai elnökválasztás okozta politikai és társadalmi feszültségek egyre inkább felkeltik az emberek figyelmét az Európába való költözés lehetősége iránt. Csak a szerencsések, akik anyagilag tehetősek, tudnak komoly befektetések útján tartózkodási vagy letelepedési engedélyt, sőt akár állampolgárságot is szerezni.
Az online megkeresések négyszáz százalékkal ugrottak meg a választás utáni héten az előzőhöz képest - idézte a CNN a Henley & Partners közleményét. A jogi iroda azt állítja: a kilencvenes években fejlesztette ki az állampolgárság fogalmát, amelyhez tekintélyes anyagi befektetéssel lehet hozzájutni.
Sokan közülük nem tűzték ki célul, hogy véglegesen elhagyják az Egyesült Államokat, tehát nem az a vágyuk, hogy új országban telepedjenek le. "A legtöbben fontosnak érzik, hogy legyen lehetőségük a választásra" - fejtette ki a Henley & Partners magánügyfelekkel foglalkozó részlegének vezetője.
Több mint száz megkeresés érkezett a Trump győzelmét követő napon - jelentette a hasonló szolgáltatásokat kínáló Arton Capital. A tanácsadó cég szerint ez a szám a tipikus napi átlag ötszöröse.
A következő fél évben kétségtelenül rengeteg izgalmas kihívás vár ránk az amerikai piacon.
- Armand Arton vezérigazgató elégedetten dörzsölte össze a tenyerét, miközben a tervezett üzletek sikerét latolgatta.
A szardíniai Ollolai falucska azonnal lecsapott a kínálkozó lehetőségre: honlapján fillérekért, pontosabban egy euróért kínál ingatlanokat, amelyeket ugyan bárki megvehet, de az amerikaiak gyorsított eljárásban, mert - a polgármester szerint - ők a világon a legjobbak. Történelmi viszonylatban az aranyvízum-programok eddig általában a feltörekvő piac elitjét vonzották Afrikából és Ázsiából, akik otthon gazdasági/politikai instabilitással szembesültek, vagy egyszerűen szükségük volt egy második útlevélre, hogy vízummentesen utazhassanak.
Magyarország például szeptemberben kezdte frissíteni az idén újraindított saját aranyvízum-programját, a célközönség azonban a tehetős kínai, orosz, belorusz vagy éppen iráni állampolgárok közül kerül ki.
Az amerikaiakat egészen a járvány beköszöntéig nem különösebben izgatta az európai letelepedés lehetősége. Azonban a világjárvány hatására hirtelen felébredt az érdeklődésük, mivel amerikai útlevéllel akkor sem léphettek be a régi kontinensre, ha magángéppel érkeztek, vagy ha éppen itt volt a második otthonuk.
A népszerűségi listát Portugália vezeti, mert viszonylag megfizethető: legkevesebb 250 ezer euróval kell támogatni a helyi művészetet vagy a kulturális örökséget. Ennek fejében öt év elteltével akár az uniós állampolgárságot szavatoló portugál útlevél is megszerezhető.
Görögország, Spanyolország és Olaszország szintén felkapott az amerikaiak körében, de az útlevélre tovább kell várni. A csúcsgazdagok - a nettó vagyonuk meghaladja az ötvenmillió dollárt - inkább Máltát vagy Ausztriát részesítik előnyben, amelyek azonnali utat kínálnak az állampolgársághoz, de jóval magasabb áron. A parányi szigetországban az összeg hatszázezer, nyugati szomszédunknál 3,5 millió eurónál kezdődik.
Az európai aranyvízum azonban a legtöbb amerikai számára elérhetetlen. A hétköznapi emberek a közösségi médiában vitatják meg a külföldre költözés lehetőségét.
Tizenöt ország, ahová egyszerű elköltözni címmel jelent meg a választások után egy videó, amelyben egy házaspár segíti tanácsaival azokat, akik elhagynák az Egyesült Államokat. Rövid idő alatt csaknem 600 ezren nézték meg, és négyezer kommentárt fűztek hozzá olyan amerikaiak, akik állításuk szerint "sürgősen feltárnák a tengerentúli élet lehetőségeit".
Egy hasonló témájú Reddit-bejegyzéshez két hét alatt 1300 megjegyzést fűztek.
Beszélgettem olyan személyekkel is, akik úgy érzik, hogy az életük vagy a megélhetésük komoly fenyegetés alatt áll.
„Tedd egyedivé a szövegedet!” – mondta egy amerikai, aki Spanyolországba költözött, és most izgatottan várja, hogy megkapja az állampolgárságát. Flannery Foster különös figyelmet fordított a fekete közösségekre, a transznemű gyermeküket nevelő szülőkre, valamint a meleg közösségek tagjaira.
Megjegyezte viszont, hogy ezek az egyének nem tervezik, hogy lemondjanak amerikai állampolgárságukról.