Erste: Úgy tűnik, mégsem vár ránk a kellemes, lágy érkezés?


A "Portfólió-ajánlók" sorozatunkban minden hónapban megkérdezzük a hazai alapkezelőket, hogy miként alakítanák ki egy közepes kockázatvállalású, középtávú fiktív modellportfóliójukat. Az alábbiakban az Erste Alapkezelő válaszait ismerhetik meg:

Úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok központi bankjának (Federal Reserve) vezetői egyre inkább aggódnak amiatt, hogy az inflációt nem lesz könnyű ripsz-ropsz módon, kényelmesen alacsony szintre leszorítani. Miközben a bankárok decemberben még támogatták a 25 bázispontos kamatcsökkentést, az ezt követő kommunikáció következtében mára már csupán kevesebb mint 50 bázispontnyi további kamatvágásra számítanak a következő évben. Ennek hatására a 10 éves amerikai államkötvény hozama a 2024-es évben a legmagasabb szint közelében zárta az évet, míg a részvénypiacok feszültségét jelző VIX volatilitásindex jelentős növekedést mutatott.

Ahogyan az elmúlt hetek eseményeiből is egyértelműen kitűnik, Donald Trump választási ígéretei, valamint a republikánusok dominanciája a képviselőházban és a szenátusban arra utal, hogy az infláció várhatóan emelkedni fog. Az adócsökkentések és a dereguláció által fűtött gazdaság révén pedig az Egyesült Államok és a világ többi részének növekedési üteme közötti különbség még inkább szélesedhet. Egyre valószínűbb, hogy 2025-re az amerikai bruttó hazai termék (GDP) 2 százalék feletti növekedést mutat majd, míg az európai gazdaság növekedése valószínűleg 1 százalék alatt stagnál. Ezen túlmenően, a két térség inflációs tendenciái között is egyre nagyobb eltérések várhatóak, ami azt jelenti, hogy az Európai Központi Banktól merészebb kamatcsökkentésekre lehet számítani a Fedhez képest. Jelenleg a piac 2025 végére 2 százalék alatti euró irányadó kamatot valószínűsít.

Az Egyesült Államokban a Fed által kiemelten figyelt mag PCE inflációs mutató októberben és novemberben is 2,8 százalékon ragadt (a korábbi hónapokban volt már alacsonyabb is), és fennáll a veszélye, hogy ez előbb-utóbb felfelé nyomja a hosszútávú inflációs várakozásokat. Tovább ronthatja a helyzetet új kínálati sokkok megjelenése (vámháború, geopolitikai feszültségek, energiaárak). Nem meglepő, hogy a Fed vezetői tartanak attól, a további gyors kamatvágásokkal monetáris politikai hibát követhetnek el.

Az Egyesült Államokban tapasztalt váratlanul gyors növekedés elvben kedvező hatással lehet a részvénypiacokra, azonban a tartósan magas kamatkörnyezet és egyéb bizonytalansági faktorok fényében nem vagyunk túlságosan optimisták. Jelenleg továbbra is fenntartjuk óvatos megközelítésünket, és a részvénysúlyt a hosszú távon semlegesnek ítélt szintek alatt tartjuk. Az amerikai részvénypiac magas értékeltségi mutatói, különösen a technológiai óriások esetében, komoly kockázatot jelentenek. Ezen pozíciók számára potenciális veszélyt jelenthet, ha a japán jegybank az inflációs nyomás következtében folytatja a kamatemeléseket, csökkentve ezzel a dollár-jen kamatkülönbséget, ami - a 2024. augusztusihoz hasonlóan - jelentős volatilitást generálhat a részvénypiacokon. A kötvénypiacokon inkább az euróövezet kínál jó lehetőségeket, míg az amerikai piacon a fent említett tényezők miatt a kockázatok sokkal kiegyensúlyozottabbnak tűnnek. A hazai kötvények jelenlegi hozamszintje már nem igazán vonzó, ráadásul 2025-ben jelentős új kibocsátások várhatóak a piacon.

Az eszközallokáció csupán tájékoztató jellegű.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts