Az otthon kényelme, mint az ágy, az asztal és a tévé, mindannyiunk vágyálma. | 24.hu

Miközben soha nem látott méreteket ölt az ingatlanválság, több ezer ember számára a "hazatérés" szó elveszítette értelmét.
Nehéz beszélgetést folytatni 2025-ben az ingatlanpiac témakörének megkerülésével, mégis a kérdés égető, és mindenkit érint.
Az Eltinga legfrissebb negyedéves Budapesti Lakáspiaci Riportja megdöbbentő számokat tár fel. Jelenleg egy átlagos új építésű lakás ára Budapesten már meghaladja a 127 millió forintot. Az ingatlan iránti keresletben sokszor hasonló elvárások fogalmazódnak meg: legalább másfél szobás, csendes környezet és kedvező rezsiköltségek - ráadásul, ha mindez bizonyos kerületekben valósul meg, az óriási előnyt jelent.
A számtalan lehetőség közepette gyakran úgy érezzük, hogy a mi helyzetünk a legnehezebb - pedig sokan olyan körülmények között élnek, hogy még a legalapvetőbb lakhatás is elérhetetlen számukra, és a társadalom szélére szorulva küzdenek a mindennapi túlélésért.
A stabil otthon hiánya nem csupán fizikai kihívásokat hoz magával. Számos nemzetközi tanulmány, köztük az OECD által 2024-ben közzétett „Housing and Mental Health” jelentés, rámutatott arra, hogy a tartós lakhatási bizonytalanság drámaian fokozza a depresszió és a szorongás kialakulásának kockázatát.
Mégis, számos ember kerül az utcára, gyakran olyan okok miatt, amelyek nem is az ő hibájukból adódnak. Megromlott családi kapcsolatok, mentális vagy fizikai egészségi problémák, a munkahelyek elvesztése – mindezek bárkivel megeshetnek. Az Üdvhadsereg szociális munkatársai nap mint nap találkoznak olyan egyénekkel, akik korábban stabil lakhatással és munkahellyel rendelkeztek, de hirtelen mindent elvesztettek, és most újra meg kell találniuk az utat az életükbe.
"Míg én nem tartózkodtam otthon, anyám eladta az egész házat" - meséli András, aki később egy szerencsétlen baleset miatt nem volt képes önfenntartásra. - "Semmilyen motiváció, sem jövőkép nem volt előttem."
Példája nem egyedi: Évát a férje váratlan halála után 2-300.000 Ft lelépési díjjal menesztette a családja. Felmerül a kérdés: ki látná a kiutat, mikor a legközelebbi hozzátartozókban sem bízhatunk? Hiszen az jólléthez az egészséges szociális háló is hozzátartozik, ezt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) sem győzi hangsúlyozni.
Rózsikának is ez adott volna mankót, aki gondatlanságból okozott közlekedési baleset miatt került fogházba, ahonnan szabadulva nem találta helyét a társadalomban. "Elcseréltem a lakásomat, de se cserelakást, se pénzt nem kaptam, így nemcsak alkoholista lettem, hanem hajléktalan is."
Természetesen! Íme egy egyedi megfogalmazás: "Testi védelem, önértékelés és érzelmi támogatás."
Az Üdvhadsereg elkötelezetten dolgozik azon, hogy minden rendelkezésre álló eszközével támogassa a rászorulókat. Célja, hogy átmeneti szállást, étkezést, ruházatot és lelki segítséget biztosítson számukra – hiszen sokuk számára a hit az egyetlen kincs, ami még megmaradt. Otthon és biztonság nélkül az élet küzdelmes és kihívásokkal teli, de minden embernek jár a lehetőség, hogy legyen hová hazatérnie.
Ismerd meg András, Éva és Rózsika történetét, és légy te is részese a változásnak! Támogasd az Üdvhadsereget az adód egyházi 1%-ával, hogy együtt segíthessünk még több rászorulónak, és könnyebbé tegyük az életüket. Minden kis hozzájárulás számít!