A békére vonatkozó feltételek Moszkvával kapcsolatban még mindig ködösen állnak előttünk.


Bár egyelőre úgy tűnhet, az amerikaiak csak Ukrajnát kényszerítik engedményekre, az Euronews által megkérdezett szakértő szerint valójában Moszkván is nagy a nyomás.

Donald Trump béketárgyalásokra vonatkozó bejelentése óta az amerikai hatóságok számos nyilatkozatot tettek azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna milyen lehetőségekre számíthat a háború lezárását illetően. Ugyanakkor a Moszkvára vonatkozó feltételek és követelések részletei még nem kerültek nyilvánosságra. Az információk hiánya sok kérdést vet fel a jövőbeli tárgyalásokkal kapcsolatban.

Neil Melvin, a Royal United Services Institute nemzetközi biztonságért felelős igazgatója szerint a helyzet meglehetősen kedvezőnek tűnik a Kreml számára:

A szakértő véleménye szerint Oroszország határozottan fogja képviselni érdekeit a közelgő tárgyalások során. Jelenleg is nyilvánvaló, hogy készülnek arra, hogy világossá tegyék, milyen követeléseik vannak. Az amerikai fél már egyes orosz követelésekre rábólintott, például arra, hogy Ukrajna nem csatlakozik a NATO-hoz. A szakértő úgy látja, hogy Oroszország inkább Donald Trumppal kíván közvetlen tárgyalásokat folytatni, nem Ukrajnával, és valószínűleg az európai partnerekkel sem közvetlenül.

Donald Trump többször hangsúlyozta, hogy szeretné, ha a háború befejeződne, ám eddig nem határozta meg a konkrét feltételeket. Kijev egyértelműen kiáll amellett, hogy a békefolyamatnak tartósnak és igazságosnak kell lennie. Ezzel szemben Moszkva sosem osztotta meg a saját elképzeléseit a béke megvalósításáról.

"Nem hiszem, hogy Oroszország elsődleges célja a béke. Hiszen Putyin kezdte ezt a háborút, két konkrét ok miatt. Az egyik, hogy van egy sajátos történelmi víziója Oroszországról, egy nagyobb Oroszországról, még a forradalom és a szovjet időszak előtti, egyfajta orosz birodalomról, és ebben a vízióban a mai Ukrajna számos területét orosz területnek tekinti, mivel azokat különböző orosz cárok foglalták el régen. A második ok pedig az euroatlanti szolidaritás és különösen az USA európai biztonsági jelenlétének visszaszorítása," - tette hozzá Neil Melvin.

A szakértő véleménye szerint, noha első pillantásra úgy tűnik, hogy Ukrajnát kényszerítik engedmények megtételére, valójában Moszkva helyzete is egyre sürgetőbbé válik az idő múlásával. Ha a tárgyalások elnyúlnak és túl bonyolulttá válnak, lehet, hogy Trump végül "hátrálni kényszerül", ami a konfliktus megoldatlanságához vezethet.

Related posts