"Izrael korábbi miniszterelnöke éles kritikát fogalmazott meg a kormány gázai terveivel kapcsolatban, kijelentve, hogy ezek a lépések egy koncentrációs táborhoz hasonló helyzetet idéznek elő."

Ehud Olmert, Izrael korábbi miniszterelnöke úgy véli, hogy a palesztinok "humanitárius városba" való áthelyezése etnikai tisztogatásként értelmezhető. Állítása szerint a jelenlegi izraeli kormány Gázában és Ciszjordániában háborús bűncselekményeket követ el, és a tábor létrehozása tovább fokozná ezt a feszültséget.
A "humanitárius város", amelyet Izrael védelmi minisztere javasolt a Rafah romjain, valójában egy koncentrációs tábor lenne, és a palesztinok erőszakos odakényszerítése etnikai tisztogatásnak minősülne - nyilatkozta Ehud Olmert, Izrael korábbi miniszterelnöke a The Guardian című lapnak.
"Ez egy koncentrációs tábor. Sajnálom" - mondta Olmert, amikor Israel Katz, Izrael védelmi miniszter terveiről kérdezték. A miniszter szerint a palesztinok csak más országokba távozhatnának a táborból - elhagyni azt más módon nem lenne lehetőség.
Katz utasítást adott a hadseregnek, hogy indítsa el egy "humanitárius város" operatív tervének kidolgozását Dél-Gáza romos területein. Ez a kezdeményezés először hatszázezer ember számára biztosítana menedéket, később pedig a teljes palesztin lakosság befogadását célozná meg. Benjamin Netanjahu miniszterelnök is támogatja ezt a projektet, és a terv elvetése komoly akadályokat jelenthet a tűzszüneti tárgyalások során.
Ehud Olmert, aki 2006 és 2009 között állt Izrael élén, nemrégiben aggasztó megjegyzéseket tett a Gázában és Ciszjordániában elkövetett súlyos jogsértésekkel kapcsolatban, felelősségre vonva mind az izraeli hadsereget, mind a kormányt. Noha a 2023. október 7-i terrortámadások után támogatta a Hamász ellen indított katonai akciókat, úgy véli, hogy Izrael azóta túllépett az önvédelem keretein. Kifejtette, hogy a jelenlegi katonai műveletek - különösen a civil lakosságot érintő támadások és a kitelepítések - háborús bűncselekményeknek minősülnek, és ezt a tényt már nem lehet figyelmen kívül hagyni. Emellett bírálta az izraeli médiát is, amiért nem ad hangot a palesztinokkal szembeni erőszakos cselekményeknek.
Olmert véleménye szerint a szélsőséges kormánypárti miniszterek, akik a Gázai övezetben és Ciszjordániában tapasztalható erőszakot, valamint az új telepek létrehozását és a törvények szelektív alkalmazását támogatják, sokkal komolyabb veszélyt jelentenek Izrael jövőjére, mint bármilyen külső fenyegetés. Ezen politikai szereplőket ő az igazi, belső ellenségnek tekinti, akik a társadalom szövetét rombolják.
A pusztítás ellenére Olmert - aki az utolsó izraeli kormányfő volt, aki komolyan próbálkozott a palesztin kapcsolatok rendezésével - még mindig hisz a kétállami megoldás lehetőségében.