Fedezd fel a Bakony keleti csodáit egy hibrid túra keretében! Ez az élmény lehetőséget ad arra, hogy a család minden tagja megtalálja a saját kedvenc programját, miközben együtt élvezitek a természet szépségeit. Legyen szó izgalmas kerékpározásról, nyugod


Fedezd fel a varázslatos Iszkaszentgyörgy kőpiramisát és a lenyűgöző Kastélybirtok-tanösvényt, majd sétálj a festői kastélyparkban Fehérvárcsurgón. Ne hagyd ki a Bodajk szoborparkját és a mesés szurdokvölgyet sem! Mór, az ezerjó városa, számos meglepetést tartogat, mindezt egyetlen felejthetetlen túrára fűzve össze. Készültünk egy élménydússal, amely minden családtag számára tartogat valami izgalmasat és örömteljeset.

A családi kirándulások megszervezése igazi kihívás, különösen, ha sokan vagyunk. A nagy létszám miatt az időpontok egyeztetése, az útvonalak megtervezése, valamint az étkezési és szálláslehetőségek feltérképezése sokkal bonyolultabb feladattá válik. Mindenkinek más az érdeklődése: van, aki a múzeumokat kedveli, mások inkább a hegyekben való túrázást választanák, míg megint mások a kerékpározás élvezetét keresik. És persze ott vannak azok is, akik szívesen húznak bakancsot a természetben való barangoláshoz. Ezeket a problémákat azonban már egy ideje egy különleges megoldással orvosoljuk: bevezettük a hibrid túrákat. A hibrid túra lényege, hogy különböző közlekedési eszközöket kombinálunk a kirándulás során. Ez nem mindig egyszerű feladat, de nem lehetetlen. Így például azok, akik szeretnek kerékpározni, a két keréken vághatnak neki a távnak, akár egy kis vonatozással kiegészítve, míg azok, akiket nem vonz a bicikli, autóval is könnyedén csatlakozhatnak a csapathoz. Így mindenki megtalálhatja a számára legkedvezőbb módot a közös élményhez!

Nyár elején felfedeztük a Dunaalmás és Oroszlány közötti csodálatos tájat. Akadt, aki felkerekedett, és megmászta a Tatabánya felett trónoló impozáns Turul-madarat, míg mások a tatai vár varázslatos falai között élvezték a pillanatokat. Mindenki remekül szórakozott, és a túra végén felejthetetlen történeteket osztottunk meg egymással. Az élmények mellett egy hatalmas fotóalbum is született, tele a résztvevők lenyűgöző fényképeivel.

Most a Móri borvidékre esett a választásunk, és a Bakony keleti oldalának felfedezésére indultunk. A legbátrabb kerékpárosok a Budapest-Balaton kerékpárúton pedáloztak egészen az iszkaszentgyörgyi első találkozási pontra. Akik nem akarták teljesíteni ezt a távot, azok kényelmesen vonatra szálltak, hogy Velencéig utazzanak, ahol csatlakozhattak a bringásokhoz.

Iszkaszentgyörgy egy bájos kis falu, amely a Bakony keleti oldalán, a Móri árok szélén terül el. A Kastélybirtok-tanösvény felfedezése során lehetőségünk nyílik arra, hogy felfedezzük a település összes kiemelkedő látnivalóját, így egyedülálló bepillantást nyerhetünk izgalmas múltjába. Különösen lenyűgöző, hogy nem csupán egy előre megírt narrációt hallgatunk, hanem a különböző helyszíneket bejárva, lépésről lépésre tapasztalhatjuk meg a történelem szövetét.

A kastély egyik szárnya elhagyatottan, melankolikus csendben áll, míg a másik részében egy iskola működik. Érdekesség, hogy 1944-ben itt található szárnyban a finn nagykövetség is működött. Az Amádé-Bajzáth-Pappenheim kastély építése 1735-ben vette kezdetét, de a sok tulajdonosváltás következtében többször is átformálták. Jelenlegi állapotában is jól láthatóak a barokk és klasszicista stílusjegyek. A kastélyt egy egykor virágzó park öleli körül, amely ma már csak a múlt dicsőségére emlékeztet.

A francia mintára tervezett, geometrikus alakzatokkal szabdalt tér ékességei többek közt a formára nyírt puszpángbokrok voltak. Ma ezek a bokrok szabadjára engedve zöldellnek, egészségesen, ragyogóan, ritkán lehet látni ilyen szépen viruló buxusokat, amiket nem vett birtokba a puszpángmoly. A park sarkában békésen megfér öreg hársfák árnyában a második ukrán front hős szovjet tisztjeinek emlékműve is.

