Irán és Izrael konfliktusa új dimenzióba lépett, olyan intenzitással és feszültséggel, amelyre eddig nem volt példa a történelem során.

Az izraeli-iráni konfliktus során először a történelem során tapasztalhattuk meg, hogy a generatív mesterséges intelligencia jelentős szerephez jutott az álhírek előállításában.
Miközben Izrael és Irán az elmúlt bő egy hétben folyamatosan lőtték egymást, és az Egyesült Államok is beszállt a konfliktusba - amely során az amerikai légierő az egész világot átverte egy trükkel -, egy másik színtéren is folytak a harcok: az interneten. A BBC azt írja, az első izraeli légicsapás óta jelentős mértékű dezinformációs hullám indult útnak Irán részéről a kibertérben.
A lap elemzése során számos olyan, a mesterséges intelligencia segítségével készült videó került elő, amelyek Irán katonai képességeit igyekeznek felnagyítani, valamint hamis képet mutatnak az izraeli célpontok elleni csapások hatásairól. A BBC Verify által talált megtalált három legnézettebb hamis videó együttesen több mint 100 millió megtekintést ért el több platformon.
Izrael mellett Irán is számos olyan információt osztott meg a közösségi média platformokon, amelyek valóságtartalmukban megkérdőjelezhetőek. E hírekben jellemzően régi iráni tüntetéseket mutatnak be úgy, mintha azok a jelenlegi események részei lennének, sugallva, hogy az irániak az izraeli katonai fellépéseket támogatják a saját rezimük ellen.
A Geoconfirmed nevű online ellenőrző csoport "elképesztőnek" nevezte az online dezinformáció mennyiségét, és azzal vádolta meg ezek terjesztőit, hogy a konfliktusból próbálnak profitálni azáltal, hogy félrevezető tartalmakat osztanak meg, amelyek célja az online figyelemfelkeltés. A szervezet arról írt az X-en, hogy lényegében minden felbukkant a neten a korábban készült felvételektől a mesterséges intelligenciával készült videókig, egyes ilyen anyagok megtekintése pedig a 20 milliót is elérte.
A kutatások alapján egyes felhasználói fiókok a dezinformáció "szuperterjesztőivé" léptek elő, ami drámai növekedést eredményezett a követőtáborukban. Például egy Irán-párti profil, a Daily Iran Military, amelynek nyilvánvalóan nincs kapcsolata a teheráni hatóságokkal, június 13-án csupán 700 ezer követővel bírt az X platformon. Azonban június 19-re ez a szám már 1,4 millióra emelkedett, ami kevesebb mint egy hét alatt 100%-os növekedést jelent.
A BBC jelentése szerint ez csupán egy a sok olyan fiók közül, amely folyamatosan hamis információkat terjeszt a konfliktussal kapcsolatban, miközben a nevük mellett ott díszeleg az a jellegzetes kék pipa, amely a megbízhatóságot szimbolizálná. Korábban valóban ezt a célt szolgálta, de Elon Musk Twitteren való vásárlása után a hitelesítési folyamatot elkezdte pénzért bárki számára elérhetővé tenni, így a pipa már nem garantálja a megbízhatóságot.
Bár ezek a fiókok a nevük alapján hivatalosnak tűnnek – például a Daily Iran Military esetében –, nem egyértelmű, hogy kik rejtőznek a háttérben.
Emmanuelle Saliba, a Get Real elemzőcsoport vezetője úgy véli, hogy a jelenlegi konfliktus során először tapasztalhatjuk meg a generatív mesterséges intelligencia jelentős mértékű alkalmazását a dezinformáció terjesztésében.
Egyik ilyen felvétel 27 millió megtekintést generált, amelyen rakétaeső zúdul Tel-Avivra. Egy másik videón pedig egy izraeli épület találatot szenved el. Saliba megjegyzi, hogy ezek a felvételek úgy készülnek, hogy éjszakai snittekként mutatkozzanak be, ami tovább bonyolítja a hitelesítésüket.
Számos olyan felvétel került napvilágra, amely azt állítja, hogy Irán sikeresen megsemmisítette az amerikai F-35-ös harci gépeket, amelyeket Izrael is bevet. Lisa Kaplan, az Alethea elemzőcsoport vezetője rámutatott, hogy ha ezek a képek hitelesek lennének, akkor az iráni légvédelem már az izraeli légierejének 15 százalékát is eltüntette volna.
A fenti képből egyértelműen kiütközik a hamisság nyoma, hiszen az út mentén álló emberek mérete pontosan megegyezik a közlekedő járművekével. Továbbá, a homokban egyáltalán nincsenek nyomai a gép becsapódásának, ami még inkább megerősíti a gyanút, hogy valami nem stimmel.
A TikTokon egy 21,1 millió megtekintést elérő felvétel azt állította, hogy az iráni légvédelem megsemmisített egy izraeli repülőgépet, azonban kiderült, hogy a videó valójában egy videójátékból származik. Miután a BBC érdeklődött a TikToknál az ügyben, a platform gyorsan reagált, és eltávolította a megtévesztő tartalmat.
Kaplan megállapítása szerint az F-35-ösökkel kapcsolatos álhírek egy jelentős részét olyan fiókok terjesztik, melyek korábban már összefüggésbe kerültek az orosz dezinformációs tevékenységekkel. A szakértő úgy véli, hogy mivel az orosz hadsereg nem rendelkezik megfelelő katonai válaszlépésekkel az amerikai repülőgépekkel szemben, ezért a dezinformációs stratégiához folyamodtak, hogy aláássák a gép megbízhatóságába vetett bizalmat.
Bár a dezinformáció terjesztése mögött lévő fiókok motivációja nem ismert, a szakértők szerint egyesek megpróbálhatják pénzzé tenni a konfliktust azáltal, hogy a platformok fizetnek a nagy elérésű bejegyzések után.
A BBC jelentése szerint a helyzet bonyolultabbá válik, mivel akik az X mesterséges intelligenciájához, Grokhoz fordulnak a tartalom hitelességének ellenőrzése érdekében, gyakran azt a választ kapják, hogy a megjelenített képsorok valósak. Azonban a hamis videók és képek nem csupán ezen a platformon terjednek, hanem a TikTokon és az Instagramon is egyre nagyobb mértékben jelen vannak. Ezért érdemes ezeken a közösségi médiás felületeken is alaposan utánajárni a látottaknak.