A kiskunsági nemzeti park különleges téli életmódja: így töltik a hideg hónapokat a túzokok A Kiskunsági Nemzeti Park lenyűgöző tájai nemcsak a természetkedvelők, hanem a helyi fauna, így a túzokok számára is különleges otthont biztosítanak a téli hónapo
A Kiskunsági Nemzeti Park Dunamenti Tájegységében terül el az ország egyik legjelentősebb túzokpopulációja, amelynek létszámát körülbelül 600-650 egyedre becsülik. Ahogy megérkezett a hűvös, ködös időjárás, a túzokok egyre inkább feltűntek a repceföldeken, ahol a repcék zöld leveleit fogyasztva próbálnak átvészelni a zimankós hónapokat. Ebben az időszakban a "túzokos" természetvédelmi őrök számára kiemelt feladatot jelent, hogy figyelemmel kísérjék a telelésre alkalmas repceföldeket, valamint egyéb szántóföldi kultúrákat, például lucernatarlókat és ugarokat, továbbá a madarak által kedvelt gyepterületeket, hogy biztosítsák a túzokok biztonságos pihenő- és táplálkozóhelyeit.
Télen az öreg kakasok gyakran elvonulnak, külön utakon járva, távol a tyúkok és a fiatalabb kakasok vegyes csapataitól. A szürke, hűvös téli napok különleges hangulatot árasztanak, különösen amikor lehetőség nyílik megfigyelni egy-egy túzokcsapatot. Ezek a madarak méltóságteljes mozdulatokkal táplálkoznak a repcéből, majd hosszú ideig tollászkodnak, de közben mindig szemmel tartják a környező területeket és az eget is. Ha valami gyanús mozgást észlelnek, nyakukat nyújtva figyelnek, jelezve éberségüket. A túzokok zavartalanságának megőrzése különösen lényeges a téli hónapokban, hiszen nagy testtömegük (a kakasok akár 12-15 kg-ot is nyomhatnak) miatt a felzavart madarak számára a repülés komoly, felesleges energiafelhasználást jelent.
A ködös időjárásban a mélyen szárnyaló, manőverezési lehetőségeikben korlátozott madarak gyakran nem észlelik időben az előttük álló akadályokat. Ennek következtében kiemelten veszélyeztetettek az elektromos légvezetékekkel és lineáris öntözőberendezésekkel való ütközések szempontjából, amelyek tragikus következményekkel járhatnak számukra. A túzok védelme rendkívül bonyolult feladat, amely különböző szakmai területek együttműködését igényli. A természetvédelmi szervezetek mellett az agrárszektor, a vadgazdálkodás és az energiaszektor képviselőinek összefogása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a túzokvédelmi kezdeményezések révén az utóbbi időszakban sikerült stabilizálni ennek a különleges pusztai madárfajnak a hazai populációját.
Érdemes kiemelni, hogy 2024. november 27-én Kunszentmiklós-Bösztörpusztán nyolc, a hazai túzokvédelmi programokban tevékenykedő szervezet együttműködési megállapodást írt alá. E lépés célja, hogy a túzok védelme és jövője továbbra is garantált legyen (további részletekért kattintsanak ide).
A túzok Magyarországon különösen védett állatfaj, amelynek természetvédelmi értéke kiemelkedő, hiszen a legmagasabb, egymillió forintos kategóriába sorolták.