Felfoghatatlan tragédia rázta meg a magyar színházi világot: egy szívszorító autóbaleset következtében vesztette életét a 43 éves színművész, aki számos emlékezetes szerepével marad meg a közönség emlékezetében. Az esemény sokkolta a művészkört és a rajon


Micsoda hír! Jön a negyedik, mindenki Katalin hercegné babapocakjáról beszél

Amerika történetének egyik legkiemelkedőbb rádiós és tévés komikusaként tartják számon, mégis itthon alig ismerik a nevét. Ő Ernie Kovacs, a magyar gyökerekkel rendelkező humorista, akinek legközelebbi barátja nem más, mint a színészóriás Jack Lemmon volt. Érdekes módon, a temetésén Frank Sinatra is ott volt, a koporsóvivők között. Kovacs öröksége és zsenialitása sokak számára ismeretlen, pedig hatalmas hatással volt a szórakoztatóiparra.

Ernie Kovacs 1919 januárjában látta meg a napvilágot az Egyesült Államokban, Trenton városában. Édesapja, Kovács András, még gyermekkorában érkezett az új világba, hogy jobb életet keressen. Bár később rendőrként dolgozott, a család anyagi biztonságát végül nem a hivatalos állás, hanem a szeszcsempészet biztosította. A humor iránti affinitás valószínűleg örökölt tulajdonság: Ernie apja már akkor is ismert volt a tréfáiról, de fia később olyan szintre emelte a komédiát, hogy egész Amerikát megnevettette.

A hatalmas gazdasági világválság a Kovács család életét is megpecsételte. Ernie későbbi visszaemlékezéseiben a legfájóbb dolognak azt tartotta, hogy csak B-kategóriás filmek nézésére futotta a költségvetésükből. Színészi karrierre vágyott, de végül 22 évesen a rádió mikrofonja mögött találta magát. Egy egészen új stílust hozott magával: impreviszióval teli, kreatív, különc – és rendkívül szórakoztató volt.

Nem volt kétséges, hogy előbb-utóbb a televízió világában is megjelenik: 1950-ben, 31 éves korában lépett először a képernyőre. A felvételek alapján egyértelmű, hogy magyarul is rendkívül jól beszélt.

Sikert sikerre halmozott, a nők rajongtak érte. Első házassága 26 évesen köttetett, két lányuk született, de a kapcsolat viharosan ért véget: bár a bíróság Kovacsnak ítélte a gyerekeket, volt felesége elrabolta őket, és eltűnt. Az esetről később film is készült. Második házassága már boldogabb volt, egy kislányuk született. A komikus ekkor már pályája csúcsán járt - amikor a sors közbeszólt.

1962 januárjának egy esős estéjén Los Angelesben tragikus esemény történt: Kovacs autója megcsúszott az úton, és egy oszlopnak ütközött. A baleset következtében a népszerű humorista azonnal életét vesztette, mindössze 42 éves korában. A városban és a szórakoztatóiparban mély űrt hagyott maga után, hiszen egyedi stílusával és tehetségével sokak szívébe belopta magát.

Nem ő volt az egyedüli magyar származású komikus, aki fiatalon távozott az élők sorából az Egyesült Államokban: Pintér József, ismertebb nevén Joe Penner, a harmincas évek egyik legfényesebben ragyogó rádiós csillaga volt. Gyermekként érkezett az Államokba, és sajnálatos módon mindössze 36 évesen hunyt el szívrohamban.

Ernie Kovacs búcsúztatása méltó volt ahhoz, amit az amerikai szórakoztatóiparnak adott. Koporsóját barátai - köztük Jack Lemmon és Frank Sinatra - vitték, a gyászolók között ott volt Kirk Douglas és Charlton Heston is. Tragikus módon a második házasságából született lánya is autóbalesetben hunyt el, mindössze 23 évesen.

Bár az Egyesült Államokban még mindig élénken él az emléke - saját weboldala és emlékoldala is van -, itthon szinte teljesen a feledés homályába merült.

Related posts