A klímaváltozás hatásai általában negatívak, de van néhány aspektusa, amely érdekes fordulatokat hozhat. Például, bizonyos régiókban a melegebb éghajlat kedvezhet a mezőgazdasági termelésnek, lehetővé téve új növényfajták termesztését, amelyek eddig nem v


Timár Gábor, az MTA doktora és geofizikus, az akadémia Földtudományok Osztályának tudományünnepi előadóülésén november elején hangsúlyozta, mennyire fontos a valószínűségek és a bizonytalanságok figyelembe vétele. Kiemelte, hogy e tényezők ismeretében érdemes figyelmeztetéseket adni a lehetséges természeti katasztrófákról.

Pongrácz Rita meteorológus kifejtette, hogy a hosszú távú előrejelzések alapján a szélsőséges időjárási jelenségek száma a következő évtizedekben itthon is növekedhet. Ugyanakkor a klímaváltozás bizonyos aspektusai kedvező hatásokkal is bírhatnak - olvasható az Infostart.hu cikkében.

Timár Gábor előadásában az is elhangzott, hogy a vulkánkitörésekről, a földrengésekről és az időjárási szélsőségekről is nehéz, szinte lehetetlen tűpontos, biztos előrejelzést készíteni. Hozzátette: a teret leíró differenciálegyenletek, amelyekre a meteorológusok is építenek, azt feltételezik, hogy időben és térben kvázi végtelen az ismeretünk a térről, pedig ez nem így van.

"Mintákat gyűjtünk, észleljük a jelenségeket, ezek aztán a meteorológiai adatközpontokba kerülnek, ahol meteorológiai vagy geofizikai modellek készülnek belőlük. Azonban ezek a modellek bizonyos mértékű bizonytalansággal bírnak, mivel nem képesek teljes mértékben lefedni sem a térbeli, sem az időbeli aspektusokat. Továbbá, a rendszerek nem lineáris jellege is megnehezíti a dolgot: nem igaz, hogy ha kétszer annyi idő telik el, akkor a kimenet is kétszer akkora lesz. A "nem linearitás" okozta kaotikus hatások megnehezítik a pontos előrejelzést, amelyet jobban kezelhetek, ha csupán rövid távra tervezek, vagy ha több információval rendelkezem a területről. Ráadásul a bizonytalanság még ekkor is jelen van. Végül, a modellezés elméleti és kapacitásbeli korlátai is jelentős kihívást jelentenek."

Az időjárási szélsőségekről is nehéz, szinte lehetetlen tűpontos, biztos előrejelzést készíteni - fotó: pixabay.com

A geofizikus szerint a Boris ciklon előrejelzése majdnem pontos volt, ám az eltérést itthon senki nem bánta. Bár a megvalósulás mintázatát jól jelezték előre, de a vártnál 70 kilométerrel észak-nyugatabbra zúdult le a legnagyobb eső, ami "megmentett minket".

"Így ugyanis az Elba kapta a nagy csapást, és mi egy körülbelül 40-50 centivel alacsonyabb dunai tetőzéssel néztünk szembe Budapestnél.

Úgy tűnik, hogy a szeptember 15-20. közötti időszak kapcsán itthon egy kis megkönnyebbülés tapasztalható, hiszen a vártnál kevesebb csapadék érkezett – mondta el a szakértő. "Amikor a meteorológiai előrejelzések még csak a csapadék mennyiségét pedzegették, sokan aggódtak, de végül a valóság kedvezőbb lett, mint amit reméltek."

Hozzátette: úgy tűnik, hogy már nagyon kis hőmérséklet-emelkedés is tud olyan párolgási eseményeket kiváltani a Földközi-tengerből, amelyek a mi régiónkban egy ilyen áradást okoz. Hasonló jelenségek már régóta ismertek, ezek nem újdonságok, de szembesülni kell az előrejelzéseknél azzal a kérdéssel, hogy milyen erősségű riasztást adható ki olyan árvízre, amelynek az okozó csapadéka még fönn van a felhőkben.

Cikkünk folytatódik az ajánló után: A szója tápanyagszükséglete és trágyázási ajánlások. Hirdetés.

Útmutatást adunk a szója tápanyag-utánpótlásban Hirdetés

Fedezd fel velünk a jövő növényét a Karintiával! Csatlakozz hozzánk, és tudd meg, miért érdemes szójázni!

Pannon régióban a Pannon régiónak nemesítve: avagy Selsem szójafajták Magyarországon Hirdetés

Közkedvelt és ígéretes új szójafajták az Isterrától Hirdetés

Az Alföld legszárazabb tájain is kiemelkedő teljesítményt nyújt ez a napraforgó-hibrid!

Fedezd fel a szójatechnológia új dimenzióit a Phylazonit NG termékeivel! Innovatív megoldásainkkal a fenntartható mezőgazdaságért és a környezettudatos növénytermesztésért dolgozunk. Tapasztald meg a különleges előnyöket, amelyeket a legmodernebb szójatechnológia nyújt a termékeink révén! Ismerd meg a jövő mezőgazdaságát velünk!

Kapcsolja a szója termesztését talajoltással turbófokozatra! Hirdetés

Pongrácz Rita meteorológus előadásában a következő évtizedek várható időjárási trendjeiről beszélt, melyek nem túl biztató jövőt ígérnek a Kárpát-medence számára. Kiemelte, hogy a jövőben jelentősen csökkenhet a fagyos napok száma; egyes becslések szerint ezek a napok akár a felére is csökkenhetnek.

Egyre inkább úgy tűnik, hogy a vegetációs időszak, vagyis a növények növekedéséhez szükséges hőmérsékleti időszak, hetekkel korábban kezdődik majd. Az őszi "visszamelegedés" jelensége, más néven indián nyár, is eltűnhet, mivel a nyári időszak egy hosszú, fokozatosan lecsengő fázissá alakulhat. Az ónos eső előfordulása is csökkenhet, ami talán a kevés örömteli fejlemények egyike lehet.

A kutató szavai alapján a legrosszabb forgatókönyv szerint drámaian megnövekedhet a hőhullámok előfordulásának száma: a évszázad végére a jelenlegi ötszörösére, akár huszonöt hőhullámra is számíthatunk évente országos szinten. Az érintett területek között jelentős eltérések várhatóak az intenzitás tekintetében: míg az Alföldön a hőhullámok hatása sokkal markánsabb lesz, addig az északi régiókban mérsékeltebb mértékben fogjuk tapasztalni a globális felmelegedés következményeit.

Magyarország számára sajnos drámai jövőt vázolnak az aszállyal kapcsolatos modellek. Pongrácz Rita elmondta: növekedni fog az aszályos évek gyakorisága, pesszimistább esetben az egész országot érinteni fogják a súlyos aszályok.

Természetesen! Itt van egy egyedibb változata a megadott szövegnek: "Indexkép forrása: pixabay.com" Ha szeretnél további módosításokat, vagy más jellegű szöveget, csak szólj!

Related posts