A tanösvény felfedezése során utunk során találkozunk a grófi sírkápolnával, az istállóval és a kocsiházzal. Egy meredekebb kaptatón haladva érkezünk meg a Piramita-hegy csúcsára, ahol lélegzetelállító panoráma vár ránk: láthatjuk Székesfehérvárt, a Mezőföldet és a Vértes vonulatait. A Kőpiramis körül kialakított kiránduló- és pihenőhely a természet szépségében való elmerülésre invitál. Ez a 10 méter magas, impozáns építmény nem más, mint egy síremlék újjáépített változata. Az eredeti alkotást gróf Pappenheim Szigfrid állíttatta fel egy elhunyt családtagja emlékére, aki tragikus módon vetett véget életének. A piramis köveit a 1960-as években a helyiek elhordták, ám 2014-re megépült az új emlékmű, amely ma is látható. Itt lehetőségünk nyílik pihenni, élvezni a falatozást, majd folytathatjuk utunkat a kilátó felé.

Iszkaszentgyörgyről indulva egy izgalmas kerékpáros kalandra vállalkozhatunk, amely során részben kerékpárúton, részben pedig kiváló minőségű, jól jelzett utakon tekerhetünk egészen Mór városáig. Az út első megállója Kincsesbánya, ahol érdemes megállni egy pillanatra. Itt, a föld alatt hatalmas vízkészlet lapul, amely a környék ivóvízbázisának középpontjává teszi a települést. A Gaja-patak ősi ága táplálja a közeli víztározót, mindössze két kilométer távolságra. A környék felfedezésére remek lehetőséget kínálnak az erdőben kanyargó ösvények, amelyek a természet szépségeit tárják elénk. Tekerjünk hát bátran, és élvezzük a tájat!

Fehérvárcsurgóra érkezve azonnal magával ragad minket a varázslatos kastélypark, amely tökéletes helyszín egy kellemes sétához. A park rendezett zöldfelületei és a nádas szélén ringatózó tavacska lenyűgöző hátteret nyújt a klasszicista kastéllyal, így nem meglepő, hogy a fotósok kedvelt célpontja. A Károlyi család egykori rezidenciájáról a korabeli írások dicsérően nyilatkoztak, mint a legszebb főúri paloták egyikéről. Érdemes megemlíteni, hogy a „Vörös grófnő” című film számos jelenete itt készült, lehetőséget adva arra, hogy a nézők a főúri élet mindennapjait egy kis időutazás keretében élhessék át. A kastély falai között ma egy stílusos hotel várja a látogatókat, ahol a regényes történetek mellett a vendégek kellemes pihenésben részesülhetnek. A kastély izgalmas múltjáról bővebben ITT olvashat.

Bodajk környéke egykor gyógyvizeiről volt híres, a tavat is gyógyforrások táplálják, a legenda szerint ezért járt erre szívesen Szent István király és Szent Imre herceg is. Az 1742-ben Segítő Szűz Mária tiszteletére felszentelt barokk stílusú templom zarándokhely, szeptember elején sok ezer zarándok keresi fel a templombúcsú alkalmából. Mi a településről felsétáltunk a Kálvária-dombra, ahonnan csodás panorámát élvezhettünk. Innen csak pár perc gyaloglásra leltük meg a Szoborparkot: a Kesselő hegy oldalában egy elhagyott kőbányában Barka László szobrászművész munkáival találjuk szemben magunkat. A természet által visszafoglalt, sziklás területen nemcsak a szobrok miatt érdemes egy sétát tenni, hanem azért is, mert a magaslatra felkapaszkodva farkasszemet nézhetünk Csókakő várával.

Ha erre a vidékre látogatsz, ne hagyd ki a Gaja-szurdokot, amely a Bakony egyik legbájosabb völgye. Bodajk és Fehérvárcsurgó között terül el, és a turistaúton könnyedén felfedezheted a szépségeit. Útközben érdemes megállni a Károlyi-kilátónál is, ahonnan lélegzetelállító panoráma tárul elénk.

Csak egy ugrásra vagyunk Mórtól, hazánk legkisebb borvidékének szívétől. Hogy mi mindent kínál ez a varázslatos hely, és miért érdemes felfedezni, arról bővebben ITT tájékozódhattok. Akik a természetet kerékpárral szeretnék bejárni, bátran útnak indulhatnak, hiszen a szőlőültetvények között kanyargó út Csókakőn és Csákberényen át Csákvárig várja a felfedezőket. Ha inkább gyalogosan szeretnénk megismerni a vidéket, az Ezerjó-tanösvény mentén barangolva csodálhatjuk meg a táj lenyűgöző szépségét és nyugalmát. Fedezzük fel a Vajal forrást, élvezzük a szőlőskertek csendjét, figyeljük meg a bokorból felröppenő vadat, majd a túra végén egy nyitott pince teraszán, egy pohár finom móri ezerjó mellett merenghetünk az élményekről, amelyeket ez a csodás táj kínált számunkra.

Related posts