A magyar vízszimatoló végre elérte a Holdat, ahol negyven percen át működött, feltárva az égitest titkait.

Az Intuitive Machines a NASA CLPS (Commerical Lunar Payload Services) programjának keretén belül indította el az IM-2-es küldetést, a fedélzeten a Puli miniatűr neutron spektrométerével.
Az Intuitive Machines Athena elnevezésű leszállóegysége sikeresen érkezett meg a Hold felszínére, a fedélzetén pedig a magyar Puli Space Technologies két neutron spektrométerét szállította. Ezt a hírt a Puli Space Technologies osztotta meg a Facebookon.
Ahogy korábban már említettük, történelmi megállapodásra lépett az Európai Űrügynökség (ESA) és a Puli Space Technologies. A bejelentés alapján a világon először az ESA kereskedelmi küldetés keretében, az Intuitive Machines IM-2 misszió során vásárol holdi kutatási adatokat. Pacher Tibor, a Puli Space Technologies alapítója és ügyvezető igazgatója elárulta, hogy a vízszimatoló fejlesztése már 2021-re nyúlik vissza, és ez a projekt a NASA támogatásával valósult meg.
A műszer küldetésével kapcsolatban a következőket osztotta meg: "A Holdon található vízjég kulcsfontosságú erőforrás. Hosszú ideig azt gondoltuk, hogy a Hold teljesen száraz, de az elmúlt húsz-huszonöt év során a különböző űrszondák mérései megerősítették a vízjég létezését. A leendő holdbázisok számára elengedhetetlen lesz a víz, emellett pedig fontos, hogy a víz hidrogénre és oxigénre bontásával rakéta-hajtóanyagot is elő tudjunk állítani."
A Puli Space Technologies legfrissebb tájékoztatása szerint az Athena nem tudta stabilan teljesíteni a leszállást, így működése csupán rövid időtartamra korlátozódott. "A nehézségek ellenére örömmel jelenthetjük, hogy a vízszimatoló eszközünk közel 40 percig aktívan működött, és értékes telemetriai adatokat továbbított extrém hideg körülmények között, mínusz 55 Celsius-fokos hőmérsékleten" - olvasható a közleményben.