Hekkerek viccének gondolták a sport világának legnagyobb üzletét.

Csak akkora, hogy most fordult elő először az NBA 78 éves történetében, hogy két aktuális All-NBA-játékos cserélt csapatot szezon közben.
A 2023-2024-es szezonban Luka Doncic vezette a liga legjobb ötösét, amelyhez olyan nevek tartoztak, mint Shay Gilgeous-Alexander, Jason Tatum, Jannis Antetokounmpo és Nikola Jokic. Anthony Davis a második csapat centereként tündökölt, mellette pedig Jalen Brunson, Anthony Edwards, Kevin Durant és Kawhi Leonard alkották a keretet. A 25 éves szlovén csillag, aki 201 centiméter magas, már ötszörös All-Star, és jelenleg ő az idény gólkirálya 33,9 pontos átlagával. Ezzel szemben a chicagói születésű, 31 éves Davis, aki 209-210 centiméter magas (attól függően, hogy éppen hogyan mérik), tízszer szerepelt a februári All-Star gálán, amit idén a San Francisco-i Chase Centerben rendeznek, és 2017-ben ő nyerte el a gálameccs legértékesebb játékosának járó címet.
Voltak még egyéb szereplői is a cserének, de a lényeg a két szupersztár levegőváltozása.
Luka Doncic az alapszakasz történetének harmadik legmagasabb pontátlagával büszkélkedhet, amely 28,6 pont per mérkőzés. Ezzel csak két kosárlabda legenda, Michael Jordan és Wilt Chamberlain előzi meg őt. A rájátszás során Doncic még kiemelkedőbb teljesítményt nyújt: átlagosan 30,9 pontot szerez, ezzel csupán Jordan tudta túlszárnyalni őt.
A hírt Shams Charania, az ESPN neves NBA-szakírója hozta nyilvánosságra, pár perccel éjfél után, ami nálunk reggel hat órát jelentett.
Néhány idő elteltével megerősítette az információt, hiszen akadtak, akik kétségeiknek adtak hangot. Sokan azt gondolták, hogy Shams profilját feltörték, és ez okozta a zavart.
A klubcsere híre, amely szombat éjfél körül (keleti parti idő szerint) kezdett el terjedni a közösségi médiában, olyan váratlanul érte a szakmát, hogy az X nevű platformon lavinaként zúdultak a bejegyzések. Ráadásul nem is akármilyen kommentek, hanem a sportág legnagyobb neveinek véleményei. Íme néhány ezek közül:
Kevin Durant (Phoenix Suns, kétszeres NBA-bajnok, a világ egyetlen négyszeres olimpiai aranyérmese férfi kosárlabdában):
Elképesztő! Teljes káosz. Az NBA egy igazi őrült színpaddá változott.
Kevin Durant, a Phoenix Suns kispadján ülve, izgatottan nézett a telefonjára, miközben a hír megérkezett. Arcán egy pillanatra meglepetés tükröződött, majd gyorsan elmosolyodott, ahogy felfogta a hír jelentőségét. A körülötte ülők azonnal észrevették a változást, és kíváncsian figyelték, hogyan reagál. A telefonját szorosan a kezében tartva, egy rövid pillanatra elmerült a gondolataiban, majd hangosan megosztotta a hírt a csapattársaival, akik azonnal reagáltak a váratlan információra. Az energia hirtelen megváltozott, a kispad vibráló izgalma mindenkire átragadt, és Durant szemeiben az a tűz látszott, ami mindig is jellemezte a játékát.
Jalen Brunson, a New York Knicks irányítója, egy igazán különleges tehetség a kosárlabda világában. Kiemelkedő labdakezelésével és taktikai érzékével nemcsak a csapat motorja, hanem a szurkolók kedvence is. Karrierje során számos felejthetetlen pillanatot szerzett, és folyamatosan bizonyítja, hogy képes a legnagyobb nyomás alatt is helytállni. Brunson nemcsak a statisztikákban, hanem a pályán tanúsított vezetői képességeivel is kitűnik, miközben a győzelemért harcol a Knicks színeiben.
