Friss hír: Lengyelországban öt évvel megemelték a nyugdíjkorhatárt.


A lengyel parlament alsóháza, a Sejm, nemrégiben elfogadta azt a törvényt, amely jelentősen meghosszabbítja a bírósági végrehajtók munkaviszonyának időtartamát, egészen 70 évre. Ez a lépés heves vitákat és érzelmi reakciókat generált, különösen a lengyel lakosság körében, akik már így is aggodalmakkal tekintenek a nyugdíjkorhatár emelésére. Most alaposan körüljárjuk, hogy mit is jelent ez a változás, és kiket érinthet a legnagyobb mértékben.

A Sejm már véglegesen jóváhagyta a bírósági végrehajtókról szóló törvény módosítását, amely a kötelező visszavonás korhatárát 65 évről 70 évre emeli. A változást 234 képviselő támogatta, míg 174 ellene szavazott, és 19 képviselő tartózkodott. Az új rendelkezések értelmében a végrehajtók már nem kötelesek 65 éves korukban nyugdíjba vonulni. Az indoklásban kiemelték, hogy...

A 70. életév betöltéséig történő szakmai tevékenység végzésének jogának megadása nem zárja ki a végrehajtó nyugdíjba vonulásának lehetőségét, ha a nyugdíjjogosultságot megalapozó életkort betöltötte.

A módosításokat az Igazságügyi Minisztérium tervezte meg. Arkadiusz Myrcha miniszterhelyettes kiemelte a jogalkotási folyamat során, hogy az előző szabályozás kedvezőtlenül érintette a végrehajtókat.

"A PiS kormányzása alatt olyan intézkedéseket hoztak, amelyek hátrányosan érintik a végrehajtói hivatást a többi jogi szakmával szemben. Ezek az új szabályok azt is előírják, hogy a szakma gyakorlásának felső korhatára 70 év." - fogalmazott.

Rámutatott arra is, hogy a közigazgatási bíróságok "határozottan és egyöntetűen hangsúlyozták e rendelkezések diszkriminatív jellegét. Ez a megállapítás mind a lengyel alkotmány, mind az uniós jogszabályok vonatkozásában érvényes, amelyek az egész szakmai csoportot elszigetelten kezelik a többi szakmai csoporthoz képest - mint például a közjegyzők esetében."

Lengyelországban a közjegyzők automatikusan nyugdíjba vonulnak, amint elérik a 70 éves kort, ezt a miniszter határozza meg. A bírák esetében a helyzet kicsit más: 65 éves korukig dolgozhatnak, de ha megfelelő nyilatkozatot tesznek, és orvosi igazolást is bemutatnak, akkor akár 70 éves korukig is folytathatják tevékenységüket, amennyiben a Nemzeti Bírói Tanács ezt támogatja. Az ügyvédek és jogtanácsadók számára viszont nincsenek törvényes korlátozások a szakmai munka végzésére. Ezen kívül a jogszabályváltozás megszünteti a végrehajtói gyakornoki időszak maximális hatéves korlátját is, így a gyakornokok immár időbeli korlátozások nélkül gyarapíthatják tapasztalataikat.

Az indoklás szerint indokolt lenne visszatérni a korábbi jogi keretekhez, amelyek nem írtak elő konkrét határidőt az asszisztensek számára. Ez azt jelenti, hogy nem kötelezik őket arra, hogy a kinevezésüket végrehajtói posztra akkor kérjék, amikor még nem biztos, hogy készen állnak a feladatra.

A módosítást a PiS politikai táborának képviselői éles kritikával illették. Sebastian Kaleta, aki korábban a Belügyminisztérium helyettes vezetőjeként tevékenykedett, rámutatott, hogy a korábbi reformnak köszönhetően a végrehajtók száma jelentős mértékben megnőtt. A PiS által benyújtott tervezet a módosítás ellen azonban nem tudott elegendő támogatást nyerni. Jelenleg a jogszabály a Szenátus elé kerül, ahol újabb vitákat generálhat.

Related posts