Gondoljon csak bele, mielőtt legközelebb a kukába hajítja a kávézaccot: hihetetlen tulajdonságait tárták fel!
Brazíliai tudósok felfedezték, hogy a kávézaccban található szén felhasználásával hatékonyan eltávolítható az egyik legelterjedtebb gyomirtó szer a talajvízből.
A kávé az emberiség egyik legkedveltebb energiaforrása, azonban a bőséges kávéfogyasztás mindig magával hozza a kávézaccot is. Ezt a mellékterméket gyakran a szemétbe dobják, pedig valójában kincsek rejlenek benne. Valószínűleg nem is sejtjük, hogy a kávézacc nemcsak hasznos, de bizonyos neurodegeneratív betegségek elleni küzdelemben is segíthet. Érdemes lenne újraértelmezni ezt az elfeledett anyagot!
Most a brazil Szövetségi Műszaki Egyetem - Paraná kutatói találtak egy újabb érvet a kávézacc megőrzése mellett, ugyanis kiderült: képes megkötni a bentazon nevű, a mezőgazdaságban gyakran használt gyomirtót.
A kapcsolódó, a Journal of Chemical Technology and Biotechnology folyóiratban közölt kutatás eredményei szerint két környezeti problémát is lehetne kezelni a technológiával, ha sikerülne átültetni a gyakorlatba. Egyrészt, a kávézacc sem lenne egyszerű szemét többé, másrészt a gyomirtók által okozott természeti károkat is enyhíteni lehetne.
Brazíliai kutatók felfedezték, hogy a kávézacc szénjének aktiválásához cink-klorid alkalmazásával 70%-os hatékonysággal távolítható el a bentazon. Ez a gyomirtó szer különösen aggasztó, mivel képes bejutni a talajvízbe, sőt, akár az ivóvízbe is. Az emberi egészségre nézve komoly kockázatot jelent, függetlenül attól, hogy belélegzik, lenyelik, vagy akár a bőrön keresztül szívódik fel.
A Science Alert által összegzett eredmények arra figyelmeztetnek, hogy bár ezek az eredmények még csupán előzetesek, ígéretes kilátásokat mutatnak. A kutatások azt sugallják, hogy a kávézaccban található szén kiválóan alkalmas a bentazonnal szennyezett víz kezelésére.
Egyelőre azt sem értik pontosan, hogyan tudja a szén elnyelni a gyomirtó szert, de a jövőbeli tanulmányok erre is rávilágíthatnak.
Ha csak egy parányi módon képes lenne viszonozni a természetnek azt a kárt, amit a kávéfogyasztás okoz, már az is komoly lépés lenne a fenntarthatóság felé.