Románia újonnan megválasztott elnöke Ilie Bolojant jelölte ki a kormányfői posztra.


Nicușor Dan, a román államfő, megbízta a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökét a kormányalakítás feladatával.

Románia újonnan megválasztott, nyugatbarát elnöke, Nicușor Dan Ilie Bolojan, a jobbközép irányvonal képviselője, miniszterelnök-jelöltként mutatta be a kormányfői posztra választott személyt. Ezt a fontos bejelentést péntek délután tette meg, a kormányfőjelölt jelenlétében, miután májusban hivatalba lépett.

Bolojan a PNL, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével, a nemzeti kisebbségi frakció parlamenti támogatásával készül koalíciós kormányt alakítani, de várhatóan a választási ciklus félidejénél átadja helyét a legnagyobb parlanti frakcióval rendelkező PSD kormányfőjelöltjének.

Dan Bolojant a feladatra leginkább alkalmas személynek tartják, mivel ez a pozíció magában foglalja a költségvetési válság kezelését is.

"Románia számára kulcsfontosságú, hogy a kormány mögött stabil többség álljon, és ezt a politikai pártok is felismerik" - fogalmazott. "A gazdasági újjáépítés sürgős prioritást élvez, de ehhez szilárd alapokra van szükség."

Bolojan jelölését a parlamentnek kell véglegesen ratifikálnia. A PSD olyan hatalommegosztási megállapodást javasolt, amely a miniszterelnöki tisztség váltakozó betöltését irányozza elő.

A kinevezésére reagálva Bolojan hangsúlyozta, hogy "teljes mértékben tisztában van a szerepével járó jelentős felelősséggel", és elismerte, hogy "ez nem lesz egyszerű feladat".

"A politikai pártokkal folytatott tárgyalásaimat továbbra is fenntartom, hogy biztosítsuk a parlamenti többséget, véglegesítsük a kormányt, és meghatározzuk a kormányprogram irányvonalát. Három fő célt tűztem ki magam elé: elsőként helyreállítani az ország pénzügyeiben a rendet, másodikként a jó kormányzás érdekében dolgozni, mely elengedhetetlen a romániai fejlődés előmozdításához, és végül, de nem utolsósorban, tiszteletteljes hozzáállással viszonyulni a román néphez" - nyilatkozta.

Románia költségvetési hiányának mérséklése, mely az EU 27 tagállama közül az egyik legmagasabb, komoly kihívás elé állítja az új kormányt. Ezen felül a társadalmi feszültségek, melyeket az elnökválasztást kísérő heves viták is tükröznek, tovább bonyolítják a helyzetet. A nemzet egységének megteremtése és a gazdasági stabilitás helyreállítása most kiemelt prioritást jelent.

Cristian Andrei, bukaresti politikai tanácsadó szerint az új kormány előtt az a kihívás áll, hogy hosszabb távú konszenzusra jusson a már elhalasztott állami reformokkal kapcsolatban.

"Csak a gazdasági és költségvetési válsággal összefüggő, rendkívül rövid távú intézkedésekről létezik vitatott megállapodás" - nyilatkozta az Associated Pressnek. "Amennyiben ezek a rövid távú lépések szociális költségekkel és inflációval járnak, anélkül hogy a politikák és intézmények alapvető reformjaira sor kerülne, a politikai válság a következő években és a választásokat illetően is fokozódni fog."

Az alkotmány előírásai szerint az államfő által kijelölt miniszterelnök-jelölt köteles tíz napon belül bemutatni a parlamentnek a kormány tagjainak listáját és programját, hogy bizalmi szavazásra terjeszthesse elő őket.

Related posts