Előzetes adatok szerint a kereszténydemokraták körülbelül 30 százalékos támogatottsággal bírnak, míg az AfD esetében ez a szám meghaladja a...

A német választási hatóság által közzétett előzetes számadatok szerint a szavazatok 28,6 százalékát megszerző CDU-CSU pártszövetség nyerte a vasárnapi választást. Azonban a kormányalakítási folyamat nem ígérkezik zökkenőmentesnek, mivel a szélsőjobboldali AfD történelmi rekordot döntve, 20,8 százalékos eredménnyel a második helyen végzett.
Friedrich Merz, a CDU/CSU kancellárjelöltje, miután megismerte a választási eredményeket, kifejezte megbecsülését politikai ellenfelei iránt, hangsúlyozva, hogy mindannyian egy rendkívül kihívásokkal teli kampányt tudhatnak maguk mögött.
Most beszélnünk kell egymással olyan gyorsan, ahogy csak lehet annak érdekében, hogy kormányt alakíthassunk, elvégezhessük a dolgunkat otthon, jelen legyünk újra Európában, és a világ újra úgy tekintsen Németországra, amelynek megbízható kormánya van
- fejtette ki a véleményét.
Alice Weidel, az AfD társvezetője szintén sikerélményről számolt be, ami nem meglepő, hiszen a 2021-es választásokhoz viszonyítva a párt szavazatainak száma jelentősen megugrott. Emellett felvetette az együttműködés lehetőségét a CDU számára, hangsúlyozva, hogy "másképp nem várható változás Németországban."
A politikai tájat tekintve az SPD mélyrepülése aggasztó, hiszen a párt mindössze 16,4 százalékot szerzett, ami valaha volt legrosszabb teljesítménye. A Zöldek 11,6 százalékkal követik őket, míg a szocialista Die Linke 8,8 százalékot ért el. A BSW sajnálatos módon csak 4,97 százalékra futotta, így lemaradtak a parlamenti küszöbről, akárcsak az FPD, amely 4,3 százalékos eredménnyel zárta a választásokat.
A német választási rendszer sajátos jellemzői miatt különösen bonyolult olyan mértékű támogatást elérni, amely lehetővé tenné egy párt számára az önálló kormányzás megvalósítását. Jelenleg nem világos, hogy Merznek egy vagy esetleg két koalíciós partnerrel kell-e együttműködnie ehhez, mivel a hárompárti koalíciók viszonylag szokatlanok a német politikai tájékozatlanságban.
De az már biztosnak tűnik, hogy az AfD nem lesz koalíciós partner, mert már a választás előtt leszögezte az összes nagy párt, hogy kizárják őket a tárgyalásokból. Szakértők szerint jelenleg az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy Merz az Olaf Scholz-féle SPD-vel alakíthat majd kormányt, a másik variáció pedig az, hogy a Zöldekkel próbál egyezségre jutni.