Hogyan netezik a TikTok-generáció? Fedezzük fel a fiatalok digitális világban való tartalomfogyasztási szokásait! A TikTok-generáció, akik a digitális térben nőttek fel, egy egészen újfajta megközelítéssel viszonyul a tartalomfogyasztáshoz. Számukra a kö


A Z generáció, vagyis az a 16-30 év közötti fiatalokból álló csoport, akik a munkaerőpiacra most lépnek be, egészen más környezetben és hatások alatt nőtt fel, mint elődeik. Ők azok, akik az online és a fizikai világ határvonalán egyensúlyoznak, miközben igyekeznek megteremteni saját egzisztenciájukat és a fogyasztói társadalom aktív szereplőivé válni. Ez a hibrid életstílus alapvetően befolyásolja, hogy milyen típusú tartalmakat fogyasztanak, milyen termékeket választanak, és hogyan reagálnak a különféle márkák üzeneteire. A Compact TV legújabb kutatása betekintést nyújt a Z generáció reklám- és tartalomfogyasztási szokásaiba, és számos meglepő eredményt tárt fel. Például kiderült, hogy a fiatalokat a leginkább a YouTube-on megjelenő, videókat megszakító hirdetések zavarják, ugyanakkor a közvélekedéssel ellentétben nem vetik meg a tévét sem, és aktívan nézik azt. Ezek a felfedezések új fényt vetnek a fiatalok médiafogyasztási szokásaira, és segíthetnek a márkák számára, hogy jobban megértsék, hogyan közelíthetnek hozzájuk.

A kutatási eredmények ismertetése előtt a Compact TV rendezvényén Bata Zsófia, klinikai szakpszichológus izgalmas előadást tartott. Ebben a Z generációs fiatalokat, akik 16-30 évesek, érintő tévhiteket és a legfontosabb hatásokat tárta fel.

A Z generációról azt is érdemes tudni, hogy imádnak kommunikálni, tömören és vizuálisan.

Bata Zsófia több fontos szempontot kiemelt, amelyek segíthetnek elérni a 16-30 éves korosztályt. Először is, a fiatalok életkori sajátosságaiból fakadóan számos olyan téma merül fel, mint a pályaválasztás, az emberi kapcsolatok kiépítése, az önálló megélhetés biztosítása és a lakhatás kérdése. Ezen kívül, a fiatal generáció sajátos értékrenddel bír, amelyben kiemelt szerepet kap a hitelesség, az elfogadás (sokkal nyitottabbak, mint a korábbi generációk), a fenntarthatóság, a társadalmi felelősségvállalás, a rugalmasság és a folyamatos tanulás. Mindezekhez hozzájárulnak az egyéni normák, szokások és személyes célok, amelyek szintén meghatározóak minden generáció életében.

A Compact TV eseményén Sági Ferenc, az NRC Marketingkutató és Tanácsadó kutatási igazgatója bemutatta a Z generáció tartalom- és reklámfogyasztási szokásairól készült közös kutatásukat. A projekt során tizenkét mélyinterjút készítettek 16 és 29 év közötti fiatalokkal, amelyek tapasztalatait egy kvantitatív kérdőívbe integrálták. A kutatás nemcsak a tartalom- és reklámfogyasztásra fókuszált, hanem a Z generáció költési attitűdjét, céljait és közösségi médiahasználati szokásaikat is felmérte.

A kutatás során világossá vált, hogy a Z generáció számára az értékrend középpontjában az őszinteség, a tisztelet és a bizalom áll. Emellett kiemelt jelentőséggel bír számukra az elfogadás és a sikeresség is. Ezzel szemben az Y és X generáció tagjai a legfontosabb értékek között elsődlegesen az őszinteséget, a becsületességet és a tiszteletet sorolták fel.

Jelentős ellentét figyelhető meg az állami és a magániskolában tanuló Z-generációs fiatalok között, amely témát érdemes lenne alaposabban megvizsgálni.

Ez egyik, talán legfontosabb kiemelendő eredmény, hogy ennek a generációnak a 84%-a aszerint választ tartalmat, hogy éppen milyen a hangulata.

Meglepetést okozhat, hogy egy átlagos hétköznap során a fiatalok generációja körülbelül 305 percet tölt a közösségi média világában, míg a hétvégék során ez a szám 320 percre emelkedik, ami több mint 5 órát jelent. Azonban érdemes figyelembe venni, hogy ebben az időkeretben nem csupán a szórakozás szerepel, hanem a kommunikáció, a kapcsolattartás, a tanulás és az információkeresés is - hiszen a közösségi platformok számos lehetőséget kínálnak ezekre a tevékenységekre. Ezzel szemben az Y generáció tagjai átlagosan 208 percet töltenek el a digitális térben hétköznap, míg a hétvégén ez a szám 213 percre nő – ahogy Sági Ferenc is rámutatott.

Az influencerekkel kapcsolatos kutatás érdekes eredményekre világított rá: a Z generáció tagjainak 52%-a aktívan követ valamilyen influenszert. Különösen figyelemre méltó, hogy a falvakban élő fiatalok körében ez a szám még magasabb, elérve a 61,6%-ot. Ezzel szemben Budapesten a fiatalok 54%-a teljesen elkerüli az influenszerek követését, ami azt jelzi, hogy a városi és vidéki fiatalok között jelentős eltérések vannak az online tartalmak fogyasztásában.

A fiatalok kevésbé elutasítók a reklámokkal szemben, mint az Y vagy az X generáció, ha azok minőségi és kreatív reklámok. Az is igaz rájuk - a kutatás alapján-, hogy a reklámok hatására nagyobb hajlandósággal vásárolják meg az adott élelmiszert, kozmetikai terméket, ruházati és műszaki cikket, mint a 30--55 év közötti korosztály. A "túltolt" reklámok hatékonysága viszont egyértelműen alacsonyabb az esetükben is.

A Z generációt legjobban a YouTube videókat megszakító hirdetések idegesítik.

Az óriásplakátokat sokan egy könnyen befogadható, fizikai reklámformának tekintik, amely nem zavarja őket. A felmérésből az is kiderült, hogy bár a videók közben megjelenő hirdetések a legfárasztóbbnak számítanak, mégis ezek tartalmát a legtöbben képesek visszaidézni. Ezen kívül a közösségi média hírfolyamában feltűnő reklámok még emlékezetesebbek számukra.

Talán pont a fentiek eredménye, hogy a megkérdezett Z generációsok 34%-a használ YouTube prémium előfizetést (amivel kikerülhetők a reklámok), míg az Y generációnak csupán a 19%-a fizet erre elő. A szakértő szerint az egyik magyarázat emögött az lehet, hogy az Y generáció fiatalkorában megszokta a korlátozottabb videó-, és filmnézési lehetőségeket, így könnyebben átvészeli a reklámblokkokat.

Related posts