Jézusom! (Oh my God!) Március végén megérkezett az áprilisi tréfa?!
A legmeglepőbb, hogy LeBron James sem tudott a cseréről. Annak idején, öt és fél évvel ezelőtt ő kardoskodott a Lakersnél Davis leszerződtetése mellett... James éppen vacsorázott a családjával New Yorkban, miután a Madison Square Gardenben 128-112-re megverték a Knicks csapatát, a 40 éves sztár tripla-duplájával (33 pont, 11 lepattanó, 12 gólpassz).
A ljubljanai származású sztár 2025 nyarán jogosult lett volna egy öt évre szóló, összesen 345 millió dolláros, úgynevezett supermax szerződés meghosszabbítására. Ez a lehetőség azonban csak abban az esetben illette volna meg, ha továbbra is az első NBA-csapatánál játszik. Mivel azonban elcserélték Los Angelesbe, ez a lehetőség mostanra elúszott. De még így sem kell aggódnia a pénzügyek miatt, hiszen a következő három szezonban 43, 46, illetve 48,9 millió dolláros fizetés vár rá. Ez összesen 137,9 millió dollárt jelent, ami több mint 54 milliárd forintnak felel meg.
Az ESPN hírei alapján a Mavericks néhány nappal ezelőtt indította el a cserét. Nico Harrison, a Dallas vezetője, és Rob Pelinka, a Lakers ügyvezetője régóta jól ismerik egymást, mondhatni baráti kapcsolat fűzi őket össze. Barátságuk gyökerei egészen arra az időszakra nyúlnak vissza, amikor Harrison Kobe Bryant marketing menedzsereként dolgozott a Nike-nál, míg Pelinka Kobe ügynökeként tevékenykedett.
Ahogy az üzletet véglegesítették, Pelinka azonnal három telefonhívás lebonyolításába kezdett. Az első hívása egy konferenciahívás volt, amelyben részt vett Anthony Davis és JJ Redick, a Lakers edzője; a második hívása Davis ügynökével, Rich Paulnal folytatott beszélgetés volt; végül, de nem utolsósorban, a harmadik hívása LeBron Jameshez irányult.
A Lakersnél a fiatalítás mellett döntöttek, míg a Mavericksnél a vezetőség frusztrációját fejezte ki Doncic fegyelmezetlen életmódja miatt. Az irányító nem tartotta be a diétáját, és folyamatosan küzdött a túlsúllyal, ami a vezetők szerint hozzájárult a gyakori sérüléseihez. A 2024-2025-ös szezonban például csupán 22 mérkőzésen lépett pályára, és karácsony óta még mindig nem tudott a csapat rendelkezésére állni.
Hogy kinek jó a játékoscsere? Az biztos, hogy a Las Vegas-i bukmékereknél, akik nem ellenségei a saját pénzüknek, a Lakers bajnoki esélyei 40-1-ről 16-1-re erősödtek, míg a Mavericks győzelmi sanszai 25-1-ről 40-1-re zuhantak. Igaz, vasárnap délre visszakapaszkodott a mutató 33-1-re...
Az ESPN, mint az amerikai sportvilág egyik legfontosabb hírportálja, rendszerint alaposan elemzi a játékoscseréket, figyelembe véve, hogy melyik csapat profitált a tranzakcióból, és melyik szenvedett hátrányt. Jelen esetben a helyzet világos: a Los Angeles Lakers került a nyerészkedők közé, míg a Dallas Mavericks úgy tűnik, hogy nem járt túl jól. De nézzük meg a részleteket közelebbről:
Lakers: A (a legmagasabb elismerés). A legfrissebb információk szerint, ha ma zajlana a draft, az első választott Victor Wembanyama lenne, a San Antonio Spurs fiatal óriása, aki mindössze 21 éves. A második helyen a 29 éves Nikola Jokic, a Denver Nuggets klasszisa állna, míg Luka Doncic, aki a következő hónapban tölti be a 26-ot, és Shay Gilgeous-Alexander (Oklahoma) holtversenyben a harmadik helyet osztaná meg. Doncic a legértékesebb játékos, akit valaha cseréltek az NBA történetében. Bár jelenleg sérüléssel küzd, várhatóan hamarosan visszatér. Rövid távon lehet, hogy a Lakers nem járt jól, de hosszú távon egy igazi kincset nyertek, hiszen egy olyan sztár érkezett, aki pályafutása csúcsán van.
