Itt van a teljes történet arról, hogyan okozhatott egyetlen dal lejátszása hatalmas kárt a számítógépekben.


A számítástechnika krónikájában egy különös és figyelemre méltó esemény kapcsolódik Janet Jacksonhoz, egészen pontosan a "Rhythm Nation" című slágeréhez, amely 1990 januárjában a Billboard Hot 100-as lista második helyén végzett. Évekkel később, a Windows XP korszakában, a 2000-es évek elején, számos felhasználó tapasztalta meg a furcsa jelenséget: gyanútlanul elindították ezt a dalt a számítógépükön, majd a gép vagy azonnal, vagy rövid időn belül működésképtelenné vált. Ez a rejtélyes összefonódás a zene és a technológia világában számos kérdést vetett fel, és sokak számára emlékezetessé tette ezt a dallamot, amely nem csupán a zeneiparban, hanem a számítástechnikai történelemben is nyomot hagyott.

Hosszú ideig megoldatlan rejtély maradt, mi állhatott a jelenség hátterében. Végül, miután számos kísérletet és alapos kutatást végeztek, a gyártó és a Microsoft felfedezte, hogy a „Rhythm Nation” című dal egy természetes rezonanciafrekvenciát hordoz, amely pontosan megegyezik a gyártó 5400 fordulat/perc sebességű merevlemezeinek frekvenciájával. Ez a rezgés végül hibákat idézett elő a meghajtóban. Raymond Chen, a Microsoft programozója a fejlesztői blogján részletezi, hogy a névtelen számítógépgyártó a problémát úgy orvosolta, hogy egy audioszűrőt integrált a Windows XP rendszerbe. Ez a szűrő csökkentette a zavaró frekvenciát, így megakadályozta, hogy a dal kárt tegyen a gépekben. A szűrőt egészen a Windows 7 megjelenéséig, tehát 2009-ig használták, de ekkor valami váratlan dolog történt.

A Microsoft nemrégiben bevezetett egy új szabályozást az audiofeldolgozó objektumok (APO, Audio Processing Objects) kezelésére, amelyek az audioszűrők funkcióját látják el, beleértve a zavaró frekvenciák kiszűrésére szolgáló megoldásokat is. Az új irányelv értelmében minden APO letiltható. Ez azt jelenti, hogy ha a felhasználó a Windows klasszikus Hangbeállítások Vezérlőpultjába lép, megnyitja az alapértelmezett hangszóró beállításait, majd a Speciális fülre kattintva eltávolítja a pipát a Hangjavítások engedélyezése jelölőnégyzetből, akkor az összes szűrő, köztük az a is, amelyik védte a számítógépet Janet Jackson népszerű számától, deaktiválódik. Ezt részletezi a Tom's Hardware.

Az említett szabállyal az volt a probléma, hogy azok, akik nem tudnak a Janet Jackson dalról, eltávolítanák az összes szűrőt, gondolván, így több hangot tudnak majd megszólaltatni. És lehet, hogy tényleg így is lenne, azonban egyszer csak a számítógép rejtélyes módon összeomlana. Természetesen a felhasználók nem vették volna észre, hogy ez azért történt, mert órákkal vagy akár napokkal korábban kivették a pipát a jelölőnégyzetből. A felhasználó csak azt látja, hogy a számítógép egyszerűen egyre gyakrabban kezdett összeomlani. És azt mondja a barátainak: "Ne vegyetek "Fabrikam" márkájú laptopokat, gyakran összeomlanak. Vagy ami még rosszabb: "Ne vegyetek windowsos PC-ket, gyakran összeomlanak" - írja Chen.

Mindenesetre az érintett számítógép-gyártó figyelembe vette ezt a problémát, és a Microsofttal, akinek szintén fontos, hogy ne rontják a hírnevét, közösen kidolgozták a megoldást: az összeomlás megelőzésére szolgáló szűrőt nem lehet deaktiválni, tehát aktív marad, még akkor is, ha a többi hangszűrőt kikapcsolják a PC-n. Igaz, hogy ez a szoftveres megoldás csupán ideiglenes intézkedés, nem pedig végleges megoldás. A merevlemez továbbra is hajlamos lehet a leállásra, ha egy közeli rendszer túl hangosan játssza a Rhythm Nationt. De legalább elkerülhető, hogy a rendszer magától összeomoljon.

Szerencsére ez a merevlemez-összeomlást okozó rezonáns frekvencia ma már nem zavarja a számítógépeket, hiszen a legtöbb eszköz SSD-re váltott, amelyek nem tartalmaznak mechanikus alkatrészeket. Ugyan az SSD anyagainak is van saját rezonanciafrekvenciájuk, azonban ezeket nem lehet hanggal befolyásolni. De még ha valaki egy régebbi laptopon dolgozik, és frissíti a Windows 11-re, nyugodt lehet, az állandóan bekapcsolva lévő audioszűrő megvédi. Hogy ki volt az érintett OEM, azt nem tudni, Chen ugyanis a Fabrikam fantázianevet használja blogbejegyzésében. Nem valószínű, hogy valaha is megtudjuk, melyik céget érintette ez a hiba, de a részletek ettől függetlenül is szórakoztatók.

Related posts