Fájdalmas intimitás: a titkos ok, ami a háttérben megbújik.

A hüvelygomba az egyik legelterjedtebb női problémák közé tartozik, amelyet a nők körülbelül 75%-a tapasztal meg élete során legalább egyszer. De mi a helyzet akkor, ha a fertőzésnek szinte észlelhető tünetei nincsenek? Hogyan lehet kezelni ezt a rejtett problémát? Ne aggódj, itt vagyunk, hogy segítsünk!
A nők háromnegyede legalább egyszer életében megtapasztalja a hüvelygomba kellemetlen tüneteit, amelyeket a hüvelyben természetesen megtalálható Candida túlzott elszaporodása okoz. Az egészséges hüvelyflóra gátat szab a gombának, ám ha az egyensúly megbillen, a Candida rendkívül gyorsan elszaporodik, és fertőzést okoz. A hüvelyflóra egyensúlyára számos tényező hat: felboríthatja hormonális változás (klimax, várandósság, fogamzásgátló szedése), a hiányos vagy éppen túlzásba vitt intimhigiénia, műszálas fehérneműk viselése, egy antibiotikumkúra, és - amire talán kevesebben gondolnak - a tartós stressz is. A Candida-fertőzés következményeként a hüvelyfolyás is megváltozik, sárgásfehér színűvé és túrós állagúvá válik, amit kellemetlen viszketés, égő érzés kísér. Emellé társulhat az intimtestrész kivörösödése, csípő, égő érzés és fájdalom a szexuális aktus során, hólyaghurutra utaló vizelési inger, fájdalmas vizelés.
Réka 31 éves, és nem értette, hogy miért fájdalmasak számára az együttlétek.
Réka már jó ideje küzdött a fájdalommal, ami csak akkor jelentkezett, amikor együtt voltak Péterrel. "Nem tudom, miért éppen ilyenkor érzem a fájdalmat, más tüneteim nincsenek" - mondta, miközben próbálta megérteni a helyzetet. "Sokáig magamban kerestem a hibát, és úgy éreztem, hogy Péter felelős, hiszen a szex már nem okozott örömet, csak kínokat." Azt hitte, hogy a probléma magától megoldódik, de a helyzet csak romlott. "Már nem volt más választásom, mint hogy orvoshoz forduljak" - tette hozzá, és érezte, hogy a kapcsolatuk intimitása annyira megrendült, hogy ez már a szerelmük rovására megy.
"Már ott tartottam, hogy nem akarok Péterrel együtt lenni, mert iszonyatosan fájt a szex. Teljesen rányomta a bélyegét ez az egész időszak a kapcsolatunkra. Az zavart a legjobban, hogy fogalmam sem volt, mi lehet a baj. Az orvosnak nagy nehezen elmondtam, mit tapasztalok, és szerencsére megértő volt. A tipikus hüvelygombás tüneteket - viszketés, égő érzés, sárgásfehér, túrószerű folyás - nem lehet nem észrevenni, de nekem nem tipikus fertőzésem volt, hanem az ún. szubklinikai tünetekkel járó, enyhe fertőzés, azaz tünetszegény hüvelygomba. Ebben az esetben az első jel gyakran a fájdalmas szex, amit én is tapasztaltam. A szakember nagyon érthetően elmagyarázta, mi is történt a testemben: a Candida gomba fonalai mikrosérüléseket okoznak a hüvelyhámban, amely érzékenyebbé válik, ezért lehet kínzóan kellemetlen az együttlét. És mivel a férfi partner nem szenved a tünetektől, csak akkor tudhat a nő problémájáról, ha az beszél róla - mondta az orvosom. Elmagyarázta, hogy ugyan a gomba jelen van, de kevés tünetet produkál, azaz nem viszket, szinte folyás sincs, ezért erre gyanakodhatunk, ha az együttlét kellemetlenné válik. Ebben az esetben érdemes felkeresni a nőgyógyászt, mert a gyanút a mikroszkópos vizsgálat erősítheti meg" - tanácsolta Réka, aki már érti, miért fájt annyira számára a szerelem.
Az orvosnál végzett vizsgálatok során kiderült, hogy a tartós stressz is szerepet játszhatott Réka gombás fertőzésének kialakulásában. A folyamatosan jelenlévő feszültség, a rendszertelen életvitel és a krónikus álmatlanság mind hozzájárulhattak ahhoz, hogy a szervezete elveszítette a megfelelő védekezési képességét, és ezáltal felborult a hüvelyflóra egyensúlya.
Egy kellemes estébe csöppentem Péter társaságában, ahol megosztottam vele mindazt, amit az orvostól hallottam a Candida-fertőzés kapcsán. Elmondtam neki, hogy amíg nem gyógyulok meg teljesen, érdemes elkerülnünk az intim pillanatokat. Az aktus közben a súrlódás irritálhatja a sérült hüvelyhámot, ami fokozhatja a fájdalmaimat, és ami még fontosabb, a gomba átkerülhet hozzá is. Neki talán nem jelent problémát, de én könnyen visszakaphatom tőle, így jobb, ha türelmesek vagyunk. Péter nagyon megértő volt, és azt javasolta, hogy ő is látogasson el orvoshoz, biztos, ami biztos. Bár a gyógyulásomra még várni kell, tudom, hogy megéri: ez a beszélgetés még inkább összekapcsolt minket.
A hüvelygomba, más néven Candida fertőzés, diagnózisa leginkább a megjelenő tünetekre támaszkodik, mint például a kellemetlen viszketés, égő érzés és a jellegzetes fehér, túrószerű hüvelyváladék. A pontos diagnózis megerősítése érdekében érdemes nőgyógyászunk segítségét kérni, aki különböző vizsgálatok elvégzésével képes megerősíteni a gomba jelenlétét a szervezetben.
Gombaellenes készítményekkel, tablettákkal, kenőcsökkel, kúpokkal úrrá lehet lenni a hüvelygombán. A tartós gyógyulásért a gombaellenes kezelés kiegészítéseként hüvelyflóra-regeneráló és a hüvely pH-ját helyreállító készítményeket is érdemes bevetni. A savas hüvelyi pH gátolja a hüvelyben egészséges körülmények között is jelen lévő Candida gomba szaporodását.
Érdemes szakember segítségét kérni, aki olyan készítményt választ számunkra, amely hatékony az ellenállóbb gombafajokkal szemben, hogy a kezelésünk sikeres legyen.
A hüvelygomba és a hozzá társuló kellemetlenségek sokkal elterjedtebbek, mint azt sokan hinnék. Fontos, hogy ne kezeljük ezt a problémát tabuként; bátran kérjünk szakszerű segítséget, ahelyett, hogy a fájdalmat az intim kapcsolatok elkerülhetetlen részének fogadnánk el. Minél hamarabb keresünk fel egy orvost, annál gyorsabban megszabadulhatunk a zavaró hüvelygombától.