Jelentős díjak bevezetése várható az uniós határok átlépésekor.

Az Európai Unió megemelné a vízummentes országokból érkező utazók belépési díját, hogy ezzel is enyhítse a közös uniós helyreállítási hitel terhét. A lépés főként a brit és amerikai turistákat érintené, és újabb feszültségeket hozhat a posztbrexiti kapcsolatokban. Emellett új adókat is kivethet az Európai Bizottság - számolt be a Politico.
Az Európai Unió fontolóra vette, hogy a külföldi turisták számára magasabb belépési díjat vezet be, amellyel részben fedezné a 2021-ben indított, 350 milliárd eurós NextGenerationEU program keretében felvett helyreállítási hitelek törlesztését.
A legnagyobb mértékben érintett csoportot a brit és amerikai turisták alkotják, akik már jelenleg is hosszabb várakozási időkkel és szigorúbb belépési előírásokkal találkoznak, különösen a brexit hatásainak következtében.
A tervezett díjemelést az ETIAS nevű új rendszer keretében valósítanák meg, amely jelenleg 7 eurós költséget ír elő. Azonban a Politico diplomáciai forrásaiból származó információk alapján ez az összeg várhatóan növekedni fog.
Az ETIAS 2026 utolsó negyedévétől kezdve lép életbe, és 60 olyan vízummentességet élvező ország állampolgárait érinti, köztük az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság utazóit. Míg az intézkedés politikai szempontból viszonylag egyszerűen elfogadható, pénzügyi szempontból korlátozott előnyökkel bírna:
A becsült bevétel alig haladja meg az évi 1 milliárd eurót, míg az Európai Unió éves adósságtörlesztési kötelezettsége 2028-tól kezdődően már 25-30 milliárd euróra fog nőni.
A lengyel soros elnökség egy belső jegyzetben utalt rá, hogy a díj fokozatos emelése növelheti a hosszú távú bevételi potenciált.
A brit turisták különösen érzékenyen érintettek, mivel a brexit miatt már most is hátrányosabb helyzetben vannak, és a díjemelés alááshatja a Brüsszel és London közötti, épp csak enyhülni kezdő kapcsolatok javulását is. Ugyanakkor a Bizottság szóvivője a Politicónak megerősítette:
az inflációs hatások miatt a díj emelése logikus lépés lehet, tekintve, hogy a jelenlegi 7 eurós összeget még 2018-ban állapították meg.
Az Egyesült Államok esetében például 21 dollár, míg az Egyesült Királyságban 16 font az az összeg, amit az EU-s állampolgároktól kérnek. Ezen összegekhez viszonyítva az uniós díj továbbra is meglehetősen kedvezőnek számít.
A belépési díj mellett más innovatív bevételi lehetőségekről is esett szó: például a kínai online kereskedőktől, mint a Shein és a Temu, érkező kiscsomagokra kivetendő 2 eurós díj, amelyet Maroš Šefčovič kereskedelmi biztos is jóváhagyott.
Eközben az Európai Unió új adóterveket mérlegel, amelyek a digitális és kriptovaluta cégekre, légitársaságokra, valamint a multinacionális vállalatok profitjára vonatkoznak.
Ezek a lépések valóban jelentős bevételi forrást jelenthetnének, azonban sokkal markánsabb politikai ellenállásba ütköznek. Ennek oka, hogy az ilyen típusú adóztatás jelenleg a tagállamok hatáskörébe tartozik, ráadásul a befektetések csökkenésétől is tartanak a döntéshozók.