Mavericks: F (a létező legrosszabb érdemjegy). A lesújtó osztályzat legfőbb magyarázata az életkor. Davis öt hét múlva krisztusi korba lép, Doncic pedig szűk négy hét múlva 26 lesz. Hét év van köztük, és nem Davis javára. Bármennyire is jól játszik jelenleg a liga egyik legjobb dobásblokkolója, aki amellett ontja a kosarakat is 25,7 pont, 11,9 lepattanó, 3,4 assziszt, 2,1 blokk, 1,3 labdalopás az átlaga a mostani bajnokságban, 52,8 százalékkal dob mezőnyből), az évek előrehaladtával egyre jobban ki fog nyílni az olló közte és Doncic között. Nem beszélve arról, hogy a Dallasnak már eddig is volt két egész jó centere Daniel Gafford és Derek Lively II személyében, most odajött melléjük Davis harmadiknak...
Alaposan végiggondolva a történetet, Rob Pelinka, a Lakers nagyfőnöke Luka Doncic megszerzésével megalapozta a franchise jövőjét. A lassan 33 éves Davisre nem lehetett alapozni hosszú távon, mert bármilyen remekül is játszik a 40 pluszos LeBron James, előbb-utóbb neki is üt a biológiai órája. És akkor nem az öregedő Davis, hanem a javakorabeli Doncic köré kell majd építeni a jövő Lakersét.
Ugyanakkor Dallasban homályosnak látszik a jövő. A két alapember közül Kyrie Irving és Davis egyaránt betölti márciusban a 33-at, az önmaga karikatúrájaként kosarazó Klay Thompson február 8-án 35 lesz, a többiek pedig legfeljebb jó közepesnek nevezhető kosarasok. Tavaly bajnoki döntőt játszott a Mavericks, idén jó, ha bejut a playoffba, aztán meg...
Van még egy tényező, amely igencsak megnehezíti Davis helyzetét. Olyan ikon nyomdokaiba kell lépnie, akit a dallaszi közönség szinte már legendaként tisztel, mióta a 2018-as draft során 19 évesen sikerült megszerezni őt egy utólag egészen hihetetlennek tűnő cserével az Atlanta Hawkstól Trae Youngért. Ez a húzás majdnem olyan elképesztő, mint az 1984-es draft, amikor Michael Jordant csak a harmadik helyen választották ki Akeem Olajuwon (ez még csak-csak elképzelhető) és Sam Bowie (ki is ő valójában?!) után.
Doncic Texasban olyan ikonikus figura volt, mint Dirk Nowitzki valaha. Miként LeBron James sem volt tudatában a közelgő "merényletnek", úgy a szlovén zseni is meglepetten értesült a hírről. Shams Charania, a hír feltáró újságíró, arról számolt be, hogy a tranzakció annyira sokkolta Doncicot, hogy még vasárnap sem tudott teljesen magához térni. Mindezidáig Anamaria Goltes, a fiatal sztár menyasszonya, aki egyben 14 hónapos gyermekének édesanyja is, a játékosnál egy évvel idősebb modell és influenszer, egy rejtélyes posztot tett közzé a klubváltás kapcsán.
Bárcsak olyan erőteljes lenne a kávéd, mint a tipegő kisgyermeked, aki felfedezi a világot!
Hogy ez mit jelent, arról senkinek sincs fogalma.
Egy újabb rejtély az amúgy is nehezen megfejthető tranzakcióban...