Egy évezredes fegyver került elő a folyó mélyéből | 24.hu

Egy búvár különleges felfedezést tett a lengyelországi Supraśl folyó mélyén: egy viking korból származó kardra bukkant. A Heritage Daily híradása szerint a múzeum, amely a páratlan leletet bemutatta, kiemelte, hogy a fegyver rendkívül ritka és a régióban egyedülálló jelentőséggel bír. A felfedezés igazi kincset jelent a helyi történeti kutatások számára.
Nagyon különleges, tudomásom szerint mindössze 3 vagy 4 ehhez hasonló kardot találtak eddig az országban
„Kérlek, alakítsd át a szöveget, hogy az valóban különleges legyen!” – kérte Robert Sadowski, az intézmény vezetője.
A szakértők a Krisztus utáni 9-10. századra teszik a fegyver keletkezésének idejét, így valószínűleg több mint 1000 éves múltra tekint vissza. A penge felületén látható forgácsok, vágásnyomok és repedések azt jelzik, hogy jelentős erőhatások érték a harcok során. Ebből arra következtetnek, hogy a fegyver egy csata során a folyóba kerülhetett.
A markolat formája alapján valószínű, hogy a kard a viking kultúrából eredeztethető, de elképzelhető, hogy egy balti népcsoport készítette. A skandináv népek nem folytattak jelentős tevékenységet a mai Lengyelország területén a viking korszakban, mégis a tárgyi leletek tanúsítják, hogy jelenlétük nyomot hagyott a régióban.
A fegyvert ettől kezdve a múzeum állandó kiállításának részeként lehet megtekinteni, ahol egy hozzá hasonló, 1970-ben felfedezett kard mellett kap helyet.