Egyik kátyútól a másikig ugrál a tűzszünet, amely kulcsfontosságú a helyzet rendezésében – vajon várható valamilyen előrelépés?


Izrael a Hamásszal létrejött tűzszüneti megállapodás első fázisának meghosszabbítását fontolgatja, miközben Gázában egyre súlyosbodó humanitárius válság jelei mutatkoznak. A szombaton esedékes egyezmény körüli tárgyalások azonban több területen is megakadtak - számol be róla a Guardian.

Izraeli híradások alapján jelenleg informális egyeztetések zajlanak a 42 napos első szakasz meghosszabbításának lehetőségéről. A második fázis hivatalos, nemzetközi közvetítéssel lebonyolított tárgyalásait, amelyek az izraeli erők teljes kivonására irányulnak, már hetek óta el kellett volna indítani. Azonban a törékeny fegyverszünetet folyamatosan újabb és újabb nehézségek terhelik.

Az első szakasz kiterjesztése újabb túszok szabadon engedését vonná maga után, cserébe palesztin foglyok szabadon bocsátásáért. Ennek ellenére izraeli tisztviselők óvatosak, és kétségeik vannak a javasolt megoldás megvalósíthatóságát illetően.

A legutóbbi fennakadást az okozza, hogy Izrael a most csütörtökre tervezett új fogolycsere előtt, melynek keretében négy izraeli holttestét kapnák meg 600 palesztin fogolyért cserébe, berekesztette a tárgyalásokat. Jeruzsálem a döntését azzal indokolta, hogy a legutóbbi fogolycsere során a Hamász két, még el nem engedett tússzal végignézette négy társuk szabadon bocsátását.

A túszok átadása körül korábban is akadtak problémák: a Hamász múlt héten összekevert két halottat, illetve látványos parádét rendezett a két legfiatalabb túsz holttestének átadása köré.

A Hamász közölte, hogy nem folytat további tárgyalásokat, amíg a 600 palesztin fogoly szabadon engedése meg nem történik. Egyiptom, a kulcsfontosságú közvetítő sem hajlandó az első fázis meghosszabbításáról tárgyalni, amíg a második szakaszról szóló egyeztetések el nem kezdődnek.

A második szakaszban Izraelnek teljesen ki kellene vonnia erőit Gázából, gyakorlatilag befejezve a háborút, és meg kellene kezdődniük az övezet jövőbeli irányításáról szóló tárgyalásoknak. A Hamász kész lemondani Gáza irányításáról más palesztinok javára, de vezetősége nem hajlandó száműzetésbe vonulni.

Izrael ugyanakkor sem a Hamászt, sem a Ciszjordániát részben irányító Palesztin Nemzeti Hatóságot nem tervezi hatalomba helyezni.

Related posts