GKI: A magyar lakosság jövőbeli kilátásai iránti bizalma tovább csökkent, és a hangulat még pesszimistábbá vált.

A vállalkozások szentimentje valamelyest javult, és pozitív, hogy az áremelési hajlandóság csökkent. A lakosság viszont pesszimistább lett, az inflációs várakozások romlottak és fenyegetőbbnek érzik a munkanélküliséget.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. által, az EU támogatásával végzett legfrissebb felmérés alapján június hónapban a fogyasztók hangulata némileg borongósabbá vált a májusi állapothoz viszonyítva. Ezzel szemben az üzleti szektor képviselői valamivel optimistábban szemlélik a jövőt. Ennek eredményeként a GKI konjunktúra indexe ezen a hónapon stagnálást mutatott - áll a kutatóintézet közleményében.
A GKI üzleti bizalmi indexe a májusi bő 2 pontos visszaesés után júniusban egy ponttal emelkedett, így visszatért a három hónappal ezelőtti szintre. Ebben a hónapban az ipari szektor várakozásai jelentősen javultak, hiszen az ipari bizalmi index három ponttal nőtt az előző felméréshez képest. Ezzel szemben a kereskedelmi index stagnált, míg az építőipari index 3, a szolgáltatói pedig közel 2 ponttal csökkent.
A vállalkozások összesített létszámgazdálkodási várakozását jelző foglalkoztatási indikátor júniusban lényegében nem változott az egy hónappal korábbihoz képest. Érdemi negatív változás csak az építőiparban következett be, a többi ágazatban nem.
Június a hatodik olyan egymást követő hónap, amikor az ár indikátor, azaz az üzleti szféra árképzési terveit egyetlen számba sűrítő mutató, az előző hónaphoz képest csökkent. Ennek eredményeként ez a jelzőszám nyolchavi mélypontjára esett.
A kereskedelmet kivéve, minden más iparágban mérséklődtek az áremelési terveket kifejező szándékok.
A következő három hónap során a vállalatok 17%-a tervezi az áremelést, míg 8%-uk az árcsökkentés mellett döntött. Érdekes módon, egy hónappal ezelőtt ezek az arányok 20% és 8% voltak.
Júniusban a lakossági várakozások mérsékelten romlottak a májusi állapothoz képest. A GKI fogyasztói bizalmi index két pontos csökkenés után 19 hónap óta nem látott mélypontra süllyedt. Az emberek a múlt évre vonatkozó pénzügyi helyzetüket kissé kedvezőtlennek, míg a következő évre vonatkozó pénzügyi kilátásaikat viszont egy kicsit biztatóbbnak ítélték az előző hónaphoz viszonyítva. Továbbá, az ország gazdasági jövőjét a következő egy évben romló tendenciák jellemzik, és a nagyértékű fogyasztási cikkekre szánt saját források megítélése változatlan maradt.
A lakosság inflációval kapcsolatos előrejelzései kis mértékben növekedtek.
A munkanélküliek számának jövőbeli alakulására vonatkozó előrejelzések egyértelműen kedvezőtlenebb képet mutatnak.